Dostatok kapitálu je dôležitý najmä preto, aby banky zvládli budúce straty a mohli naďalej poskytovať úvery. Preto centrálna banka určuje kapitálové vankúše, ktoré banky nútia zásobiť sa finančnými prostriedk a tie sa dajú použiť v prípade, ak to je potrebné.
„Hlavnou úlohou kapitálových vankúšov je zvyšovanie odolnosti bánk voči prípadným stratám. Čím väčší je kapitálový vankúš, tým väčšie prípadné straty banky zvládnu,“ upozorňuje hovorca Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Majer.
Proticyklický vankúš
V súčasnosti najsledovanejší je proticyklický vankúš. Vprípade potreby sa môže znižovať, a tým sa uvoľnia prostriedky, ktoré banky môžu v prípade krízy použiť aj na zmiernenie negatívnych dôsledkov na ekonomiku. Úverová aktivita rastie v čase, keď sa ekonomike darí, proticyklický vankúš slúži vtedy, keď sa situácia otočí. Práve to sa v dôsledku pandémie ochorenia Covid-19 stalo.
Banky sú na tom lepšie ako pred poslednou krízou. Rizikom sú nesplácané úvery
V súčasnej kríze sa rozhodla NBS proticyklický vankúš neznižovať, ale rozhodla sa zrušiť jeho plánované zvýšenie. Po 1. auguste tohto roka ostáva vo výške 1,5 percenta, hoci sa mal zvýšiť na hodnotu dvoch percent.
Centrálna banka avizuje, že je pripravená hodnotu proticyklického vankúša aj znižovať Stane sa tak v prípade, že by začali výraznejšie narastať opravné položky bánk a hrozili by výraznejšie straty. Banky v rámci tejto rezervy držia približne 476 miliónov eur.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?