Od januára by sa to malo zmeniť. Parlament schválil novelu zákona o platobných službách, ktorá umožní klientom bánk jednoduchšie zmeniť banku.

"Novela zákona o platobných službách prináša uľahčenie presunu platobných účtov medzi bankami, tak ako je to v iných členských krajinách EÚ," uviedol minister financií Peter Kažimír.

Za presun sa nebude platiť. Bude ho môcť využiť aj osoba, ktorá v čase uzatvorenia zmluvy o poskytovaní platobných služieb zamestnáva menej ako desať osôb a ktorej ročný obrat alebo celková ročná bilančná hodnota nepresahuje 2 milióny eur. O presun platobného účtu bude treba požiadať v písomnej žiadosti. Ak sa prevod finančných prostriedkov vykoná v inej mene, takýto prevod môže byť spoplatnený.

Banky budú musieť vybaviť za klienta všetko, čo súvisí so zmenou banky. Dohodnú napríklad prenesenie všetkých trvalých príkazov či inkás, tak, aby klient nemal pri prechode ku konkurencii problém s neuhradenými platbami. Rovnako tak banka oznámi túto zmenu všetkým inštitúciám v súvislosti s inkasami a inými platbami. Banky budú musieť spolupracovať aj pri presune účtu mimo Slovenska. V žiadosti o presun platobného účtu klient určí dátum, od ktorého sa majú trvalé príkazy alebo inkasá vykonávať u inej banky, najskôr je to však 18 pracovných dní odo dňa prijatia žiadosti o presun platobného účtu.

Účet zadarmo

Ďalšou zmenou, ktorú prináša novela je, že banky budú musieť od januára ponúkať základný účet zadarmo. Ide o súčasť sociálneho balíčka. V tomto balíku má byť neobmedzený počet hotovostných platobných operácií v eurách v pobočkách banky alebo v bankomatoch, neobmedzený počet bezhotovostných platobných operácií v eurách na pobočke, cez internet či mobilnú aplikáciu ak aj vydanie jednej medzinárodnej debetnej platobnej karty a každá jej automatická obnova po skončení platnosti karty.

"Efekt tohto opatrenia bude minimálny," konštatoval v parlamente poslanec Miroslav Beblavý, ktorý presadzoval zmeny pri prenose účtu do inej banky. Pripomenul, že lacný účet už banky museli zriadiť za prvej Ficovej vlády. Banky však neboli motivované, aby ho ponúkali, a tak sa k nemu dostalo veľmi málo ľudí.

Lacný účet sa vláda pokúsila zaviesť v roku 2010. Cenu zvýhodneného účtu určovali banky. Napokon ho ponúkali za vyššiu cenu ako mal ich základný balík. Keďže v ňom chýbali niektoré bežné služby, a banky ho nepropagovali, u klientov nemal úspech.

Podľa ministra P. Kažimíra bude novela znamenať revolúciu v bankových poplatkoch. Existujú prepočty, že klienti bánk môžu ušetriť 50 až 60 miliónov eur. Banky už teraz upozorňujú, že náklady za vedenie sú oveľa vyššie, ako je cena, ktorú stanovil štát.

Zadarmo účet v banke nezíska každý. Dostane ho ten, kto má mesačný príjem najviac 400 eur. Ku dňu podania žiadosti nesmie mať v banke zriadený bežný účet. Najviac 3 eurá bude môcť pýtať banka od toho, kto bude mať vyšší príjem ako 400 eur. Zadarmo účet má obsahovať mesačne neobmedzený počet hotovostných a bezhotovostných operácií. Dodatočný poplatok si bude môcť banka účtovať za služby nad rámec základného balíka.

Banky budú musieť raz ročne informovať klientov o možnosti zriadiť si účet so základnými funkciami, a to vtedy, ak už klient má v banke otvorený účet, ktorý obsahuje tie isté služby ako platobný účet so základnými funkciami.

Podľa finančného analytika Maroša Ovčarika z portálu Finančný kompas by mohol základný bankový účet vysoko konkurovať balíkom, ktoré banky bežne ponúkajú ľuďom. Problém podľa neho môže ale byť s cieľovou skupinou, pre ktorú je základný bankový účet určený. Ak dnes niekto účet nemá, nemusí ho o jeho zriadení presvedčiť ani nízka cena balíka.