Uvoľnenie by malo prísť spolu s posunom zaradenia banky do kategórie „príliš veľká, aby padla“. Práve veľké banky majú mať extra porciu kapitálu. Limit by sa mal posunúť z 50 miliárd v aktívach až na päťnásobok. To by znamenalo väčšiu slobodu pre zhruba tucet bánk. Senátor Mike Crapo, ktorý za zákonom stojí, chce z regulácie zavedeniej po kríze vykorčuľovať vo viere, že tým podporí rast ekonomiky. Veľkých bánk ako JPMorgan Chase či Wells Fargo sa to ale nedotkne.
Darček investorom
Ako píše CNN, ratingová agentúra S&P prepočítala možné uvoľnenie kapitálu na 53 miliárd dolárov. No ako povedal analytik S&P Nathan Stovall pre Global Market Intelligence, viaceré banky veria, že hoci majú priveľa kapitálu, nebudú ho vedieť tak ľahko odomknúť. Americká banková asociácia každopádne vyjadrila názor, že dotknuté banky budú vedieť vďaka odviazanému kapitálu lepšie obslúžiť svojich zákazníkov, no zostanú bezpečné.
Aj podľa analytika KBW Briana Klocka je to veľké víťazstvo pre investorov. Hoci sú podľa neho investori radi, keď banky, do ktorých vložili svoje prostriedky, poskytujú úvery alebo aj nakupujú iné bankové domy, ak majú peniaze navyše, radi ich prijmú späť. Myslí si pritom, že banky sa už poučili z krízy 2008 a budú opatrné. „Nikto z nás nechce vidieť znova ten istý film, ako sme zažili v kríze,“ dodáva.
Je to pochabé
Na druhej strane podporcovia takzvanej Dodd-Frankovej legislatívy okolo veľkých bánk považujú uvoľnenie pre veľké regionálne banky za nešťastné. Aj keď nejde o obrov typu Bank of America, regionálne banky sú predsa len dosť veľké a zohrávajú kľúčovú rolu v ekonomike.
Bankový sektor pritom ani teraz netrie biedu, naopak, bankám sa darí veľmi dobre. Vlani sa mohli pýšiť doteraz najvyššími ziskami v podobe 183 miliardovej nádielky. Mali pritom aj dosť hotovosti na to, aby mohli odmeniť svojich akcionárov, lebo v podobe dividend zo zisku odišlo rekordných 121 miliárd dolárov. „Roky už máme stabilný finančný sektor, expandujúcu ekonomiku a rekordné bankové zisky a sektor aj tak volá o pomoc,“ hovorí pre CNNMoney Phil Angelides, ktorý viedol oficiálne prešetrovanie počas krízy v roku 2008.
„Je to najlepší model, ale nechcú ho nechať na pokoji,“ uzavrel.