Vyhláška, ktorá upravuje obsah jednotného bankového balíčka, dáva bankám ešte väčšiu voľnosť pri jeho tvorbe. Po pripomienkovom konaní ministerstvo financií pripustilo viacero možností, ako môžu banky služby v balíčku pretvoriť podľa svojho obrazu.
Hlavné námietky formulovala Slovenská banková asociácia (SBA). Nasledovať budú rozporové konania, s ktorými tento týždeň prešiel materiál na Legislatívnu radu vlády.
Vyhláška má byť účinná od júla tohto roku. No banky budú mať na zavedenie balíčka ešte ďalšie tri mesiace.
Čo obsiahne
Základný bankový produkt má zatiaľ podľa vyhlášky obsahovať internet banking, mesačne neobmedzený počet elektronických platobných operácií, platieb kartou, tri hotovostné a neobmedzené množstvo bezhotovostných operácií v bankomate domovskej banky. A tiež jednu hotovostnú transakciou na pobočke v banke a tri bezhotovostné. Všetky služby má banka ponúkať v mene euro v Európskom hospodárskom priestore.
SBA s vytvorením jednotného balíka služieb vôbec nesúhlasí. V pripomienkovom konaní bankári namietli, že stanovenie ceny balíka bude obtiažne, keďže nevedia vždy kalkulovať cenu služieb v neobmedzenom množstve. Ministerstvo financií asociácii odkázalo, že stanovenie ceny balíka je v ich kompetencii a pripomienku zamietlo.
Voľné ruky
Voľné ruky bankám nechal rezort aj v prípade hotovostných platobných operácií na pobočke. SBA argumentovala, že podľa zákona by vo vyhláške mali byť len niektoré platobné operácie. Teda vklad či výber hotovosti, pretože hotovostnou platobnou operáciou na pobočke banky môže byť aj vklad peňazí do trezoru, či ďalší výber z bankomatu. Ministerstvo financií pripomienku zamietlo s tým, že typ hotovostnej operácie na svojej pobočke si má banka určiť sama. Teda niektoré banky by tak mohli mať v balíčku v rámci tejto služby zahrnutý iný druh operácie ako ostatné.
Rezort neakceptoval ani pripomienku, že súčasťou balíčka sú platby a výbery platobnou kartou, no nie poplatky za jej vydanie, či vedenie, ktoré si niektoré banky spoplatňujú samostatne. Otázkou tak pre banky zostáva, či majú byť aj tieto služby zahrnuté v balíčku, alebo ich banky majú spoplatňovať zvlášť.
O tejto a ďalších troch pripomienkach povedie ministerstvo s SBA ešte rozporové konanie. Akceptovalo len úpravu prevodov základného bankového produktu na prevody v eurozóne pre osobitne regulovaný prevod, teda ich výška nesmie prekročiť 50-tisíc eur.
Pripomienky k obsahu balíka mala aj centrálna banka. Tá napríklad navrhovala zaradiť doň aj tri výbery z bankomatov iných bánk. „Menšie banky nemajú až takú hustú sieť vlastných bankomatov a ich klienti sú v mnohých situáciách odkázaní na cudzie. Ide teda o zohľadnenie zásady rovnakého prístupu,“ odôvodňovala.
No ministerstvo neakceptovalo pripomienku, keďže zákon už stanovil, že klient banky môže v rámci základného balíka vykonávať platobné operácie len prostredníctvom miesta, kde samotná banka alebo pobočka zahraničnej banky vykonáva svoju činnosť. Teda nie v cudzej banke.
Foto na titulke - Milan Illík