Európska komisia chce presadiť lepšiu ochranu vkladov v bankách. Navrhuje, aby klienti dostali svoje vklady v prípade, že sa banka dostane do problémov, najneskôr do siedmych dní. Len nedávno sa pritom skracovala lehota z troch mesiacov na 20 pracovných dní. Informovala o tom agentúra Reuters.
Únia chce aj naďalej chrániť vklady do výšky 100-tisíc eur. To znamená, že pod ochranu bude spadať 95 percent všetkých vkladov v EÚ. Na Slovensku po vypuknutí krízy parlament schválil neobmedzenú garanciu vkladov. Od januára budúceho roku bude Fond ochrany vkladov chrániť vklady do 100-tisíc eur. Táto hranica bude platiť pre všetky štáty únie.
Podľa návrhu Komisie sa má zmeniť nielen rýchlosť vyplácania vkladov, ale aj spôsob platenia peňazí do fondov na ochranu vkladov. Komisári chcú, aby výška príspevkov bola v celej únii jednotná. Ich cieľom je, aby sa do desiatich rokov rezerva určená na výplatu klientov zvýšila z 22 miliárd eur na 150 miliárd. Zvýšenú ochranu tak zaplatia banky, ktoré vyššie náklady pravdepodobne premietnu do úrokov z vkladov.
Na ochranu vkladov by mali banky v nasledujúcich desiatich rokoch zaplatiť 1,5 percenta zo všetkých vkladov. V prípade krízy by mali doplatiť ďalšieho pol percenta z vkladov, čo znamená, že na výplatu vkladov by bolo k dispozícii celkovo 200 miliárd eur. Únia chce takýmto spôsobom dosiahnuť, aby záchranné fondy mali v budúcnosti dostatok peňazí na výplatu nedostupných vkladov. Ak by v súčasnosti skrachovala veľká banka, peniaze vo fonde by nestačili a vklady by sporiteľom musel vyplácať štát.
Okrem vyšších poplatkov sa bankám nepáči ani to, že po novom majú platiť za ochranu vkladov podľa toho, ako rizikovo investujú. Banky s rizikovými investíciami by mali platiť takmer trojnásobne viac ako tie, ktoré sa správajú konzervatívne. Návrh smernice podľa Handelsblatt.com počíta s tým, že najmenej rizikové banky by platili len 75 percent zo základného príspevku, kým najrizikovejšie až 200 percent.
Okrem bankových vkladateľov chce únia lepšiu ochranu aj pre investorov v hedžových fondoch. V prípade, že sa stanú obeťou podvodu, alebo prídu o peniaze vinou chybou fondu, budú mať nárok na náhradu škody do 50-tisíc eur. V súčasnosti majú nárok maximálne na 20-tisíc eur. Peniaze by mali dostať do deviatich mesiacov od pádu fondu. Ak sa štáty Európskej únie a Európsky parlament dohodnú na nových pravidlách, mohli by začať platiť od roku 2012.
Foto na titulke – SITA / AP