Podľa jedného z vysokých manažérov, na ktorého sa odvoláva agentúra Reuters, mohlo ísť o „obchod storočia“, pretože hodnota transakcie predstavovala 1,9 miliardy libier (2,7 mld. eur).

Banka transakciu dohodla v rokoch 2011 a 2012 a uskutočnila ju pre skupinu majetných klientov. Pracovníci banky vedeli, že sú medzi nimi politicky exponované osoby, ktoré by mala banka preverovať dôkladnejšie. To však Barclays neurobil a svojej štandardné procedúry naopak urýchlil, uviedol vo štvrtkovej správe Úrad pre finančnú etiku (FCA).

U politicky exponovaných osôb existuje nebezpečenstvo, že by mohli využívať svoje postavenie k osobnému prospechu. Banky v Británii aj inde na svete musia pri rokovaniach s týmito klientmi dodržiavať prísnejšie pravidlá.

„Stratégiou banky Barclays bolo požadovať informácie, len keď to bolo absolútne nevyhnutné, a nesnažiť sa týchto klientov ‚dráždiť‘ mnohými požiadavkami,“ dodal FCA.

Banka nechcela, aby sa podrobnosti o klientoch a transakcii dostali do počítačového systému, ako by to inak bežné bolo, a podnikla kvôli tomu vraj neobvyklé kroky. Kúpila napríklad trezor, ktorý bol určený špeciálne na uchovanie niektorých inkriminovaných dokumentov. Klientom sľúbila, že keď sa ich mená dostanú na verejnosť, zaplatí im skoro 38 miliónov libier.

„Barclays zašiel až príliš ďaleko, aby vyhovel zákazníkovi,“ uviedol FCA, ktorý totožnosť klientov v tomto prípade nezverejnil, ani u nich nezistil podiel na trestnej činnosti.

Pokuta je najvyššia, akú kedy FCA alebo jeho predchodca uložil za pochybenie kvôli možnej trestnej činnosti finančného charakteru. Barclays musel podľa FCA odovzdať výťažok z obchodu, čo bolo viac ako 52 miliónov libier. Samotná pokuta predstavuje 20 miliónov libier.