Cenám ropy sa minulý týždeň nedarilo. Na jeho začiatku síce pokračovali v miernom raste, no v strede týždňa sa trend prudko zmenil. V závere piatkového obchodovania sa cena Brentu uzatvorila pod úrovňou 76,50 dolára a americká WTI zaznamenala týždenný pokles najvýraznejší za takmer štyri mesiace.

Na začiatku tohto týždňa pokračovali ceny ropy v prudkom poklese, lebo trh stále ovplyvňujú signály z Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a Ruska, že na júnovej schôdzke by mohli rozhodnúť o zvýšení produkcie. Navyše ťažba ropy v USA naďalej rastie a najnovšie údaje naznačujúce budúci vývoj v tejto oblasti v USA signalizujú, že trend sa nezmení.

Ceny ropy v minulom období postupne rástli najmä v dôsledku programu OPEC a krajín mimo ropného kartelu na čele s Ruskom o obmedzovaní produkcie. Začiatkom apríla ich ešte viac podporili vyhlásenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, že USA odstupujú od jadrovej dohody mocností s Iránom a Washington plánuje na krajinu opätovne uvaliť sankcie. To by znamenalo aj obmedzenie vývozu ropy z Iránu. Cena ropy Brent sa zvýšila až nad 80 dolárov za barel (159 litrov).

V reakcii na tento vývoj však Rusko a Saudská Arábia informovali, že začali diskutovať o možnom zvýšení produkcie, údajne o jeden milión barelov denne. Konečné rozhodnutie by malo padnúť na schôdzke ropných producentov, ktorá sa uskutoční 22. a 23. júna vo Viedni.

Navyše aj produkcia ropy v USA pokračuje v raste. Za posledné dva roky sa zvýšila o viac než 27 percent na 10,73 milióna barelov denne. Podľa informácií spoločnosti Baker Hughes americké firmy zvýšili v minulom týždni počty prieskumných vrtov o pätnásť na celkových 859. To je najvyšší počet vrtov od roku 2015 a signál, že produkcia v USA bude rásť aj naďalej.

Americká ropa expanduje

Technicky a finančne náročnejšia ťažba ropy z bridlíc v USA v posledných rokoch síce odkrajuje časť z podielu OPEC na trhoch, analytici sa však domnievajú, že je to len dočasné. Predpovedajú, že kupci sa znova vrátia k ropnému kartelu pre nedostatky v americkej infraštruktúre.

Faktom však ostáva, že do Ázie bude v nasledujúcich mesiacoch smerovať rekordný objem ropy zo Spojených štátov. Očakáva sa, že USA v júni vyvezú na zahraničné trhy 2,3 milióna barelov ropy denne. Z toho 1,3 milióna barelov bude smerovať do Ázie. Údaje z amerického úradu pre energetiku ukázali, že export ropy z USA pred dvoma týždňami kulminoval na úrovni 2,6 milióna barelov denne.

Produkcia komodity v USA totiž dosiahla nový rekord, čo tlačí ceny americkej ropy WTI nadol. A rozdiel medzi cenou WTI a severomorskou ropnou zmesou Brent sa prehlbuje. Na začiatku tohto týždňa rozdiel prekročil hranicu deväť dolárov (7,71 eura) za barel a je najväčší za viac ako tri roky. Práve tento rozdiel v cenách je príležitosťou pre ázijské rafinérie znížiť dovoz ropy z Blízkeho východu a Ruska, keďže ceny Brentu a ropy z Perzského zálivu už dosiahli viacročné maximá.

Obchodníci v Ázii potvrdili diverzifikáciu nákupov v prospech Ameriky. Tiež upozornili, že ak sa ceny ropy zo Saudskej Arábie a ostatných producentov z OPEC na budúci mesiac neznížia, nákupy ropy z USA na ázijskom trhu ešte stúpnu.

V rámci Ázie sa Čína na čele s rafinériou Sinopec, najväčšou v regióne, podieľa najvýraznejšou mierou na raste dovozu ropy z USA. Sinopec uzavrel kontrakty na dovoz rekordných 16 miliónov barelov ropy z USA. India a Južná Kórea sú ďalšími veľkými odberateľmi ropy v Ázii, pričom každý z nich v júni zvýšil dovoz z USA o šesť až sedem miliónov barelov. Taiwanská štátna rafinérska spoločnosť CPC tiež uzavrela kontrakty na dovoz sedem miliónov barelov americkej ropy v júni a júli.

Vývoz ropy z USA do Thajska sa zvýši o najmenej dva milióny barelov. Na druhej strane, keby Ázia či Európa chceli doviesť viac americkej ropy, bráni im v tom nedostatočná exportná infraštruktúra v USA.

Dlhopisy konkurujú zlatu

Cena zlata sa v minulom týždni mierne zotavila a dostala sa nad 1 307 dolárov za troyskú uncu. Cena striebra atakovala hranicu 16,7 dolára za uncu. Cena zlata uzavrela minulý týždeň na úrovni 1 301,1 dolára za uncu, čo bolo o 9,3 dolára viac ako týždeň predtým. Cena striebra končila týždeň na úrovni 16,47 dolára za uncu, čo bolo o päť centov viac ako v predminulý týždeň. Pomer cien zlata a striebra klesol na úroveň 1 ku 79 čo znamená, že na kúpu gramu zlata treba 79 gramov striebra.

Cenové pohyby na trhu so zlatom boli počas týždňa minimálne, k výraznejšej zmene nahor došlo len vo štvrtok v súvislosti s negatívnou náladou investorov vyplývajúcou z nestabilnej situácie na talianskej politickej scéne. Kvôli tomu sa investori uchyľovali k bezpečnejším aktívam. V závere týždňa však zlato časť ziskov vymazalo.

Minulý týždeň, hneď na jeho začiatku, zaznamenali obchodníci tohtoročné cenové minimum žltého kovu. V pondelok počas obchodovania klesla cena až na 1 281,76 dolára za uncu. Najnižšie od konca decembra. Atraktívnosť zlata, ktoré považujú za bezpečnú investíciu, klesá s uvoľnením napätia v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou, a tak investori prejavujú väčšiu ochotu kupovať rizikovejšie aktíva. Naopak, vďaka dobrému výkonu americkej ekonomiky sa posilňuje americký dolár aj americké akcie.

Konkurenciou k zlatu sa stávajú americké dlhopisy. Výnos z desaťročných amerických bondov prekonal prvýkrát od roku 2011 hranicu 3,5 percenta. Lacnejú však aj ostatné drahé kovy. Paládium kleslo pod tisíc dolárov za uncu, no je stále drahšie ako platina, pričom desaťročia bol pomer cien týchto kovov obrátený.

Komodity na svetových burzách
(stav k 28. máju 2018, spotové ceny)
Zatváracia úroveň Zmena za ostatných 12 mesiacov (%)
USD EUR1
Brent (USD/b) 75,32 44,04 38,10
WTI (USD/b) 66,47 33,47 27,97
Zlato (USD/troy) 1 303,50 3,04 -1,21
Striebro (USD/troy) 16,67 -3,59 -7,56
Meď (USD/t) 6 886 22,14 17,10
Hliník (USD/t) 2 282 17,10 12,27
Nikel (USD/t) 14 840 64,16 57,39
Olovo (USD/t) 2 465 17,12 12,29
Zinok (USD/t) 3 048 15,85 11,07
Cín (USD/t) 20 450 -0,53 -4,63
1 Prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu
PRAMEŇ: finance.yahoo.com, kitco