Ázijské burzy zažívajú ešte horší prepad než Wall Street. Indexy na hlavných trhoch v Tokiu, Šanghaji aj Hongkongu sa dnes ráno ocitli na viac ako dvojročných minimách a hlásia návrat na krízové úrovne z roku 2009. Ázijských investorov straší prudké globálne spomalenie ekonomiky spolu s bublajúcimi dlhovými problémami v západnom svete a výpredaj na komoditných trhoch.
Tokijský index Nikkei 225 od februára klesol o 23 percent. Dnes sa dostal po dvojpercentnom poklese pod hladinu 8 400 bodov, najnižie od apríla 2009. Čínske akcie padli na viac ako dvojročné minimum. Trhy majú obavy, že dlhová kríza z eurozóny nainfikuje celý finančný systém, čo môže vyústiť do druhej finančnej krízy za posledné tri roky.
Akciový stratég Société Générale pre Áziu Todd Martin neváhal situáciu na trhoch dnes okomentovať, že trhy sa z fázy kapitulácie posunuli do etapy likvidácie a akýkoľvek fundament “vyletel oknom“. Znepokojuje ho aj silný augustový príliv kapitálu do Číny. Trhy ho síce interpretujú pozitívne, no T. Martin sa domnieva, že nejde o nové investície, ale o repatriáciu hotovosti do druhej najväčšej ekonomiky sveta s cieľom znížiť domáce dlhy. To spolu s inými indikátormi ukazuje na obrat úverového cyklu smerom nadol, lebo krajina začína čeliť nedostatku hotovosti, čo sa prejavuje na trhu s nehnuteľnosťami, dodal pre agentúru Bloomberg.
Silné straty už počítajú aj v Hongkongu. Index Hang Seng od začiatku roka stratil bezmála štvrtinu. Medvedí trh hlásia aj indická, japonská a taiwanská burza.
Ešte horšia situácia ako v Ázii panuje na európskych burzách. Všetky indexy okrem britského, švajčiarskeho a tureckého sú vo viac ako pätinových mínusoch. Americké indexy sú najmenej stratové, od začiatku roka prerobili menej ako desatinu. Z 29 hlavných svetových indexov je už v medveďom objatí dvadsiatka z nich.
V Ázii nepomáhajú ani správy, že napríklad čínske akcie sú podľa aktuálneho pomerového ukazovateľa ceny akcií a aktuálneho zisku P/E najlacnejšie v histórii. Ukazovateľ padol na 8,5-násobok a dostal sa po prvý raz pod dvojciferné úrovne. Ázijské tituly ako celok pritom stále budú podľa väčšina analytikov v najbližších dvoch rokoch generovať najrýchlejší rast korporátnych ziskov na bezmála tretinovej úrovni. V porovnaní s európskymi a americkými akciami by to bolo o polovicu viac.
Aj dividendové výnosy na najľudnatejšom kontinente zatraktívneli. MSCI Asia Pacific index aktuálne ponúka 3,2-percentný dividendový výnos. Austrálske akcie dominujú s viac ako päťpercentným výnosom. Čínske tituly akcionárom vynášajú 3,6 percenta, taiwanské 4,5 percenta, pričom až 90 percent taiwanských technologických spoločností vypláca dividendy. Najviac pod priemerom v regióne sú indické a kórejské dividendy s približne 1,5 percentami. Veľká časť investorov v súčasnosti vsádza na hotovosť, čo tlačí prudko nadol aj ceny komodít. Cena zlata, striebra i priemyselných kovov prudko stráca. Zlato minulý týždeň stratilo desatinu a striebro viac ako štvrtinu.
Vysoká rozkolísanosť s krátkymi pauzami na kapitálových trhoch bude pretrvávať. Doplácajú na to všetky akciové trhy, najviac však európske. Averzia k akciovému riziku v Európe je enormne vysoká, čo podľa najhorších scenárov evokuje, že starý kontinent sa pravdepodobne aj s ekonomikou USA musia do budúcna pripraviť na kombináciu recesie a deflácie, ktorú indikujú aj extrémne nízke výnosy pri bezpečných nemeckých a amerických vládnych dlhopisoch.
Ilustračné foto na titulke - TASR / AP