Pod tlakom boli hlavne akcie automobiliek, pričom akcie Peugeotu klesli až 6,41%. Nedarilo sa ale ani talianskemu Fiatu(-5,83%) a francúzskeho Renaultu(-3,98%). Finančnému sektoru sa nedarilo o nič lepšie. So stratami skončila Banco Santander (-0,50%), BNP Paribas (-1,14%), Barclays (-1,90%)a tiež Unicredit Bank (-2,77%). Poklesom naopak úspešne odolával defenzívny farmaceutický sektor, ako aj telekomunikačný sektor. Prekvapením dňa boli výsledkyholandskej prepravnej spoločnosti TNT Express (+4,29%), ktorej akcie dnes pozitívne reagovali na jej výsledky za tretí kvartál 2013.
Ešte pred otvorením amerických trhov stihol oznámiť svoje výsledky druhý najväčší americký producent liekov Merck (-2,63%), ktorého zisk na akciu síce prekonal očakávania analytikov, no jeho výnosy zaostali za odhadmi. Kým sa americké trhy stihli rozhýbať, zverejnených bolo aj niekoľko ukazovateľov, ktoré boli odložené kvôli uzávierke vládnych úradov na začiatku októbra. Priemyselná produkcia v septembri medzimesačne stúpla o 0,6%, pričom sa očakával rast len o 0,4%. Pokračujúce predaje domov v USA za september poklesli o výrazných 5,6%.Očakávala sa iba stagnácia. Index výrobnej aktivity dallaského Fedu v októbri klesol na 3,6 z 12,8 bodov.
Obchodovanie na druhej strane Atlantiku prebehlo nakoniec celkom pokojne. Index S&P 500 skončil v miernom zisku (+0,14%) a opäť sa mu podarilo prepísať historické maximá, keď počas dňa atakoval úroveň 1764 bodov. Indexy Dow Jones a Nasdaq ukončili obchodovanie bez výraznejšej zmeny. Najočakávanejšou udalosťou však boli výsledky spoločnosti Apple, ktorá ich oznámila až po zatvorení trhov. Technologický gigant znížil zisk za svoj 4. kvartál o 9% na 8,26 USD na akciu, no aj tak prekonal očakávania analytikov, ktoré boli nastavené na úrovni 7,92 USD. Tržby spoločnosti tiež pozitívne prekvapili.
EUR/USD sa v úvode týždňa pohyboval stále v blízkosti psychologicky dôležitej úrovne 1,3800. Neskôr síce poklesol až na 1,3775, no obchodovanie zakončil na úrovni 1,3785.Zlato v priebehu dňa stúplo až na úroveň 1360 USD/uncu,no nakoniec zatvorilo na úrovni 1352 USD/uncu . Ropa sa obchodovala blízko úrovní z predchádzajúceho dňa a zakončila na 98,50 USD/barel.
Ázijské burzy pokračovali vo svojom klesajúcom trende. Dôvodom boli predovšetkým niektoré znepokojujúce korporátne a makroekonomické dáta. V Číne sa s veľkou opatrnosťou očakáva plenárne zasadanie komunistickej strany, na ktorom by mal generálny tajomník Xi Jinping oznámiť kľúčové reformy. Čínsky index Shanghai Composite prepadol na 8-týždenné minimum a japonský Nikkei 225 oslabilo0,5%.
Autorka je analytička Patria Direct SK.
Seriál TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Staršie vydania a RSS feed.