Odstúpenie od kúpnej zmluvy je možné posudzovať buď podľa Občianskeho alebo Obchodného zákonníka. V uvedenom prípade uvádzate, že ste právnická osoba a vzhľadom na to, ide o vzťah medzi dvoma podnikateľskými subjektmi, ktorý sa spravuje ustanoveniami Obchodného zákonníka.
Porušenie povinnosti
Právo na odstúpenie od zmluvy vzniká ako dôsledok porušenia určitej povinnosti. Obchodný zákonník nelimituje zmluvné strany v možnosti dojednať si akýkoľvek dôvod na odstúpenie od zmluvy. To ale neznamená, že zmluvné strany sú oprávnené od zmluvy odstúpiť pri porušení akejkoľvek zmluvnej povinnosti.
Podľa § 344 Obchodného zákonníka: „Od zmluvy možno odstúpiť iba v prípadoch, ktoré ustanovuje zmluva alebo tento (Obchodný zákonník) alebo iný zákon“. Všeobecná úprava odstúpenia od zmluvy uvedená v § 344 a nasl. Obchodného zákonníka upravuje dva dôvody na odstúpenie od zmluvy, a to:
1) omeškania dlžníka; a
2) omeškania veriteľa.
Kúpna zmluva je v Obchodnom zákonníku upravená v § 409 a nasledujúce, táto časť obsahuje aj osobitnú úprava odstúpenia od kúpnej zmluvy.
Podstatné porušenie
Vo Vašom prípade uvádzate, že predmet kúpy, osobný automobil, vykazuje množstvo vád a nie je možné ho bezproblémovo používať. Takéto porušenie zmluvy možno považovať za podstatné z dôvodu, že predávajúci v čase uzavretie zmluvy vedel, že Vy ako kupujúci nebudete mať záujem na plnení povinností zo zmluvy pri takomto porušení zmluvy. V takomto prípade, ak je dodaním poruchového automobilu porušená zmluva podstatným spôsobom, máte právo na odstúpenie zmluvy.
Aj v prípade ak by bolo porušenie zmluvných povinnosti dodaním poruchového automobilu posúdené ako nepodstatné, máte podľa Obchodného zákonníka taktiež právo na odstúpenie od zmluvy, a to z dôvodu, že ak predávajúci neodstráni vady automobilu v lehote Vami určenej, môžete od zmluvy odstúpiť, ak upozorníte predávajúceho na úmysel odstúpiť od zmluvy pri určení vyššie uvedenej lehoty, alebo v primeranej lehote pred odstúpením od zmluvy.
Je ale nutné uviesť, že ustanovenia Obchodného zákonníka, ktoré upravujú odstúpenie od kúpnej zmluvy nie sú kogentné. To znamená, že si zmluvné strany môžu dohodnúť úplne iné podmienky pre odstúpenie od zmluvy.
Vzhľadom na to, že Vaše právo na odstúpenie od zmluvy je v zmluve s vysokou pravdepodobnosťou upravené odlišne ako v Obchodnom zákonníku a nám nie sú bližšie známe ustanovenia kúpnej zmluvy, všeobecných obchodných podmienok či iných možných príloh zmluvy, nie je možné sa k odstúpeniu od zmluvy bližšie vyjadriť.
V tomto prípade by sme odporúčali zvážiť prípadné kontaktovanie advokáta, ktorý bude mať možnosť detailne sa oboznámiť s predmetnou kúpnou zmluvou, osobitne posúdiť právny stav a poskytnúť relevantné právne poradenstvo.