Banky pôžičky na vlastnú strechu nad hlavou predávajú, ako by ani nebola recesia. V treťom štvrťroku objem poskytnutých úverov prekonal 32 miliárd eur. V medziročnom porovnaní ide stále o vysoký rast na úrovni 9,14 percenta.
„Dopyt po bývaní je stále veľký a kúpna sila domácností na prekvapenie lepšia, ako sa očakávalo na začiatku tejto krízy," povedal pre Trend Zdenko Štefanides, makroanalytik VÚB banky. Aj v súčasných ťažkých časoch majú ľudia stále dosť peňazí vďaka vládnym opatreniam udržania zamestnanosti. „Či tomu tak bude aj po jesennej druhej vlne nevieme, no situácia do augusta, za ktoré sú údaje, bola lepšia, ako sa čakalo,“ dodal Štefanides. Napríklad miera evidovanej nezamestnanosti stúpla z januárových 4,98 percenta na augustových 7,6 percenta.
Po vypuknutí pandémie vláda dohodla s bankami možnosť v časoch krízy odložiť splácanie pôžičiek až o deväť mesiacov. Túto pomoc doteraz využilo 170-tisíc ľudí a 10-tisíc firiem. Viac ako polovica z nich tak urobila ešte v apríli a v júli pribudlo len 5 299 úverových zmlúv.
„Je pravdepodobné, že časť klientov po ukončení odkladu splátok nebude z rôznych dôvodov schopná vrátiť sa k bežnému splácaniu a bankám v dôsledku toho narastie objem zlyhaných úverov. Aj keď je dnes ťažké odhadnúť presné číslo, banky sa na takýto scenár už dnes pripravujú,“ uviedol analytik Slovenskej bankovej asociácie Marcel Laznia.
Predaj bytu nemusí vždy pomôcť
Prvé problémy s nesplácaním úverov sa objavia až začiatkom roka. Podľa prieskumu od Národnej banky Slovenska nedokáže opäť začať splácať svoje dlhy 21-tisíc klientov bánk. „Ideálne je, ak klient kontaktuje banku ešte pred tým, ako sa dostane do omeškania. Ak očakáva problémy so splácaním po ukončení odkladov, mal by banku kontaktovať dostatočne včas,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.
Banky totiž môžu dať nehnuteľnosť do dražby už po nezaplatení dvoch splátok. V takom prípade nebude byt predaný za čo najvýhodnejšiu cenu. Exekútor totiž nehnuteľnosť predáva len záujemcom schopným zložiť vysokú zálohu. Úzky okruh ľudí vždy vygeneruje nižšiu cenu v porovnaní s predajom cez realitnú kanceláriu. Rozdiel sa v závislosti od lokality môže pohybovať v tisícoch až desaťtisícoch eur.
V krajnom prípade nemusí dražba nehnuteľnosti pokryť náklady na celú hypotéku. V takom prípade ľudia prídu nielen o vlastnú strechu nad hlavou, ale ešte im aj ostanú dlhy.
O spotrebné úvery nie je záujem
Za súčasným rastom úverov na bývanie stojí ich vysoká dostupnosť a nízka cena. „Pri vybraných fixáciách sa úrokové sadzby aktuálne pohybujú pod 1 percento za rok,“ priblížila Zuzana Žiaranová, hovorkyňa Tatra banky. Lacné pôžičky sú výsledkom tlačenia peňazí zo strany Európskej centrálnej banky, ktoré bude trvať minimálne do konca pandémie.
Napriek tomu nie všetky tipy pôžičiek idú momentálne na dračku. „Zabezpečenie a financovanie bývania je stále elementárna potreba ľudí, zatiaľ čo na poklese záujmu o spotrebné úvery aktuálne vidíme, že financovanie spotreby, na ktoré vyžívali bezúčelové úvery, veľmi dôkladne prehodnocujú,“ povedala pre Trend hovorkyňa ČSOB banky Anna Jamborová.
Od vypuknutia pandémie si čoraz menej ľudí prostredníctvom pôžičky kúpi nový automobil, zariadenie do bytu, či mobilný telefón. Podľa posledných údajov sa medziročný objem poskytnutých spotrebných úverov v júli prepadol o 4,1 percenta a dosiahol sumu 6,27 miliardy eur.