Infláciu v súčasnosti spôsobuje predovšetkým enormný nárast cien energií. S tým centrálni bankári nemôžu nič urobiť. Európska centrálna banka (ECB) je tak v paradoxnej situácii, keď svojimi nástrojmi nedokáže zdražovanie zastaviť, napriek tomu však musí svoje úrokové sadzby zvyšovať, keďže na eurozónu tlačí americká centrálna banka (Fed). O tom, prečo spolu s plynom rastie aj cena elektrickej energie a aká je pozícia centrálnych bánk v boji so zdražovaním, sa TREND rozprával s analytikom Tatra banky Andrejom Martiškom.

Spolu s plynom aj elektrina

Na trhu sú stále energetické zdroje, ktoré sú relatívne lacné. Napriek tomu sa celý západný svet pripravuje na enormné nárasty cien energií. Prečo?

Elektrickú energiu dokážeme vyrábať z rôznych zdrojov, ktoré majú rôzne variabilné náklady. Jadrová energia je lacná, veterná a solárna energia je lacná. Problém je v tom, že na trhu určuje ceny takzvaná marginálna cena, teda variabilné náklady posledného zdroja, ktorý potrebujeme dodať do siete na uspokojenie existujúceho dopytu. Tu pritom hovoríme o elektrárňach, ktoré dodávajú energiu z plynu. Bez nich totiž nie je dosť energie, navyše elektrina vyrábaná z plynu dokáže lepšie vykrývať špičky v rámci spotreby.

To, čo hovoríte, znamená, že jadrová elektráreň nedokáže dostatočne pružne zvyšovať a znižovať výkon podľa potreby. Preto je nutný flexibilný zdroj elektrickej energie napríklad priamo plyn.

Presne tak. Pri jadrovej energii sa dá síce výkon dopredu plánovať, no nevieme ho prispôsobovať. Obnoviteľné zdroje tiež majú nízke variabilné náklady, ale ich výkon sa nedá dopredu naplánovať. Pri obnoviteľných zdrojov objem výroby závisí od počasia.

Ako dlho by mohla energetická kríza trvať. Vojna na Ukrajine je výrazným podnetom k tomu, aby sa svet odpojil od ruských zdrojov energií. Je vo výhľade upokojenie situácie?

Určite áno. Dnes nie je problém v tom, že na svete nie je dostatok plynu. Problém eurozóny je, že celá energetická infraštruktúra je postavená na ruských zdrojoch. Teraz bude trvať nejaké obdobie, kým sa celá infraštruktúra prispôsobí zmenenej situácii. Budú sa dobudovávať LNG terminály, uzatvoria sa zmluvy s ďalšími dodávateľmi a budú pribúdať investície do obnoviteľných zdrojov.

Ceny plynu začali na trhu rásť ešte pred vojnou, do akej miery je ruská agresia voči Ukrajine zdrojom rastúcich cien?

Ceny plynu začali rásť už v závere minulého roka, to však bolo spôsobené tým, že Rusko už vtedy znižovalo tok plynu, najmä do Nemecka. Vtedy to vyzeralo, že Nemecko nebude mať dosť plynu na zimu. Dnes už vieme, že to bola zrejme príprava na vojnu. Čiže vývoj cien plynu veľmi súvisí s rozhodnutiami Ruska.

Určitý vplyv na ceny môže mať aj prechod na obnoviteľné zdroje energií. Tie spôsobujú, že sa v poslednom období zanedbávali investície do tradičných zdrojov, tie sú menej efektívne, tým pádom drahšie.

Ťažká situácia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa