Podiel amerických firiem, ktoré zbankrotovali viac než raz, dosiahol v minulom roku historické maximum. Podľa správy banky JP Morgan sa viac ako tretina firiem, ktoré vyhlásili bankrot, už predtým stretla s podobnými finančnými problémami. 

„Zvyšovanie úrokových sadzieb malo obzvlášť nepriaznivý dopad na firmy s nižším kreditným ratingom. Variabilné úrokové sadzby, na ktoré sa tieto spoločnosti často spoliehajú, prudko zvýšili náklady na dlh, v niektorých prípadoch až dvojnásobne,“ vysvetľuje agentúra Bloomberg, pričom poukazuje na vplyv sprísnenej menovej politiky Federálneho rezervného systému. 

Firmy, ktoré čelia vysokému zadlženiu, stále častejšie riešia svoje finančné problémy úpravou dlhov. Tento proces, známy ako manažment záväzkov, je reakciou na blížiacu sa splatnosť alebo nedostatok likvidity. 

Najnovšie údaje ukazujú, že až 70 percent problémových úverov v roku 2024 bolo predmetom reštrukturalizácií, čo predstavuje historický rekord. Avšak mnohé z týchto zmien neprinášajú želaný efekt a firmám sa nedarí úplne zotaviť. 

„Riziko, že spoločnosť zostane uväznená v dlhovej špirále, zostáva vysoké. Nie je zriedkavé, že firmy po reštrukturalizácii končia v ešte zložitejšej finančnej situácii, čo vedie k ďalšiemu bankrotu,“ dodáva Bloomberg. 

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Technologickí giganti diktujú trh. Za silným rastom akcií sa skrýva krehká rovnováha