Stredajší finančný kalendár bol nezvyčajne bohatý. Napriek tomu vývoj trhov počas dňa pôsobí, že katalyzátory chýbali. Správam dominovali hlavne firemné udalosti ako zverejňovanie výsledkov a akvizičná aktivita, ale aj ekonomické čísla. Americké akciové indexy nedokázali natiahnuť najdlhšiu rely tohto roka na sedem dní a v stredu mierne korigovali (S&P 500 -0,22%). Európske straty boli o niečo väčšie (Stoxx 600 -0,59 %). Na vývoj trhov sa dívam skôr ako na prestávku a konsolidáciu pred útokom na tohtoročné maximá.
Stredajšie ráno patrilo odhadom aprílových hodnôt indexom PMI. Na začiatku obchodovania boli všetci investori zvedaví na čínsky index odhaľujúci aktivitu vo výrobe. Ten vyšiel v rámci očakávaní na úrovni 48,3, čo predstavuje mierne zlepšenie oproti marcu, no stále zostáva v pásme korekcie. Klesali zložky zamestnanosti i nových objednávok. Čínska vláda však reaguje na spomaľovanie uvoľňovaním politiky. V pondelok centrálna banka znížila mieru minimálnych rezerv pre menšie regionálne banky, čo podľa odhadov uvoľnilo do ekonomiky vyše 15 miliárd dolárov. Možno predpokladať, že garnitúra bude pokračovať s plošným znížením miery rezerv, ktoré uvoľní väčšiu likviditu.
Odhad kompozitného PMI indexu za eurozónu vzrástol na trojročné maximum 54 z marcových 53,1 a zaznamenal desiaty mesiac v rade v pásme expanzie. Podľa spoločnosti Markit rástla aktivita v priemysle i službách. Zlepšenie zaznamenali takmer všetky zložky indexu okrem cien, ktoré zostávajú v prípade služieb 29. mesiac v pásme kontrakcie. Riziko deflácie tak napriek rastúcej ekonomickej aktivite nemizne a detaily PMI indexov naznačujú, že spoločnosti musia naďalej zvyšovať predaje na úkor znižovania cien. Aj to môže byť dôvodom vágnej alebo skôr chýbajúcej trhovej reakcie. Tú sme mohli pozorovať hlavne na eure, ktoré po správach posilnilo voči doláru o 0,4 %, no v priebehu dňa gros ziskov pustilo.
Príčinu opatrnosti európskych investorov možno nájsť vo vývoji situácie na Ukrajine, ktorá sa nateraz vôbec nezlepšuje. Kyjev obnovil protiteroristickú operáciu zameranú na odzbrojenie proruských separatistov a opätovné nadobudnutie vlády vo východných regiónoch. Dôvodom bolo nájdenie dvoch tiel politikov so známkami mučenia. Množia sa aj správy o únosoch politikov a novinárov a všeobecne o náraste anarchie a kriminality na východe krajiny. Rusko a západ sa naďalej obviňujú zo zodpovednosti, nečinnosti a podporovania súčasného stavu. Ruský minister obrany Lavrov v stredu varoval Ukrajinu pred zásahmi voči ruskému obyvateľstvu a hrozil použitím sily. Riziko tak zostáva naďalej veľmi živé a kedykoľvek môže vyvrieť s dopadom na trhy.
Rusko rovnako stále viac pociťuje dopady sankcií a hrozby ďalších. V stredu sa krajina pokúsila emitovať 5-ročné a 9-ročné dlhopisy v objeme 20 miliárd rubľov. Dopyt a ponúkané ceny však boli natoľko nízke, že ministerstvo sa rozhodlo aukciu zrušiť. Rusku sa za ostatných 10 týždňov podarilo len raz emitovať dlh, čo začína byť pre krajinu problémom. Práve tieto ekonomické efekty by mohli Putina prinútiť zmeniť postoj voči medzinárodnej politike.
V priebehu dňa obchodovanie ďalej chladlo a s otvorením amerických trhov sme boli skôr svedkami rizikovej averzie. Prím tieto dni hrá vrcholiaca výsledková sezóna za Atlantikom. Ťažšie ju jednoznačne označiť za slabšiu alebo silnejšiu. Spoločnosti očakávania v prevažnej miere prekonávajú, no treba upozorniť, že výhľady boli pred jej začiatkom významne znižované. Ponúkané nové výhľady by som však nazval optimistickejšími, čo prispelo k rely trhov v uplynulých dvoch týždňoch. Z väčších mien, ktoré reportovali výsledky pred stredajším obchodovaním, spomeniem AT&T, Netflix, EMC, Dow Chemical, Boeing alebo Procter & Gamble.
Chladnú sprchu pre amerických investorov predstavovalo zverejnenie predajov nových domov, ktoré padli výrazne pod očakávania na 8-mesačné minimum. Údaj bol skutočne prekvapivý, keďže v marci sa už predpokladalo oživenie realitného trhu po zime. Príčiny sú pripisované hlavne vysokým cenám, rastúcemu úročeniu hypoték a stále nedostatočným zásobám nových domov, ktoré ale v marci konečne rástli. Anualizovaná miera predajov bola 384-tisíc domov, kým odhady predpokladali 450-tisíc predaných domov. Predaje zaznamenali 14,5-percentný pokles.
Štvrtok sa začína na optimistickejšej nohe. Zdroje konštruktívnej nálady treba vidieť vo zverejneniach výsledkov technologických gigantov včera po zavretí trhov. Investorov príjemne prekvapili Apple a Facebook. Apple prekonal očakávania na všetkých frontoch – tržbami, ziskom, maržami i počtom predaných iPhoneov. Spoločnosť oznámila split akcie v pomere 7 nových k jednej súčasnej a rovnako aj navýšenie dividendy o 8 percent. Očakávania rovnako prekonal Facebook. Investorov potešil hlavne rýchlejší rast príjmov z mobilnej reklamy. Technologické akcie by tak dnes mali ťahať indexy nahor.
Obchodovaniu bude naďalej dominovať výsledková sezóna. Práve v týchto dňoch je jej kalendár najhustejší a najvýznamnejší. Hospodárenie zverejnia viaceré svetové mená ako AstraZeneca, Unilever, Novartis, Heineken, Eli Lilly, Celgene, General Motors, Potash, Altria, Under Armour, Caterpillar, 3M, UPS, Microsoft, Starbucks, Amazon, Broadcom, Visa alebo Baidu.
Makrokalendár reprezentuje najmä nemecká podnikateľská dôvera IFO. Tá sa prekvapivo zlepšila. Index podnikateľskej nálady sa v apríli zvýšil na 111,2 bodu z marcových 110,7 bodu. USA zverejnia objednávky tovarov dlhodobej spotreby a týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti, ktoré v uplynulých dvoch týždňoch poklesli na predkrízové minimum nevidené od jesene roka 2007. Prejav má prezident ECB Mario Draghi, kde sa budú opäť očakávať náznaky možného uvoľnenia politiky, či iné reakcie na infláciu ďaleko pod cieľom centrálnej banky.
Autor je portfolio manager v Across Private Investments
TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu