Americký dolár i naďalej posilňuje voči euru a obchoduje sa okolo úrovne 1,3650. Dôvodom sú predovšetkým slabšie makrodáta z Nemecka, keď index podnikateľskej klímy IFO zaostal za očakávaním.
V tomto týždni budeme očakávať viaceré makrodáta, ktoré odštartujú v utorok údajmi o objednávkach statkov dlhodobej spotreby v USA a v stredu nemeckými dátami z trhu práce. HDP za prvý kvartál z USA je na programe vo štvrtok. Prvé odhadované dáta o HDP za prvý kvartál v Amerike ukázal medziročný nárast o 0,1 percenta, druhé odhadované dáta sa očakávajú negatívne pri poklese rastu HDP o 0,6 percenta.
Zatiaľ čo sa americké akcie obchodujú okolo svojich rekordných hodnôt, komoditám by mohol potenciálne uškodiť posilňujúci dolár. V eurozóne môžeme vidieť spomaľovanie výkonu ekonomík a opätovné rozširovanie rozdielov výnosov z dlhopisov krajín z jadra EÚ a periférnych štátov. Bude preto veľmi zaujímavé sledovať kľúčové rokovanie ECB naplánované na 5. júna.
Na komoditných trhoch sa darí priemyselným kovom, ktoré začínajú cítiť pôdu pod nohami. Dobré výsledky hlási hlavne nikel a hliník. Predovšetkým hliník a meď získavajú podporu vďaka lepším makrodátam z Číny a známkam zlepšenia na americkom trhu s nehnuteľnosťami a dátam z trhu prace.
Pre severomorskú ropu Brent a americkú WTI bol minulý týždeň úspešný a podobné očakávania máme aj v tomto týždni. Za pozitívnym momentom bola kombinácia oživenia sezónneho dopytu a geopolitické napätie na Ukrajine a tiež v Líbyi. Týždenné zásoby v USA sa dokonca znížili na 7,23 milióna barelov, čo je najviac za posledné štyri mesiace.
Vzácne kovy sa i naďalej obchodujú v úzkom pásme. Dôvodom je neistota ďalšieho vývoja a tiež potreba nájsť silný impulz pre celý sektor. Množstvo burzovo obchodovaných produktov krytých fyzickým zlatom naďalej klesá a prepadlo sa na štyri a pol ročné minimum. Podporou pre dopyt po fyzickom zlate môže byt zmena vlády v Indii, ktorá plánuje zmierniť obmedzenia, pripadne ich zrušiť. Boli zavedené na dovoz fyzického zlata predchádzajúcou vládou.
Ceny platiny a paládia ženú vyššie obavy z výpadku dodávky v súvislosti so štrajkom baníkov v Juhoafrickej republike a ďalšie možné sprísnenie sankcii voči Rusku. Vďaka tomu by sa mohla cena paládia vyšplhať až na 33-mesačné maximum. Pozitívom je aj rekordný nárast pozícií v burzovo-obchodovaných fondoch krytých platinou a paládiom.
V tomto týždni ešte očakávame ohlasovanie výsledkov spoločnosti Hold, Gréckej národnej banky a Alfa Banky
Autor je analytik Saxo Bank A/S
TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu