GBPUSD sa dnes ráno o 9:30 obchoduje na úrovni 1,6633 a EURGBP na úrovni 0,8298. Z nášho pohľadu sa ale toho zatiaľ veľa na výhľade pre libru nemení, aj napriek tomuto nečakanému poklesu je totiž expanzia britského výrobného sektora vyššia ako v ďalších popredných ekonomikách.
A preto pokiaľ sa nezačnú zhoršovať aj ďalšie čísla, tak sme toho názoru, že libra bude voči doláru pokračovať v bočnom trende. Podobne aj voči euru, pri ktorom dokonca vidíme aj určitý priestor pre posilňovanie libry.
Japonský jen takisto poslal nadol kvartálny Tankan index výrobnej dôvery medzi veľkými podnikmi. Ten síce vzrástol z úrovne 16 bodov na najvyššiu úroveň od roku 2008 17 bodov (oč. 19b.), nedokázal však naplniť vysoké očakávania. Ako dôvod slabšieho výsledku sa natískajú obavy z výrazného zdvihnutia DPH o 3 % od apríla. Každopádne sa ale výrobná dôvera zlepšila, a tak podobne ako pri libre nečakáme, že by toto číslo mohlo mať na jen dlhodobejší dosah.
USDJPY sa napokon dostal až na najvyššie úrovne od konca januára, dnes ráno o 9:30 sa obchoduje na úrovni 103,78. Čísla z Japonska ale bude potrebné mať pod drobnohľadom, pretože pokiaľ by sa po zvýšení DPH, ktoré platí od včera, výraznejšie zhoršili, tak rastie pravdepodobnosť, že Bank of Japan navýši kvantitatívne uvoľňovanie. A tým pádom aj pravdepodobnosť oslabenia jenu.
Do tretice – nedarilo sa ani austrálskemu doláru. Ten klesol po zasadnutí centrálnej banky, ktorá do svojho sprievodného komentára vrátila zmienku o negatívnom dopade silnej meny. Okrem toho austrálskemu doláru rozhodne nepomohla ani výrazná revízia čínskeho indexu výrobnej dôvery z dielne HSBC smerom nadol. A to z úrovne 48,5 boda na osemmesačné minimum 48 bodov.
Dnes zároveň dorazil z Číny aj druhý, vládny, index výrobnej dôvery. Ten ukázal mierny rast z 50,2 boda na 50,3 boda (oč. 50,21.). V súhrne ale výrobná dôvera v Číne dopadla horšie než sa čakalo. AUDUSD včera zostúpil zo štvormesačných maxím a o 16:30 sa obchoduje na úrovni 0,9244.
Popoludní dorazil aj index výrobnej dôvery z USA. Ten mierne zaostal za očakávaniami, keď vzrástol z 53,2 boda na 53,7 boda (oč. 54,2b.). Výraznejšia reakcia sa ale nekonala. EURUSD včera mierne vzrástol, viac nahor ho však nepustila úroveň 1,38. Dnes ráno táto úroveň napokon padla a o 9:30 sa EURUSD obchoduje na úrovni 1,3806. Z nášho pohľadu aj naďalej platí, že vidíme pre tento menový pár viac priestoru pre pokles ako pre rast.
Akciám sa počas včerajšieho obchodovania darilo. Z nášho pohľadu to boli dozvuky stredajšieho verejného vystúpenia šéfky FEDu Yellenovej, ktorá povedala, že vývoj v ekonomike, predovšetkým na trhu práce, má stále ďaleko od predstáv americkej centrálnej banky. Naznačila tým, že podpora FEDu pre ekonomiku môže trvať dlhšie, než niektorí očakávali.
A keďže z uvoľnenej politiky nebenefituje len ekonomika ale aj akcie, tak včera ukončil paneurópsky index EuroStoxx50 obchodovanie so ziskom 0,78 percenta a širší americký index S&P500 so ziskom 0,51 %, ktorý ho posunul tesne pod historické maximá. Európske akcie začali dnešné obchodovanie jemne v zelenom.
Dnes by mohlo byť pred búrlivejším záverom týždňa, ktorý prinesie indexy dôvery v službách z popredných ekonomík, zasadnutie ECB a ostro sledované čísla z amerického trhu práce, pokojnejšie obchodovanie. Zverejnený bude len ADP report zmeny počtu pracovných miest v americkej súkromnej sfére (14:15; oč. 192 tis.), ktorý môže naznačiť, akým smerom sa bude vyvíjať piatková oficiálna vládna správa.
Autor je analytik X-Trade Brokers.