Nič na tom nezmenili ani včerajšie silné čísla z USA a Británie.Paneurópsky index EuroStoxx 50 sa síce ešte dokázal udržať v kozmetickom zisku 0,06 %, širší americký index S&P 500 však už stratil 0,84 % a nadol ho dnes ráno nasledujú už aj akcie v Európe.

Na devízových trhoch táto situácia vyhovuje americkému doláru. Jednak kvôli slabému apetítu po riziku, ktorá mu ako bezpečnej mene praje, a zároveň aj vďaka rastu indexu dôvery v sektore služieb, ktorý vyskočil na najvyššiu úroveň za posledné tri roky 58,7b. (oč. 56,6b.), čo je ďalším signálom zrýchľujúceho sa oživenia americkej ekonomiky. A rýchlejšie oživenie znamená vyšší tlak na americkú centrálnu banku k zvyšovaniu úrokových sadzieb, čo podporuje dolár.

EURUSD tak včera a aj dnes posúvali o zopár bodov nadol najnižšiu úroveň od novembra uplynulého roka. Prispela k tomu aj mierna revízia konečného indexu dôvery v sektore služieb eurozóny smerom nadol, z 54,4b. na 54,2b. (oč. 54,4b.). Dnes ráno o 9:45 sa EURUSD obchoduje na úrovni 1,3371. Z nášho pohľadu síce ešte priestor pre pokles EURUSD existuje, avšak je už ďaleko menší ako bol pred niekoľkými týždňami. A tak by nás neprekvapilo, keby sa pokles na čas zastavil, resp. by došlo ku korekcii.

Druhou úspešnou menou včerajška bola britská libra. Taktiež v tom má prsty index dôvery v sektore služieb. Ten príjemne prekvapil, keď dokázal vzrásť na najvyššiu úroveň v tomto roku 59,1b. (oč. 58,1b.). Britská ekonomika teda nepoľavuje v produkovaní pozitívnych čísel, čo naznačuje, že libra by si mohla svoju silu udržať. Dnes ráno o 9:45 sa EURGBP obchoduje na úrovni 0,7929 a GBPUSD na úrovni 1,6861.

Naopak, odklon od rizika nepraje pacifickým menám. Austrálsky aj novozélandský dolár sa tak včera ocitli pod silným tlakom. Svoje zohralo v oboch prípadoch aj neprekonanie technických rezistencií, ktoré mohlo znížiť záujem o dlhé pozície. Včerajšie ranné zasadnutie centrálnej banky v Austrálii nič nové neprinieslo, v komentári opäť odznelo, že sadzby by sa dlhú dobu nemali meniť a tak menšie výpredaje v popoludňajších hodinách tomuto zasadnutiu nepripisujeme.

Dnes ráno dokázal AUDUSD časť strát vymazať, o 9:45 sa obchoduje na úrovni 0,9317. NZDUSD naopak pokračoval v poklese. Postarali sa o to horšie čísla z novozélandského trhu práce, na ktorom vzrástla v druhom kvartáli zamestnanosť o 0,4 % (oč. +0,7 %), čo zvyšuje pravdepodobnosť, že zvyšovanie úrokových sadzieb v krajine sa zastaví. O 9:45 sa obchoduje na úrovni 0,8445, kde bol naposledy pred dvoma mesiacmi. Čo sa týka výhľadu, tak pre tieto páry vidíme aj naďalej ako najpravdepodobnejší scenár pohyb v bočnom trende.

Dnešné obchodovanie toho veľa neprinesie. Potenciál pre vyššie pohyby má britská libra, z Británie dopoludnia dorazí júnová priemyselná výroba (10:30; oč. +0,7 % m/m). Okrem toho dnešok prinesie už len druhoplánové dáta, na ktoré trhy reagujú zriedka, ako americkú (14:30; oč. -44,2 mld. USD) a kanadskú (14:30; oč. -0,1 mld. USD) obchodnú bilanciu za jún.

Autor je analytik X-Trade Brokers.

TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu