OPEC s tým nič nemá

Ceny ropy v uplynulom týždni kolísali podľa toho, aké správy na trhu prevládali. Kým vo štvrtok klesali, už nasledujúci deň sa trend otočil. Americký dolár sa totiž oslabil vzhľadom na neistotu okolo prípadného rastu úrokových sadzieb v USA.

Slabší dolár podporil komodity denominované v dolároch, lebo sa zvýšil dopyt zo strany držiteľov iných mien. Májové dodávky ropy severomorskej ropnej zmesi Brent sa v závere minulého týždňa obchodovali za 55,32 za barel (159 litrov) a aprílové dodávky ľahkej americkej ropy WTI zdraželi na 45,72 dolára za barel. Za celý týždeň si pripísala 1,2 percenta. Za celý týždeň americká ropa zdražela o 2 percentá.

Obchodníkov zaujala aj informácia v závere týždňa, podľa ktorej Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sama neprevezme zodpovednosť za zdvihnutie cien ropy. Vyhlásil to minister ropného priemyslu Saudskej Arábie Ali al-Naimi, podľa ktorého by mal k rastu cien ropy prispieť každý, nielen OPEC.

Vlani v novembri Saudská Arábia presvedčila ostatných členov OPEC-u, aby ponechali produkciu nezmenenú a chránili tak svoje trhové podiely. Tento krok vtedy zrýchlil pokles cien ropy. V minulom roku cena ropy prekračovala hranicu 100 dolárov za barel, teraz sa Brent obchoduje na úrovni okolo 55 dolárov za barel.

Saudská Arábia uviedla, že od kolapsu cien ropy chce spolupracovať s producentmi, ktorí nepatria do OPEC-u. Ali al-Naimi však uviedol, že tento plán zatiaľ nefungoval. Faktom ostáva, že OPEC produkuje 30 percent, 70 percent pochádza od producentov mimo kartelu.

Americké ministerstvo energetiky (EIA) minulý týždeň uviedlo, že zásoby ropy v USA vzrástli o 9,6 milióna barelov na nový rekord 458,5 milióna barelov. EIA uviedla, že zásoby ropy v terminály Cushing v Oklahome vzrástli o 2,87 milióna barelov na 54,4 milióna barelov, čo je najvyššia úroveň v histórii evidencie záznamov. Hoci americké ťažobné spoločnosti znižujú výdavky na prieskum a znižujú aj počet aktívnych vrtov (v USA klesol na štvorročné minimum), ťažbu z bridlíc obmedzili len minimálne.

Ceny ropy aj v tomto týždni ropy pokračujú v poklese, hoci v pondelok mierne poskočili. Ide o reakciu na oznámenie Saudskej Arábie, že ťažba čierneho zlata je v tejto krajine tesne pri historickom rekorde. Zníženie aktivity čínskeho výrobného sektora sa podpisuje na spotrebu a vyvoláva obavy o ďalší vývoj druhej najväčšej svetovej ekonomiky.

Nový fixing zlata

Ceny zlata sa minulý týždeň dostali na dvojtýždňové maximum. Dôvodom bol slabší americký dolár. V závere týždňa sa hodnota amerického dolára voči košu svetových mien znížila o 1,8 percenta. Americká mena tak reagovala na stanovisko americkej centrálnej banky, ktorá uviedla, že sa nebude ponáhľať so zvyšovaním úrokových sadzieb.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1 182,4 dolára za troyskú uncu, čo bolo o 23,8 dolára viac ako týždeň predtým. Cena striebra uzavrela na úrovni 16,725 dolára, čo bolo o 1,09 dolára viac ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 70,7 čo znamená, že za 70,7 gramov striebra možno kúpiť troyskú uncu zlata.

Čo obchodníkov so zlatom zaujalo najviac bol prechod na nový systém stanovovania fixingu zlata v Londýne. Systém fixácie ceny začal v roku 1919 v Londýne a benchmark ceny stanovovali Rothschildovci a ďalších päť dílerov (bán) a jeden agent z Bank of England. V starom systéme sa každý deň o pol jedenástej predpoludním londýnskeho času spojili banky pomocou chráneného konferenčného hovoru. Bola ponúknutá cena za ktorú sa môže obchodovať, banky mohli svojim klientom povedať podmienky na trhu, a tak sa vykryštalizovala pozícia banky ako nakupujúceho, predávajúceho alebo banky bez záujmu obchodovať za danú cenu.

Američania sa topia v rope

Zdroj: SITA/AP

Ak boli na trhu len predávajúci, cena bola znížená a obrátene. Tak sa postupovalo, až kým sa rozdiel medzi kupujúcimi a predávajúcimi neznížil, potom bola cena zafixovaná. Takto stanovená cena funguje ako globálny benchmark, ktorý používajú ťažobné spoločnosti, centrálne banky, zlatníci a tiež finančný priemysel, kde sa obchoduje so zlatými tehličkami, akciami firiem z odvetvia a ďalšími derivátovými kontraktmi na túto cenu naviazanými.

V piatok sa to zmenilo. Na Novom elektronickom systéme sa bude zúčastňovať šesť bánk, okrem tradičných štyroch účastníkov to bude ešte švajčiarska UBS a ešte jedna banka, ktorej meno ešte nezverejnili. Všetci, ktorí sa chcú systému zúčastniť musia splniť technické požiadavky, a musia byť členom London Bullion Market Association. Nový spôsob ponúka ďalšie možnosti pre regulátora, aby priebežne kontroloval, čo sa počas procesu odohrávalo. Objednávky sa objavia na obrazovke v reálnom čase a budú sa aktualizovať, až kým nerovnováha nedosiahne malý počet troyských uncí. Až potom sa stanoví fixing .

Štrajk podporil cenu medi

Najskôr cena medi na burze CME opätovne klesla, potom sa všetko zmenilo. Výstavba nových domov v USA sa vo februári zaznamenala najväčší pokles za uplynulé štyri roky. Cena kontraktov na meď s májovým termínom dodania na CME klesla 263,30 centov libru. Lenže potom prišiel štrajk a vo štvrtok zaznamenal kov najväčší nárast za posledných 6 týždňov. Došlo totiž k zastaveniu ťažby v druhej najväčšej bani na meď na svete Grasberg v Indonézskej spoločností Freeport-McMoRan Inc.

Takmer 50 pracovníkov zatarasilo príjazdovú cestu k bani a ťažobné práce sú pozastavené už viac než týždeň. Podľa analytikov spoločnosti INTL FCStone sú investori kvôli štrajku veľmi nervózni. Cena medi s dodávkou v máji na burze CME vzrástla o 3,5 percenta na záverečných 266 centov za libru. Na LME v Londýne sa obchoduje za 6 120 dolárov za tonu.

Kukurica na ocot

V USA majú z pšenice hlavu v smútku. Čína, ktorá je druhý najväčší svetový spotrebiteľ kukurice, si rezervovala viac než 600 tisíc ton z Ukrajiny. Na čínskom domácom trhu sa totiž znižujú zásoby a k rastú ceny tejto zrniny. Krajina sa začala viac orientovať na import obilnín lodnou dopravou cez Čierne more, pričom cena dosahuje približne 240 dolárov za tonu (vrátane nákladov na dopravu), čo je o 60 percent menej, ako je cena kukurice vypestovanej v Číne. Je to ťažká rana pre export z USA. Americkí farmári sa pritom potrebujú zbaviť vlastnej rekordnej úrodu, čo tlačí cenu na americkej burze CME Group nadol.

Ukrajina vlani predala do Číny takmer milión ton kukurice a je pravdepodobné, že v tento rok to bude dvakrát toľko. Podľa oficiálnych colných údajov Ukrajina predbehla USA vo vývoze kukurice do Číny už v januári, keď Krajine draka dodala 470 047 ton.

Drahá americká bravčovina

USA sú na svete tretím najväčším producentom, spotrebiteľom a najväčším exportérom bravčového mäsa. Teraz je však kvôli silnému doláru toto mäso na svetovom trhu drahšie. Generálny riaditeľ Meat Export Federation Philip Seng uviedol, že do Japonska a ďalších ázijských destinácií putuje veľa lacného bravčového mäsa z Európy, a to najmä odvtedy, čo mäsiari EÚ stratili prístup na ruské trhy. V lete 2014 Rusko totiž zakázalo dovoz potravín z USA a EÚ v reakcii na západné sankcie kvôli bojom na Ukrajine. Prognóza cien bravčového mäsa je opäť nižšia, lebo väčšia produkcia a nižší vývoz znamenajú zväčšujúce sa zásoby na domácom americkom trhu.

Komodity na svetových burzách
(stav k 23. marcu 2015, spotové ceny)
Zatváracia úroveň Zmena za ostatných 12 mesiacov (%)
USD EUR1
Brent (USD/b) 55,92 -47,65 -33,81
WTI (USD/b) 47,45 -52,36 -39,77
Zlato (USD/troy) 1 186,25 -9,50 14,42
Striebro (USD/troy) 16,73 -17,18 4,71
Meď (USD/t) 6 149,50 -5,05 20,05
Hliník (USD/t) 1 787,75 5,94 33,94
Nikel (USD/t) 14 261,50 -11,30 12,15
Olovo (USD/t) 1 847,25 -9,56 14,34
Zinok (USD/t) 2 077,25 7,42 35,81
Cín (USD/t) 17 611 -23,20 -2,90
1 Prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu
PRAMEŇ: finance.yahoo.com, kitco