Američania odšťavujú málo pomarančov, cena džúsu klesá

Ropa, ťažba, ropné pole Zdroj: SITA/AP

Ropa sa otočila

Ceny americkej ropy WTI aj severomorského Brentu prelomili cenové hranice, ktoré boli ešte pred niekoľkými mesiacmi nereálne. Cena Brentu spadla na 17-mesačné minimum a americká ropa WTI sa ocitla na 27-mesačnim minime. Trh sa naďalej prispôsobuje nižšiemu dopytu. Rast dodávok je väčší ako dopyt. Pod tlakom sa v posledných týždňoch ocitla najmä ropa Brent vzhľadom na to, že stav prezásobenia v oblastiach Atlantického oceánu spôsobil tlak aj na ostatné druhy ropy – napríklad na dubajskú a ománsku ropu.

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) očakáva pre tento rok najpomalšie tempo rastu dopytu po tejto komodite od roku 2009. Predpokladá nárast spotreby o 650-tisíc barelov denne, čo je o 250-tisíc barelov menej ako tvrdila agentúra vo svojom septembrovom odhade.

Stále pritom ostáva výrazný rozdiel v objeme produkcie OPEC-u v hodnote viac ako 1 milión barelov ropy za deň, ktorý budú musieť členské krajiny čo najskôr preklenúť, aby zabránili ďalšiemu prepadu cien. Hoci ďalšia schôdza kartelu je naplánovaná až na 27. novembra, už teraz sa ropní ministri aktivizujú. Na začiatku tohto týždňa totiž cena ropy znovu zaznamenala rast. Obchodníci zareagovali na signály z Iránu, že bude pracovať na tom, aby sa pokles cien zastavil. Iránsky prezident

Hasan Rúhání totiž nariadil ministerstvu ropného priemyslu, aby začalo pracovať na zastavení poklesu cien komodity. Cenu podporila aj Saudská Arábia a Kuvajt, ktoré podľa agentúry Bloomberg už minulý týždeň zastavili ťažbu v spoločnom ropnom ložisku. To signalizuje, že najväčší producenti ropy združení v Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) začínajú pracovať na podpore ropných trhov.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v novembri vzrástla na 82,7 USD za barel (159 litrov). Zdražela aj ropa Brent, s ktorou sa obchoduje v Londýne. Cena Brentu s dodávkou v decembri sa zvýšila na 85,40 USD za barel.

Kovy sú na vážkach

Drahé kovy a no najmä paládium, čerpali podporu zo slabšieho dolára a rastúcej neistoty na akciových trhoch ale aj z klesajúcich výnosov dlhopisov. Potom, čo zlato otestovalo hranicu 1 180 dolárov za troyskú uncu, sa vyšvihlo na dvojtýždňové maximum na 1 233 USD/unca.

Kým bude na trhu panovať presvedčenie, že u dolára dôjde k ďalšiemu rastu, zostane nálada na trhu s drahými kovmi aj naďalej pod tlakom. Priemyselné kovy čerpali podporu z rastúcich cien zinku. Cena medi je teraz na vážkach, lebo existuje riziko, že akékoľvek oslabenie u tohto kovu by mohlo vyvolať výraznejší posun ceny smerom nadol.

Američania odšťavujú málo pomarančov, cena džúsu klesá

Pomarančový džús, pomaranče, ovocie. Zdroj: flickr.com/Kyle McDonald

Vypilo sa menej džúsu

Cena kontraktu na mrazený pomarančový koncentrát klesla v uplynulom týždni najviac od novembra 2013.

Za poklesom je najnižší maloobchodný predaj džúsu v USA za posledných 16 rokov. Podľa údajov spoločnosti Nielsen Američania nakúpili tento rok 19,87 mil. hektolitrov pomarančovej šťavy, čo je najmenej od roku 1998, čiže od dátumu, odkedy obchodníci tento údaj sledujú.

Celkové tohtoročné tržby z predaja džúsu v USA do konce septembra dosiahli 3,3 mld USD. Oproti vlaňajšku tak ide o 5 percentný pokles.

Ebola ohrozuje kakao

Cena kakaa je od polovice septembra veľmi rozkolísaná, pričom jedným z dôvodov je ebola. Tento vírus zdražel komoditu po tom, čo sa ukázalo že v posledných týždňoch došlo k rozšíreniu nákazy do piatich až siedmych okresov v Guinei a Libérii, ktoré priamo susedia s Pobrežím Slonoviny – najväčším svetovým producentom kakaových bôbov na svete.

Obavy, že dôjde k prerušeniu či spomaleniu dodávok, silnejú. Zdraženie kakaa na konci uplynulého týždňa súvisí však aj s vyšším záujmom spracovateľského priemyslu USA o kakaové bôby. V USA bolo v 3. štvrťroku zomletých o 4,6 percenta viac bôbov ako rok predtým. Ide už o ôsmy štvrťrok zvýšenej spotreby. Decembrové kontrakty na kakao na ICE Futures U.S. zakončili týždeň na 3 118 USD za tonu.

Káva rekordmanka

Cena kávy Arabiky sa dostala minulý týždeň na najvyššiu hladinu od apríla vďaka suchému počasiu v Brazílii. To zvýšilo obavy o budúcoročnú úrodu. Od začiatku tohto roka vzrástla cena kávy už o takmer 90 percent.

Index obilnín obsahujúci pšenicu, kukuricu a sójové bôby má po desiatich týždňoch namierené k prvému týždňu ziskov. Ten by mal nasledovať po tom, čo sa na začiatku minulého týždňa kukurica a sójové bôby prepadli na nové viacročné minimá. Na oživení mali ale hlavný podiel futures na pšenicu v Paríži ale aj v Chicagu. Tie reagovali na náznaky, že Rusko možno nebude ochotné vypredať svoju takmer rekordnú úrodu.

Rusko zvyčajne patrí k jednému z najväčších svetových vývozcov pšenice, ale nedávny nárast cien na domácom trhu by mohol viesť k obmedzeniu exportu v snahe zabrániť ďalšiemu rastu cien krmiva pre hydinu a dobytok.

Komodity na svetových burzách
(stav k 20. októbru 2014, spotové ceny)
Zatváracia úroveň Zmena za ostatných 12 mesiacov (%)
USD EUR1
Brent (USD/b) 85,40 -22,10 -16,70
WTI (USD/b) 82,70 -16,60 -10,90
Zlato (USD/troy) 1 244,50 -5,50 -1,00
Striebro (USD/troy) 17,40 -21,30 -15,90
Meď (USD/t) 6 609,00 -8,50 -2,20
Hliník (USD/t) 1 960,00 8,70 16,10
Nikel (USD/t) 15 297,00 6,90 14,30
Olovo (USD/t) 2 005,00 -7,50 -1,20
Zinok (USD/t) 2 213,00 16,10 24,10
Cín (USD/t) 19 311,00 -15,10 -9,30
1 Prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu
PRAMEŇ: finance.yahoo.com, kitco