Náhrada príjmu, ktorú pri pandemickej nemocenskej doteraz platila od prvého dňa poistencovi Sociálna poisťovňa, spadne na hlavu zamestnávateľov. Pandemická PN sa totiž zrovnoprávňuje s klasickou dočasnou PN, v rámci ktorej platil náhradu príjmu prvých 10 dní zamestnávateľ.

Vladimír Lengvarský
Neprehliadnite

Keby bolo keby. Vláda odpískala nové covid pravidlá, čierne zóny prežijú, ak ich štát nepochová

Vláda Eduarda Hegera takto cieli na to, aby v časoch, keď na Slovensku rastie počet prípadov koronavírusu v tisícoch prípadov denne, ušetrila na štátnych dávkach v systéme, do ktorého svojimi odvodmi prispievajú všetci.

Na snímke vľavo premiér SR Eduard Heger a vpravo minister vnútra SR Roman Mikulec
Neprehliadnite

Hegerove kontroly sa sprísnia, čierne okresy obmedzia, náklady stúpnu. Zákony v mnohom nepustia

Pekne to zabalila do fráz, že vraj táto dávka sa zneužívala, a tak túto povinnosť hodila z pliec štátu na plecia firiem. Zásadný rozdiel je totiž najmä v tom, z koho „vrecka“ idú tieto peniaze. V čase, kedy počet prípadov každým dňom stúpa. 

Problém môže byť v tomto čase aj inde. Covid automat bol od začiatku veľmi prísny a išiel podľa jediného parametra, a ním boli pozitívne prípady, uviedli na sociálnej sieti analytici Dáta bez pátosu. 

Veľa okresov je podľa COVID automatu v čiernej farbe. Na snímke okienkový predaj v Starej Ľubovni 19.
Neprehliadnite

Slovensko sa mení na čiernu krajinu. Mnohé regióny dostávajú na frak, zázrak nepríde

„Počas delta vlny to hygienici videli a do čiernej dávali okresy neochotne a pri vyšších číslach. Dnes je ale čiernych 50 okresov, čo sú 2/3.  Dva dôležité parametre: hospitalizácie (príjmy do nemocníc) a zaočkovanosť buď nie sú brané do úvahy vôbec alebo len prostredníctvom žolíkov," tvrdia analytici.

Malo by sa to spraviť inak. Možno je podľa nich namieste diskusia k parametrom, podľa ktorých ísť dnes a určite aj niečo v opatreniach zmeniť.

Štát šetrí, firmy nech platia

Vláda však ide inými cestami, jednou z nich je i zrušenie pandemickej nemocenskej. V súčasnosti pri štandardnej dočasnej práceneschopnosti platí zamestnávateľ zamestnancovi náhradu príjmu, a to počas prvých 10 dní. Konkrétne za prvé 3 dni vo výške 25 percent denného vymeriavacieho základu (DVZ), od 4. do 10. dňa 55 percent DVZ. Od 11. dňa túto povinnosť preberá Sociálna poisťovňa (tiež 55 percent DZV).

Heger si za reformou nemocníc stojí, Lengvarský by sa podľa neho nemal vzdávať.
Neprehliadnite

Zabudnite na tretiu vlnu covidu, budú ďalšie. Údiv očkovacích premiantov, Izrael ukázal trendy

Pri pandemickej péénke je to inak. Tam náhradu príjmu vyplácala poistencovi už od prvého dňa Sociálna poisťovňa vo výške percent % DVZ. Zamestnávateľ do tohto procesu nevstupoval.  

Vláda však zavádza rázne zmeny. Záťaž prehodila na iné plecia. Za prvých 10 kalendárnych dní zamestnancovi náhradu príjmu bude po novom platiť pri pandemickej PN zamestnávateľ namiesto Sociálnej poisťovne (55 percent DVZ), rovnako ako pri bežnej PN.

Na snímke vľavo premiér SR Eduard Heger a vpravo minister vnútra SR Roman Mikulec
Neprehliadnite

Hegerove kontroly sa sprísnia, čierne okresy obmedzia, náklady stúpnu. Zákony v mnohom nepustia

Áno, je to tak, potvrdzuje pre TREND Zuzana Dvoráková, hovorkyňa Sociálnej poisťovne.

„Rozdiel by spočíval v tom, že prvých 10 dní práceneschopnosti, potvrdenej ošetrujúcim lekárom by náhradu príjmu vyplácal zamestnancovi jeho zamestnávateľ ako pri ,bežnejʻ PN. Od 11. dňa by Sociálna poisťovňa vyplácala dávku nemocenské,“ spresnila hovorkyňa.

Zatiaľ však stále postupujú podľa platnej legislatívy, v ktorej je zakotvený aj inštitút pandemickej PN.

Minister nesúhlasil, vláda rozhodla

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) ešte pred rokovaním vlády v stredu 10. novembra uviedol, že nesúhlasí so zrušením pandemickej PN. Stále totiž má podľa neho zmysel a neplatí podľa neho ani argument na zrušenie, a to jej zneužívanie.

Podľa dát zo Sociálnej poisťovne o pandemickú PN požiadalo za september 12-tisíc ľudí.  „Ale čo sa týka pozitívnych prípadov z Národného centra zdravotníckych informácií, tak tých bolo približne 21 500,“ uviedol pre médiami minister. Na porovnanie, za rovnaké obdobie evidovala Sociálna poisťovňa zhruba 47-tisíc bežných peéniek.  

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Krajniak má nový plán pre pracoviská firiem. Tretia vlna ich kláti, požadujú zmeny

Medzi týmito pozitívnymi, prirodzene, sú podľa M. Krajniaka aj deti a dôchodcovia, ktorí o PN nežiadajú. „Podľa nás z toho jednoznačne vyplýva, keďže počet pozitívnych je oveľa väčší než tých, ktorí žiadajú o pandemickú PN, že pandemická PN nie je zneužívaná. Slúži najmä na to, aby ľudia s indikáciou ostali v karanténe, je to pandemické opatrenie,“ uviedol.

Napokon bola podľa posledných informácií z rokovania strana Sme rodina prehlasovaná vo vláde a táto novinka napokon prešla.

Budú peénku čerpať len očkovaní?

M. Krajniak tiež rázne nesúhlasil ani s tým, aby vyššiu PN pri ochorení covid-19 dostávali len tí, ktorí sa dali proti tejto chorobe zaočkovať. Pôvodne to tak navrhovalo konzílium odborníkov. Ľudia majú totiž podľa neho rovnaké práva a nie je štátom predpísaná povinnosť dať sa zaočkovať.

„A navyše ide tu o poistný vzťah. My si všetci platíme odvody alebo ich za nás platí štát, ak je to tak zákonom určené, a máme nárok na výplatu poistného nároku,“ dodal minister s tým, že pri výplate nároku, čiže péenke, nemá štát prečo deliť ľudí na očkovaných a neočkovaných.

Milan Krajniak Zákonník práce nateraz meniťnebude, štát má iné možnosti, ktoré treba využiť.
Neprehliadnite

Pre očkovaných i neočkovaných v práci chystá Krajniak novinky. Riadiace páky však firmám nedá

Zamestnávatelia ďalšiu finančnú záťaž na svojich pleciach neschvaľujú. „Rozumieme zámeru znížiť priestor pre zneužívanie pandemickej PN, avšak máme za to, že táto by mala byť naďalej hradená Sociálnou poisťovňou,“ prezrádza pre TREND  tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.

Rovnaké stanovisko prezradila aj Miriam Filová, hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení. „Zdroje mnohých spoločností sú pandemickou krízou vyčerpané, nielen finančne, ale aj personálne. Prenášať zodpovednosť na zamestnávateľov bez akejkoľvek kompenzácie nákladov  považujeme za neadekvátne,“ spresnila.

Rozdiely medzi štandardnou a pandemickou nemocenskou dávkou

Čo platí pri štandardnej dávke nemocenské

  • Za prvých 10 dní PN platí náhradu príjmu zamestnancovi zamestnávateľ a to tak, že od 1. do 3. dňa práceneschopnosti patrí zamestnancovi náhrada príjmu vo výške 25 percent denného vymeriavacieho základu (DZV) a od 4. do 10. dňa PN je to 55 percent DZV. 
  • Sociálna poisťovňa platí „štandardné“ nemocenské od 11. dňa tiež vo výške 55 percent DZV.

Čo platí pri pandemickej dávke nemocenské

  • Pri „pandemickej PN“ vypláca Sociálna poisťovňa túto dávku od 1. dňa práceneschopnosti vo výške 55 percent DZV
  • Po novom by túto povinnosť mal mať na pleciach zamestnávateľ namiesto Sociálnej poisťovne.