Počítačový program, ktorý vytváral a následne rušil obchodné príkazy, mal minulý týždeň na svedomí približne štyri percentá celkovej obchodnej aktivity na amerických burzách. Vyplýva to z údajov firmy Nanex, na ktoré upozorňuje portál televíznej stanice CNBC.

Program vytváral objednávky v 25 milisekundových intervaloch a následne ich rušil. Nikdy nevykonal žiadny obchod a prestal fungovať v piatok dopoludnia. „Ukazuje to, že jeden človek môže mať neprimerane veľký vplyv na obchodovanie," povedal pre CNBC Eric Hunsander z Nanexu.

Ciele programu nie sú jasné. Je však možné, že sa pokúšal zahltiť komunikačný systém burzy, čo by mohlo vytvoriť priaznivé podmienky pre obchodníkov, ktorých počítače sa nachádzajú priamo na pôde burzy.

Obchodovanie prostredníctvom počítačových algoritmov je v súčasnosti na amerických burzách bežnou praxou. Akcie nakupuje počítačový program podľa dopredu daných parametrov a drží ich často menej ako sekundu, kým ich so ziskom desatiny centa predá a „prestúpi“ na iné akcie. Proces sa zopakuje tisíce krát za deň, pričom na konci obchodného dňa nemá program za bežných podmienok žiadnu investičnú pozíciu. Podľa odhadov sa v súčasnosti týmto spôsobom uskutoční približne 70 percent všetkých obchodov na amerických burzách. Je však zriedkavé, aby mal jeden algoritmus tak veľké zastúpenie na celkovom počte obchodov.

Algoritmus predstieral na Wall Street milióny obchodov

Zdroj: SITA / AP

Obchodovanie cez algoritmy sa rýchlo rozširuje aj do Ázie a Európy a čoraz častejšie sa dostáva od pozornosti burzových regulátorov. Tí sa obávajú nestability a výkyvov, ktoré môžu strojové zásahy v burzovom systéme vyvolať.

Minulý týždeň napríklad index burzy NSE v indickom Bombaji v priebehu niekoľkých minút klesol o viac ako 15 percent, čo si vynútilo prerušenie obchodovania. Podobný prípad sa v minulom týždni stal aj na americkej burze Nasdaq, keď za minútu po otvorení obchodovania vystrelili akcie Kraft Food o bezmála 29 percent.

Nemecká vláda poslala koncom septembra do parlamentu návrh zákona, ktorý by sprísnil podmienky obchodovania pomocou algoritmov. Firmy využívajúce na obchodovanie počítače bez ľudského zásahu by sa museli licencovať a jasne označiť. Nemecko sa tiež chystá stanoviť limity na počet objednávok, ktoré môžu vniknúť bez toho, aby po nich nasledovala kúpa. Firmy, ktoré limit prekročia, budú po schválení zákona musieť zaplatiť pokutu. O zavedení podobných opatrení sa uvažuje aj na európskej úrovni.

Ilustračné foto - SITA / AP