Odpoveď na otázku, ktorý typ pracovnej zmluvy by bolo najvýhodnejšie uzatvoriť s externými lektormi online kurzov budeme hľadať v zákone č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“), nakoľko tento stanovuje všetky práva a povinnosti zamestnávateľa a zamestnanca, podmienky, pravidlá, a najmä nároky a ochranu zamestnanca.

 
 

Zákonník práce ponúka viaceré možnosti, druhy pracovnoprávnych vzťahov. V zásade ide o pracovný pomer alebo o dohodu o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru.

 

1. Pracovný pomer

 
 

a. plný úväzok. Pracovný čas zamestnanca v pracovnom pomere je najviac 40 hodín týždenne. To platí, ak zamestnanec pracuje v jednozmennej prevádzke. Pri dvojzmennej prevádzke je pracovný čas najviac 38 a ¾ hodín týždenne a pri trojzmennej prevádzke alebo nepretržitej prevádzke je pracovný čas zamestnanca najviac 37 a ½ hodiny týždenne. Pri rizikových činnostiach a prácach vymedzených Zákonníkom práce, je pracovný čas najviac 33 a ½ hodiny týždenne. Mladistvý zamestnanec mladší ako 16 rokov má pracovný čas najviac 30 hodín týždenne, mladistvý starší ako 16 rokov má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne.

 

b. kratší pracovný čas. Zamestnávateľ a zamestnanec sa môžu v pracovnej zmluve dohodnúť aj na kratšom pracovnom čase ako 40 hodín týždenne. V praxi sa tak deje najmä v prípadoch, keď zamestnávateľ nemá potrebu zamestnávať na určitú prácu osobu na plný úväzok, nakoľko množstvo alebo rozsah prideľovaných pracovných úloh nie je také veľké. 

 

Kratší pracovný čas nemusí byť u zamestnanca rozvrhnutý na všetky pracovné dni. Takýto pracovný pomer je vhodný napr. pre osoby, ktoré pracujú na plný úväzok u iného zamestnávateľa a chcú si ešte privyrobiť odpracovaním niekoľkých hodín alebo smien u ďalšieho zamestnávateľa, pre študentov vysokej školy alebo matky s deťmi. Pracovný pomer uzatvorený na kratší pracovný čas je klasickým pracovným pomerom a vzťahujú sa naň všetky ustanovenia Zákonníka práce o pracovnom pomere.

 
 

Zamestnanec v pracovnom pomere, či už na plný úväzok alebo na kratší pracovný čas, má v Zákonníku práce zabezpečené maximálne nároky a maximálnu ochranu voči zamestnávateľovi. Má nárok napr. na príplatky za prácu nadčas, v noci alebo cez sviatok, príspevok na stravovanie (stravné lístky) od zamestnávateľa, nárok na prestávku v práci, platenú dovolenku, náhradu pri pracovnej neschopnosti, odstupné, odchodné a pod. 

 

Taktiež dôležitým faktorom pri rozhodovaní o uzatvorení pracovného pomeru z pohľadu zamestnávateľa je pomerne prísna úprava skončenia pracovného pomeru, keď zamestnávateľ môže zamestnancovi dať výpoveď a pracovný pomer s ním skončiť len z taxatívne vymedzených dôvodov, pri dodržaní výpovedných lehôt stanovených v zákone. 

 

2. Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru

 
 

a. Dohoda o vykonaní práce

 

Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb so zamestnancom uzatvoriť dohodu o vykonaní práce, ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (napríklad lektoring konkrétneho online kurzu), a ak rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku, t. j. prilbližne 6-7 hod týždenne. 

 

Do rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce. Dohôd o vykonaní práce s tým istým zamestnancom môžete mať teda v kalendárnom roku uzatvorených niekoľko, ale spolu nesmú presiahnuť rozsah 350 hodín práce za rok. 

 

Spôsob skončenia takéhoto druhu dohody je daný špecifickým charakterom tohto druhu pracovnoprávneho vzťahu. Zamestnávateľ môže od dohody o vykonaní práce odstúpiť vtedy, ak zamestnanec pracovnú úlohu nevykonal v dohodnutej dobe. Zamestnanec môže od dohody o vykonaní práce odstúpiť vtedy, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Ďalšou možnosťou ukončenia dohody o vykonaní práce je, že sa na jej ukončení zamestnávateľ so zamestnancom dohodnú.

 

b. Dohoda o pracovnej činnosti

 

Dohodu o pracovnej činnosti zamestnávateľ so zamestnancom uzatvárajú vtedy, ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (napr. práca lektora online kurzov). Na základe tejto dohody možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne. 

 

Skončenie takejto dohody je podstatne flexibilnejšie ako skončenie pracovného pomeru, jednotlivé dôvody skončenia možno stanoviť priamo v dohode (pričom okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer – viď § 68 a nasl. Zákonníka práce). Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu alebo jednostranne výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dňovou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.

 

c. Dohoda o brigádnickej práci študentov

 

Tento druh dohody možno uzatvoriť len s osobou, ktorá má štatút žiaka strednej školy alebo štatút študenta dennej formy vysokoškolského štúdia a ktorá nedovŕšila 26 rokov veku (najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom fyzická osoba dovŕši 26 rokov veku). 

 

Prácu možno vykonávať v rozsahu najviac 20 hodín týždenne v priemere (priemer najviac prípustného rozsahu pracovného času sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená). Spôsob jej skončenia je v Zákonníku práce upravený rovnako ako spôsob skončenia dohody o pracovnej činnosti. 

 
 

Dohodárom pracujúcim na základe dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru prináleží menej nárokov a právnej ochrany ako pri pracovnom pomere. Nemajú napríklad nárok na dovolenku, náhradu mzdy pri prekážkach v práci, na odmenu za prácu nadčas a pod.

Rozhodnutie

 
 

Pre zamestnávateľa je pri rozhodovaní vždy dôležitá aj informácia o celkovej cene práce, teda koľko ho bude daný zamestnanec spolu so mzdou a odvodmi stáť. Tu treba jednoznačne uviesť, že najvýhodnejšie celková cena práce vychádza u zamestnanca na dohodu o brigádnickej práci študentov, a to z dôvodu možnosti uplatnenia odvodového oslobodenia na sociálne poistenie vo výške 200 EUR. 

 

Ostatní zamestnanci, ktorí poberajú pravidelnú mzdu za svoju prácu, t. j. zamestnanci v bežnom pracovnom pomere, dohodári na dohodu o pracovnej činnosti a na dohodu o vykonaní práce, majú rovnaké sadzby odvodov do zdravotnej aj Sociálnej poisťovne, takže cena ich práce je rovnaká . Výnimkou sú poberatelia starobných a invalidných dôchodkov, ktorí vôbec neplatia zdravotné poistenie a platia iba vybrané druhy odvodov sociálneho poistenia. 

 

V prípade dohody o vykonaní práce však môže byť príjem vyplácaný pravidelne aj nepravidelne. Ak je mzda pri dohode o vykonaní práce vyplácaná nepravidelne (napríklad po dokončení celej pracovnej úlohy, vo vašom prípade napr. po skončení konkrétneho online kurzu) neplatí sa z nej nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti spolu vo výške 2,40 % z hrubej mzdy. Pri nepravidelnom príjme teda platí zamestnávateľ nižšie odvody.

Čo je teda pre zamestnávateľa výhodnejšie

 
 

Z hľadiska flexibility je jednoznačne výhodnejšie zamestnať externých lektorov na dohodu ako uzatvárať s nimi pracovný pomer - či už na plný úväzok alebo na kratší pracovný čas. 

 
 

Čo sa týka dohôd, z hľadiska ceny práce (aj možného rozsahu práce, ktorý je 20 hodín týždenne, t. j. 1 040 hodín ročne) je najvýhodnejšia dohoda o brigádnickej práci študentov, túto je však možné uzatvoriť len s osobou majúcou status študenta do 26 roku veku. 

 

Výber medzi dohodou o vykonaní práce a dohodou o pracovnej činnosti záleží najmä od predpokladaného rozsahu práce. Ako bolo uvedené vyššie, dohodu o vykonaní práce môže zamestnanec odpracovať najviac 350 hodín ročne. Výhodou dohody o vykonaní práce môže byť aj to, že zamestnávateľ môže zamestnancovi mzdu vyplatiť až po dokončení práce t.j. nepravidelne), a vtedy za neho platiť aj o niečo nižšie odvody. 

 

Dohoda o pracovnej činnosti je obmedzená na 10 hodín týždenne, čo je ale z hľadiska kalendárneho roka približne až 520 hodín. 

 

Upozorňujeme, že uzatvorenie nesprávneho typu dohody, resp. nesprávnej formulácie jej predmetu, môže viesť k nemožnosti jej skončenia. Napríklad ak bude v dohode o vykonaní práce uvedené len „lektoring online kurzov“, nie je z nej zrejmé, kedy je táto pracovná úloha ukončená a kedy má dohoda skončiť.

 
 
 

Pokiaľ ide o odmenu lektorov, uvádzate, že ich chcete platiť tak, že dostanú určité percentá z predaných kurzov. Samozrejme, takáto forma odmeny je možná, ide o tzv. podielovú mzdu / odmenu. V súvislosti s tým vás ale upozorňujeme, že mzda (odmena) zamestnanca nikdy nemôže byť nižšia ako minimálna mzda pre daný stupeň náročnosti práce stanovená zákonom č. 663/2007 Z. z. o minimálnej mzde v znení neskorších predpisov a Zákonníkom práce. V prípade, ak by odmena určená na základe podielu z predaných kurzov bola nižšia ako minimálna mzda, museli by ste zamestnancovi doplatiť doplatok k minimálnej mzde tak, aby jeho hodinová odmena za odučené hodiny bola vždy minimálne vo výške minimálnej hodinovej odmeny určenej zákonom. 

 
 
 

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

 
Akú pracovnú zmluvu uzatvoriť s lektormi online kurzov
Akú pracovnú zmluvu uzatvoriť s lektormi online kurzov
Akú pracovnú zmluvu uzatvoriť s lektormi online kurzov
Akú pracovnú zmluvu uzatvoriť s lektormi online kurzov