Aktivistická kampaň fondu Starboard Value je významným momentom pre výkonného riaditeľa Pfizeru Alberta Bourlu. Akcionári však tlak vnímajú skôr ako rozptýlenie, keďže spoločnosť má obmedzené možnosti na rýchle zmeny, ktoré by viedli k výraznému rastu. Napriek tomu akcie Pfizeru, ktoré od vrcholu pandémie covid-19 stratili takmer polovicu svojej hodnoty, predstavujú atraktívnu príležitosť pre trpezlivých investorov.
Akcie Pfizeru obchodujú za približne 10-násobok očakávaného zisku na rok 2025, čo je menej než u akcií väčšiny konkurentov. Okrem toho tento pomer prináša vysoký dividendový výnos na úrovni približne šesť percent, ktorý vedenie garantuje.
Šéf Starboardu Jeff Smith, ktorého fond vlastní akcie Pfizeru v hodnote jednej miliardy dolárov, kritizoval manažment za neefektívne investície do výskumu a vývoja a za akvizície v hodnote okolo 70 miliárd dolárov.
Investičná príležitosť je v chudnutí. Nakupovať predražené firmy môže byť ale rizikom
Fond Starboard však poskytol len málo konkrétnych návrhov na ďalší postup. Pfizer sa zaviazal znížiť náklady o miliardy dolárov ročne, no Starboard môže tlačiť na ďalšie úspory.
Monštrózny nový liek
Možné je aj efektívnejšie využívanie kapitálu, no urýchlenie inovácií vo farmaceutickom sektore zostáva výzvou. Investícia 43 miliárd dolárov do biotechnologickej firmy Seagen, zameranej na liečbu rakoviny, sa môže ukázať ako prezieravá, ale výsledky prinesie až po rokoch.
„Aktivista nemôže prinútiť Pfizer inovovať rýchlejšie alebo produktívnejšie,“ uviedol David Risinger, analytik Leerink Partners. Každé pozitívne prekvapenie v oblasti výskumu alebo finančných výsledkov mohlo viesť k zhodnoteniu akcií. Experimentálny liek Ponsegromab, monoklonálna protilátka na liečbu úbytku hmotnosti a svalovej hmoty u onkologických pacientov, vykazuje v strednej fáze testovania sľubné výsledky. Tim Opler zo spoločnosti Stifel tvrdí, že Ponsegromab by sa mohol stať „monštruóznym“ liekom s potenciálnymi ročnými tržbami vo výške 10 miliárd dolárov.
Vysoká dividenda
Akcie Pfizeru môžu slúžiť ako defenzívna zložka portfólia počas poklesu trhu. Na rozdiel od dlhopisov, ktoré neponúkajú ochranu pred infláciou, dividendy Pfizeru poskytujú určitú istotu vďaka cenovej dynamike vo farmaceutickom priemysle.
Jednou z kľúčových otázok je, či by mala firmy stanoviť jasnejšiu stratégiu pre trh s liekmi na obezitu – najväčšiu kategóriu zdravotnej starostlivosti súčasnosti. Pfizer má ambície v oblasti primárnej medicíny a trh s liekmi na chudnutie predstavuje značnú príležitosť, pričom analytici odhadujú potenciálny ročný obrat až 100 miliárd dolárov.
Pfizer verí, že jeho experimentálna pilulka na obezitu by sa mohla stať bestsellerom s ročným obratom 10 miliárd dolárov, no vývoj lieku Danuglipron narazil na problémy pri testovaní. Ak by tento liek neuspel, môžu nastať diskusie o tom, či má zmysel, aby Pfizer súperil s gigantmi ako Eli Lilly a Novo Nordisk.
Aktivistický tlak môže priniesť určité zmeny, no pravdepodobne nie transformačné. Akcionári však nemusia čakať na zázraky – akcie Pfizeru už teraz ponúkajú zaujímavý potenciál pre dlhodobých investorov.