Pracujem ako zamestnanec v pobočke zahraničnej spoločnosti pôsobiacej na Slovensku. Príjem poberám výlučne od jedného zamestnávateľa, popri zamestnaní nevykonávam žiadne iné pracovné aktivity. V rámci odmeňovania zamestnancov v našej spoločnosti dostávame každoročne istý objem viazaných firemných akcií na meno, na účet vedený spoločnosťou Merrill Lynch. Konkrétne ide o Restricted Stock Units a z nich plynúce Dividend Equivalent Units. Každý rok podľa pracovného výkonu získa zamestnanec istý objem akcií na svoj účet, pričom tie sú viazané na dobu 3 rokov. Každý rok sa z daného objemu uvoľní na voľné obchodovanie pre zamestnanca 1/3 objemu. Tie môže zamestnanec ponechať na svojom účte a zhodnocovať ich alebo predať cez spoločnosť Merrill Lynch. V prípade predaja akcií cez spoločnosť Merrill Lynch je vyplácaná suma na bankový účet zamestnanca automaticky znížená o daň platnú v danej krajine. Musím takto predané akcie počas roka priznať v daňovom priznaní (aj napriek tomu, že daň už z nich zaplatená bola) a ak áno, akým spôsobom priznať tieto príjmy tak, aby to bolo v súlade s daňovým systémom našej krajiny?

Rozumieme, že sa považujete za daňového rezidenta v SR a miestom výkonu vašej práce je SR. Vychádzame pri tom z predpokladu, že na vami uvádzanú transakciu je potrebné aplikovať príslušného ustanovenia článkov Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia s USA (ZZDZ). Rovnako rozumieme, že obstaranie daných akcií je výsledkom opčného plánu vášho zamestnávateľa, ktorý je uzavretý momentom možnosti uplatnenia plného dispozičného práva na dané akcie po uplynutí predpísaného obdobia.

Zastávame názor, že na prípadné zisky scudzenia cenných papierov treba aplikovať ustanovenie Čl. 13 ods. 6 ZZDZ, ktorý upravuje, že zisky zo scudzenia iného majetku, t.j. aj z cenných papierov, podliehajú zdaneniu len v zmluvnom štáte, v ktorom je scudziteľ daňovým rezidentom, t.j. vo vašom prípade v SR. Vychádzame pritom z predpokladu, že predmetné akcie na netýkajú spoločnosti, ktorej najmenej 50 % majetku tvorí nehnuteľný majetok umiestnený v USA.

V súlade s vyššie uvedeným zastávame názor, že právo na prípadný zisk scudzenia cenných papierov má iba SR. Berte prosím na vedomie, že v súlade s § 9 ods. 1 písm. i) zákona o dani z príjmov zisk, z predmetného scudzenia do výšky 500 eur je v SR od dane oslobodený, t.j. do základu dane sa zahrnie len prípadný rozdiel nad uvedenú čiastku.

V súvislosti so zrážaním zrážkovej dane v USA odporúčame kontaktovať príslušnú banku a preveriť, či dôvodom príslušnej zrážky dane nie je len absencia potvrdenia o daňovej rezidencii vyhotovená miestne príslušným daňovým úradom v SR a predložená vyplácajúcej banke.

Zastávame názor, že doposiaľ zrazenú sumu zrážkovej dani nie je možné započítať so sumou daňovej povinnosti zo zisku scudzenia akcií v SR, keďže podľa ZZDZ na zdanenie predmetného príjmu má právo len SR.

Spôsob určenia výšky výdavkov na obstaranie akcií už však odporúčame riešiť s daňovým poradcom.

Autor je Managing Director v spoločnosti Accace.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Ako zdaniť akcie ako firemný benefit
Ako zdaniť akcie ako firemný benefit
Ako zdaniť akcie ako firemný benefit
Ako zdaniť akcie ako firemný benefit