Aktualizované 1. 2. 2013 o stanovisko CDCP v druhom a poslednom odseku

Privatizácia spred rokov sa v týchto dňoch opäť pripomína obyvateľom Slovenska. Centrálny depozitár rozposiela majiteľom cenných papierov faktúry za vlaňajší rok. Účet v ňom majú takmer všetci majitelia cenných papierov a tak depozitár pýta najmenej 12 eur s DPH aj za bezcenné akcie po dávno zlikvidovaných podnikoch. Takých prípadov sú státisíce, no faktúr je podľa depozitára menej ako pred rokom.

Ako informovala vedúca oddelenia komunikácie depozitára Dagmar Kopuncová, vedenie centrálneho depozitára zabezpečilo v spolupráci s Registrom obyvateľstva aktualizáciu databázy klientov, čím vyselektovalo zosnulých klientov. Zároveň zmenilo cenník poplatkov k 1. januáru 2012 tak, že vedenie účtu pre zosnulého je bezplatné. Preto by sa nemali stať prípady ako vlani, že faktúru za zosnulého majiteľa dostanú aj nič netušiaci príbuzní, ktorí oficiálne žiadne cenné papiere nezdedili.

No zbaviť sa faktúr od depozitára i starých akcií by malo byť aj pre žijúcich majiteľov od tohto roka o čosi jednoduchšie. Fond národného majetku, na ktorý môžu ľudia bezcenné akcie bezplatne previesť a zbaviť sa ich takto natrvalo, od minulého týždňa ponúka nový spôsob, ako to urobiť.

„Prevody cenných papierov na fond je možné robiť cez novú spoločnosť Dlhopis. Poskytuje svoje služby prostredníctvom vybraných pobočiek Slovenskej pošty,“ oznámil minulý týždeň fond. Plánom je umožniť prevod cez zhruba 300 pôšt po celom Slovensku.

Firma Dlhopis, obchodník s cennými papiermi, je 100-percentnou dcérou fondu. Vďaka tomuto vzťahu by mali byť prevody pre štát lacnejšie ako doteraz.

„Náklady pre štát poklesnú v porovnaní so spoluprácou s doterajšou súkromnou spoločnosťou pri niektorých úkonoch až o 50 percent,“ tvrdí Miloslav Michalík, výkonný riaditeľ spoločnosti Dlhopis.

Doteraz prevody na fond realizovala výlučne firma RM-S Market, obchodník s cennými papiermi. V mesiacoch, v ktorých bol záujem o prevody najvyšší, za túto službu inkasovala od štátu aj 900-tisíc eur.

Previesť akcie na fond je možné len do konca tohto roka. Najkomplikovanejšie je to pre oficiálnych dedičov, ale všetky súvisiace poplatky by im mal fond po prevode uhradiť.

Problémom starých akcií je tiež určiť ich hodnotu, keďže časť z nich sa viaže k už reálne roky nefungujúcim firmám. S tým má pomôcť novozriadená linka v súvislosti so zapojením firmy Dlhopis do celého procesu.

D. Kopuncová upozorňuje, že i keď emitenti majú depozitár upozorniť na zánik spoločnosti, prax je taká, že to väčšinou nerobia. Platia sa za to poplatky vo výške stoviek eur, ktoré konkurzní či likvidační správcovia nechcú „pustiť“. Depozitár sám vyhľadáva zaniknutých emitentov a ak zistí, že emitent bol vymazaný z Obchodného registra, vyradí aj emisiu na vlastné náklady.


Základné fakty o prevode starých akcií

  • prevody je možné realizovať len do konca tohto roka,
  • prevod môže realizovať len majiteľ (alebo oficiálny zástupca s jeho poverením, poplatok za zastupovanie hradí ale vlastník sám, fond ho neprepláca) alebo oficiálne uvedený dedič - cenné papiere zomrelého musia byť zahrnuté v právoplatnom osvedčení o dedičstve,
  • prevod vybavia na pobočkách RM-S Marketu, Dlhopis o.c.p a vybraných poštách,
  • kto sa rozhodne staré akcie previesť, no medzičasom mu prišla faktúra od centrálneho depozitára, nemusí ju uhradiť, zaplatí ju už fond po prevedení akcií,
  • pri riešení zdedených papierov musí dedič najskôr uskutočniť prechod cenných papierov z účtu zomrelého na svoj účet – je potrebné, pokiaľ nemá otvorený účet, aby si tento účet otvoril a následne uskutočnil prechod cenných papierov z účtu zomrelého na svoj účet (poplatky za nový majetkový účet, účet pôvodného majiteľa aj prechod cenných papierov mu FNM spätne vráti), potom dedič už zo svojho účtu papiere prevedie na fond.

Foto na titulke - Archív