Usudzujeme, že vašim cieľom je vyporiadať spoluvlastníctvo tak, aby ste sa stali výlučným vlastníkom pozemku. V takom prípade je možné využiť ustanovenia § 142 Občianskeho zákonníka. Tieto ustanovenia predpokladajú v prípadoch aký je váš, kedy nie je možná dohoda, že dôjde k rozhodnutiu súdu. 

V situácii, ktorú popisujete, prichádza do úvahy práve takéto podanie na súd. Súd môže pozemok fyzicky rozdeliť, alebo ho prikáže za náhradu do vášho vlastníctva. Takisto môže vyzvať žalovanú stranu, aby sa dohodla.

Nakoľko je v katastri nehnuteľností zapísaný vlastník, ktorý už zomrel, je potrebné žalovať jeho dedičov. Títo sa stali spoluvlastníkmi už okamihom smrti poručiteľa, teda rozhodnutie súdu v dedičskom konaní nie je nevyhnutné. 

Pre správnu identifikáciu žalovaných ale bude potrebné najskôr požiadať súd o oznámenie okruhu dedičov po zosnulom spoluvlastníkovi. Takúto informáciu možno získať postupom podľa tzv. infozákona, alebo v prípadoch keď niektoré súdy takýto postup neakceptujú, môžete vyžiadať o informáciu zo súdneho spisu, ale tá je už spoplatnená. 

Dedičské konanie je v zmysle zákona konaním, ktoré podľa § 175a ods. 2 Občianskeho súdneho poriadku, začína aj bez návrhu. S ohľadom na toto ustanovenie môže dedičské konanie o novoobjavenom dedičstve iniciovať aj tretia osoba, t. j. aj vy osobne. Uvedený postup je ale nášho názoru nadbytočný.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Ako vysporiadať pozemok so spoluvlastníkmi
Ako vysporiadať pozemok so spoluvlastníkmi
Ako vysporiadať pozemok so spoluvlastníkmi
Ako vysporiadať pozemok so spoluvlastníkmi