Je potrebné skúmať, ako uvedená situácia vznikla. Pokiaľ je na pozemku zriadená stavba (cesta je líniovou stavbou) ide o ťarchu, ktorá môže mať povahu vecného bremena. Uvedené právo ale musí byť zapísané v katastri nehnuteľností. (§151o ods. 1 OZ in fino)
V zmysle § 151n ods. 3 OZ pokiaľ sa účastníci nedohodli inak, je ten, kto je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený užívať cudziu vec, povinný znášať primerane náklady na jej zachovanie a opravy.
Pokiaľ užívacie právo k pozemku nie je právne ošetrené a pokiaľ stavba vznikla bez súhlasu vlastníka pozemku, môže sa vlastník domáhať odstránenia stavby stojacej na jeho pozemku. (§ 135c ods. 1 OZ) Súd môže v takomto konaní tiež rozhodnúť o zriadení vecného bremena v prospech vlastníka stavby (cesty), čo ale musí byť odplatne. Takýto postup sa predpokladá.
Vo veci možno odporučiť poradiť sa v konkrétnostiach s advokátom. Predtým je vhodné získať podklady týkajúce sa výstavby cesty, teda stavebné povolenie a ostatný stavebný spis, z ktorých by malo byť zrejmé, ako boli vlastnícke vzťahy riešené v čase výstavby (teda či bolo zriadené vecné bremeno, ale nebolo zapísané v katastri, či bola alebo nebola poskytnutá náhrada a v akej podobe a na základe čoho a pod.)
Nakoľko ide o vlastnícke právo k nehnuteľnostiam, ktoré má absolútnu povahu, nemožno právo stratiť inak, než vydržaním. Osoba, ktorej by ale malo svedčať vydržanie musí preukázať oprávnenosť držby (teda existenciu ospravedlniteľného omylu v tom, že je vec (alebo len vecné bremeno) patria. Náhrada za užívanie cudzej veci (pozemku) je ale právo, ktoré je predmetom premlčania, nakoľko môže mať povahu bezdôvodného obohatenia. V zmysle § 107 OZ je premlčacia lehota dvojročná a plynie od okamihu, kedy sa oprávnený dozvie, že došlo k bezdôvodnému obohateniu a zároveň aj kto sa na jeho úkor obohatil, najviac ale 3-ročná.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.