Ak ste sa ako vlastníci bytov na upratovaní spoločných priestorov dohodli a odsúhlasili cenník, správca bytového domu na uvedenom základe podpísal zmluvu s dodávateľskou firmou. Samotnú zmluvu správca nie je povinný konzultovať s vlastníkmi bytov. Správca bytového domu podľa ustanovení Zákona o vlastníctve bytov je povinný pri správe domu povinný hospodáriť s majetkom vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome s odbornou starostlivosťou v súlade s podmienkami zmluvy o výkone správy, dbať na ochranu práv vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a uprednostňovať ich záujmy pred vlastnými, vykonávať práva k majetku vlastníkov len v záujme vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.
Zákon o vlastníctve bytov č. 182/1993 Z. z., ako aj zákon o správcoch č. 8/2005 Z. z. predpokladá, že správu bytového domu vykonáva osoba , ktorá má dostatočné vedomosti prípadne aj prostredníctvom právnika alebo advokátskej kancelárie, na to, aby posúdili samotný obsah zmluvy, práv a povinností z nej vyplývajúcich pre účastníkov zmluvy. Je potrebné brať do úvahy aj to, ako máte koncipovanú samotnú zmluvu o výkone správy.
Dôvody nespokojnosti
Pokiaľ nie ste ako vlastníci bytov spokojní s výkonom prác upratovacej spoločnosti, predpokladáme, že zmluva obsahuje ustanovenia, ako sa postupuje v týchto prípadoch. Vy ako vlastníčka bytu nie ste oprávnená zmluvu vypovedať keďže nie ste zmluvnou stranou zmluvy.
Otázkou je, ako je koncipovaná zmluva.
V otázke neuvádzate dôvod nespokojnosti s činnosťou upratovacej spoločnosti. Je potrebné preto svoje pripomienky k vykonávanej činnosti predložiť správcovi bytového domu a ten musí uplatniť svoje oprávnenia voči upratovacej spoločnosti v zmysle zmluvy.
Ak by ste chceli, aby správca bytového domu zmluvu vypovedal, správca bude od vás ako od vlastníkov bytov vyžadovať schválenie ukončenia činnosti upratovacej spoločnosti výpoveďou. Z povahy veci vyplýva, že tak ako sa prijalo spoločného rozhodnutie na uzavretie zmluvy aj v prípade skončenia zmluvy je potrebné, aby o tom rozhodli vlastníci a správca na základe toho konal.
Schôdza je nutná
Podľa ust. § 14 ods. 3 zákona o vlastníctve bytov platí v tomto prípade, že schôdza je uznášaniaschopná , ak sú prítomní vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome, ktorí majú aspoň dve tretiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Na prijatie rozhodnutia na schôdzi vlastníkov je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov prítomných vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.
Súčasne podľa cit. ust. § 14 je daná aj možnosť písomného hlasovania, ktoré môže vyhlásiť predseda, rada, správca alebo štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak na ich žiadosť nevyhlásil písomné hlasovanie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti. Pred písomným hlasovaním musia byť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sedem kalendárnych dní vopred informovaní o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, o termíne a mieste hlasovania, a to spôsobom v dome obvyklým.
Bude teda potrebné zvolať schôdzu bytového domu a postupovať podľa cit. ust. § 14 zákona o vlastníctve bytov.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.