Okrem návodu na vyplnenie výkazu (tu na stiahnutie) daniari zverejnili aj "schému xsd", pomocou ktorej zmeny prevedú spoločnosti do ekonomického účtovného softvéru. Ten umožní posielanie údajov priamo z počítača podnikateľa do elektronickej podateľne Finančného riaditeľstva.
Čo je vo výkaze
Samotný vzor výkazu v podstate kopíruje evidenciu dokladov, ktorú musia podnikatelia a firmy viesť zo zákona už teraz. Finančný úrad tak bude mať podrobný prehľad o transakciách v podniku a v nadväznosti na vzájomné porovnanie výkazníctva s obchodnými partnermi konkrétneho podnikateľa si dokáže doklady spárovať.
Kto a kedy ho podáva
Kontrolný výkaz bude musieť podať od januára každý platiteľ dane za každé zdaňovacie obdobie, za ktoré musí podať daňové priznanie, a to do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia. To znamená, že nie všetci platitelia dane podávajú výkaz rovnako. Ak napríklad podnikateľ podáva daňové priznanie za marec 2014 alebo 1. štvrťrok 2014 do 16. apríla, v ten istý deň, to je 16. apríla, podá aj výkaz.
Platiteľ dane je povinný podať kontrolný výkaz v zákonom ustanovenej lehote aj v prípade, ak bude údaje posielať postupne (v dávkach). V takomto prípade musí byť doručená posledná "dávka" najneskôr posledný deň lehoty na podanie výkazu.
Kontrolný výkaz môže byť podaný len elektronicky. Musí byť podpísaný zaručeným elektronickým podpisom. Ak má podnikateľ so správcom dane uzavretú písomnú dohodu o elektronickom doručovaní, nemusí mať elektronický podpis.
Kontrolný výkaz sa podáva vo formáte XML, ktorého opis dátového rozhrania je zverejnený na webovom sídle Finančného riaditeľstva SR.
Je ho možné vyplniť v aplikácii Finančného riaditeľstva SR s názvom eDane alebo na portáli Finančnej správy a následne je možné ho odoslať do elektronickej podateľne Finančného riaditeľstva SR. Výkaz bude možno tiež poslať z účtovného softvéru platiteľa dane alebo jeho zástupcu priamo a automaticky do elektronickej podateľne Finančného riaditeľstva SR.
Podanie dodatočného daňového priznania nie vždy automaticky so sebou nesie povinnosť podať aj dodatočný kontrolný výkaz. Ak sa napríklad podáva dodatočné daňové priznanie kvôli chybe zistenej v súvislosti s dodaním tovaru do iného členského štátu, platiteľ dane nie je povinný podať dodatočný kontrolný výkaz.
Medzikrok?
"Výkaz vnímam ako ďalšie zvyšovanie administratívnej náročnosti, na druhej strane môže mať svoje opodstatnenie z pohľadu minimalizovania daňových podvodov. Na koľko však výkaz bude v tomto smere prínosom zrejme ukáže až reálne zavedenie tohto kontrolného prostriedku," komentoval výkaz Martin Radošovský zo spoločnosti BSC partners.
Kontrolný výkaz má byť akýmsi medzikrokom v daňovej reforme. Finančná správa plánuje v budúcnosti robiť daňové priznanie k DPH za podnikateľov a firmy. Ak by to v budúcnosti prinieslo plánované zjednodušenie výkazníctva DPH, mohol by sa výkaz ukázať nakoniec ako pozitívny krok.
"To však predpokladá softvérovú podporu ako zo strany štátu, tak zo strany dodávateľov ekonomických účtovných programov, čo zas môže pre niektorých, najmä menších podnikateľov, znamenať ďalšie nechcené zvyšovanie výdavkov. Osobne som za zmeny, ktoré vedú k maximálnej možnej elektronizácii komunikácie štátu s podnikateľmi. Je to efektívnejšie a pružnejšie," dodal M. Radošovský.