Vydedenie bližšie upravuje ustanovenie § 469a ods. 1 Občianskeho zákonníka. Súčasné právo pozná štyri dôvody, kedy možno vydediť potomka. Poručiteľ môže vydediť potomka, ak   

  1. v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
  2. o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať, 
  3. bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka, 
  4. trvalo vedie neusporiadaný život. 

Posúdenie dôvodov

Pokiaľ ide o náležitosti listiny o vydedení, vzťahujú sa na ňu analogicky ustanovenia o testamente. Zákonodarca v každom prípade vyžaduje, aby bol v listine o vydedení konkretizovaný dôvod vydedenia. 

Podľa znenia otázky sa syn k svojmu otcovi ako rodičovi nikdy nesprával, nenazýval ho otcom, vôbec ho nenavštevoval, ani telefonicky sa s ním nekontaktoval napriek tomu, že mal mobilný telefón. Nepísal mu textové správy  (SMS) ani neposielal elektronickú poštu (e-mail). Syn nepísal otcovi ani blahoželania na životné jubileá, Vianoce, Veľkú noc ani mu finančne neprispieval. 

V danom prípade možno ako dôvod vydedenia použiť prvý titul teda, že potomok neposkytoval poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe ani v starobe. Do úvahy pripadá aj druhá alternatíva vydedenia, pretože syn trvalo neprejavoval o otca skutočný záujem, ktorý by ako syn o otca mal objektívne prejavovať. Ak je syn dlhodobo nezamestnaný, nepracuje a je odkázaný na sociálne dávky možno použiť posledný štvrtý titul vydedenia teda, že trvalo vedie neusporiadaný život. 

Ako to spísať

Odporúčam vám, aby ste spísali poslednú vôľu (testament) a listinu o vydedení vo forme notárskej zápisnice pred ktorýmkoľvek notárskym úradom. Obidva právne úkony (závet a vydedenie) možno realizovať v jednej listine – notárskej zápisnici. 

Je vhodné, aby ste si nenechali spísanie testamentu na poslednú chvíľu pred smrťou, ale aby ste tak urobili v dostatočnom časovom predstihu, v čase keď ste plný síl a máte duševnú spôsobilosť. Ako poručiteľ v závete sumarizujete hnuteľný a nehnuteľný majetok a určíte dediča alebo dedičov, ktorí majú po vás zdediť majetok. 

Centrálny register závetov

Obidva právne úkony notár registruje v celoštátnej evidencii a vydá potenciálnemu poručiteľovi Potvrdenie o registrácii v Notárskom centrálnom registri závetov. Po smrti poručiteľa potom notár, ktorý koná v dedičskom konaní ako súdny komisár, ako jednu z prvých úkonov lustruje, či poručiteľ nezanechal závet registrovaný v notárskom centrálnom registri závetov. 

Každý notár má prístup do centrálneho registra závetov. Nestane sa potom, že po smrti poručiteľa závet zmizne, prípadne ho jeden z dedičov zlikviduje. 

Je vhodné, aby ste v notárskej zápisnici odkázali svojim potenciálnym dedičom, aby závet a listinu o vydedení v plnom rozsahu ako poslednú vôľu poručiteľa rešpektovali. Odporúčam, aby ste spísali poslednú vôľu vo forme notárskej zápisnice, pretože táto je dokumentom najvyššej právnej sily.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Ako vydediť nevydareného potomka
Ako vydediť nevydareného potomka
Ako vydediť nevydareného potomka
Ako vydediť nevydareného potomka