Vedenie a fungovanie registra účtovných závierok upravujú ustanovenia §§ 23 – 23d zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v platnom znení. Register účtovných závierok pozostáva z verejnej a neverejnej časti. Správcom tohto registra je Ministerstvo financií (MF) SR, ktoré vedie zoznam účtovných jednotiek a aktualizuje ho.

Platitelia DPH už len elektronicky 

Prvé účtovné závierky, ktoré musia obchodné spoločnosti uložiť do registra, sú účtovné závierky zostavené k 31. decembru 2013 a neskôr. Po novom, od roku 2014 už neukladajú obchodné spoločnosti účtovné závierky do zbierky listín obchodného registra priamo, ale sprostredkovane. Ak sú daňové subjekty platiteľmi DPH, sú povinné podať daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby a účtovnú závierku správcovi dane elektronicky. 

Každý dokument, ako je napríklad daňové priznanie, Výkaz ziskov a strát, Súvaha a Poznámky k účtovnej závierke sa posiela finančnej správe elektronicky. K odoslanému dokladu je priradené potvrdenie, resp. protokol o prijatí písomnosti. 

Daňový úrad následne prostredníctvom Finančného riaditeľstva (FR) SR v lehote do 10 pracovných dní doručí účtovné závierky elektronicky správcovi registra (MF SR). Ministerstvo má potom ďalších 5 pracovných dní nato, aby ich zverejnilo v registri účtovných závierok.  

Aké sú rozdiely

Zatiaľ čo v minulosti zbierka listín obchodného registra obsahovala iba údaj, či účtovná závierka bola alebo nebola uložená, v aktuálnom registri účtovných závierok môže žiadateľ otvoriť účtovnú závierku. Môže tak zistiť výšku nákladov, výnosov a základ dane z príjmov.

Správca registra účtovných závierok potom priebežne v 30-dňovej lehote expeduje účtovné závierky prostredníctvom Ministerstva spravodlivosti SR príslušným registrovým súdom.  Súdy ich následne uložia v zbierke listín obchodného registra

Register účtovných závierok je informačný systém verejnej správy, do ktorého sa ukladajú účtovné závierky, správy audítora a výročné správy. Vznikol s cieľom znížiť administratívne zaťaženie podnikania a zlepšiť dostupnosti informácií o účtovných jednotkách, pretože dokumenty sú na jednom mieste. Zanikla tým povinnosť závierky duplicitne predkladať obchodnému registru. 

Ako predkladať dokumenty 

Dokumenty v listinnej podobe doručujú firmy daňovému úradu. Ten ich pretransformuje do elektronickej podoby a následne postúpi do registra. Dokumenty v elektronickej podobe sa doručujú prostredníctvom portálu finančnej správy.

Komunikujte s daňovým úradom ako expert

Najkomplexnejší produkt svojho druhu dostupný v súčasnosti na trhu. Vzory žiadostí, návrhov, odvolaní a ďalších podaní z daňového konania vychádzajú z praxe skúseného právnika, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov.

Podľa platnej legislatívy je obchodná spoločnosť povinná uložiť účtovnú závierku v registri účtovných závierok najneskôr do šiestich mesiacov od dátumu zostavenia účtovnej závierky. Túto povinnosť si splní doručením účtovnej závierky finančnej správe v listinnej podobe alebo elektronicky. Účtovná závierka bude zverejnená v registri v lehote do 15 pracovných dní po elektronickom podaní daňovému úradu.

Pokuta priamo konateľovi

Ak si spoločnosť nesplní povinnosť uložiť do zbierky listín účtovnú závierku, registrový súd môže uložiť pokutu, a to  priamo konateľovi spoločnosti až do výšky 3310 €. Vyplýva to z ustanovenia § 11 ods. 1 zákona č. 530/2003 Z. z . o obchodnom registri. Zákonodarca totiž zistil, že ak pokutu ukladá priamo zapísanej spoločnosti, minie sa to často účinkom. 

Registrový súd má k dispozícii páku na vymoženie práva – zosobnenie pokuty priamo štatutárnemu orgánu spoločnosti. Registrové súdy relatívne dlhý čas obchodným spoločnostiam finančné sankcie nevyrubovali. V posledných niekoľkých rokoch nastal opačný trend a registrové súdy začali pokuty ukladať, aj keď nie v maximálnej možnej výške. Z našej právnej praxe poznáme niekoľko prípadov, kedy obchodný register uložil nedisciplinovaným štatutárom pokutu vo výške cca 166 €.

Vyrubenie sankcie konateľovi spoločnosti za neuloženie účtovnej závierky v zbierke listín prichádza do úvahy už iba v dvoch prípadoch. Je to vtedy, ak daňový subjekt nepodá daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby vôbec. Alebo v druhom prípade, ak daňový subjekt daňové priznanie podá, ale nedoručí daňovému úradu Výkaz ziskov a strát, Súvahu a Poznámky k účtovnej závierke - či už vôbec alebo ich doručí nekompletné.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Ako vložiť účtovnú závierku do registra
Ako vložiť účtovnú závierku do registra
Ako vložiť účtovnú závierku do registra
Ako vložiť účtovnú závierku do registra