O neoprávnenom podnikaní fyzickej alebo právnickej osoby je možné informovať príslušný živnostenský úrad ako i podať trestné oznámenie orgánom činným v trestnom konaní, nakoľko neoprávnené podnikanie je trestným činom v zmysle § 251 Trestného zákona.
Živnostenský úrad v sídle kraja môže uložiť fyzickej alebo právnickej osobe, ktorá bez živnostenského oprávnenia prevádzkuje činnosť, ktorá je predmetom remeselnej živnosti alebo viazanej živnosti, finančnú pokutu. Konanie o uložení pokuty je možné začať len do jedného roka odo dňa, keď sa živnostenský úrad o neoprávnenom podnikaní fyzickej alebo právnickej osoby dozvedel, najneskôr však do piatich rokov od času, keď k porušeniu došlo.
Rozhodnutie inšpektorátu Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) je rozhodnutím orgánu verejnej správy, proti ktorému je možné podať v lehote 15 dní odo dňa jeho doručenia odvolanie Ústrednému Inšpektorátu SOI so sídlom v Bratislave. Rozhodnutie je po vyčerpaní riadnych opravných prostriedkov taktiež preskúmateľné príslušným súdom.
Obnova konania
Po vyčerpaní riadnych opravných prostriedkov proti rozhodnutiam orgánov verejnej správy Správny poriadok upravuje taktiež inštitút obnovy konania ako mimoriadny opravný prostriedok v správnom konaní. Jeho uplatnenie pripadá do úvahy len v prípadoch, v ktorých už bolo rozhodnuté právoplatným rozhodnutím správneho orgánu, pričom musia byť splnené zákonom stanovené dôvody na obnovu konania.
V návrhu na obnovu konania je nutné uviesť dôvod obnovy konania, ako aj skutočnosti svedčiace o tom, že návrh na obnovu konania bol podaný v rámci subjektívnej alebo objektívnej lehoty. Subjektívna lehota na podanie návrhu na obnovu konania je trojmesačná a plynie odo dňa, kedy sa účastník dozvedel o dôvodoch obnovy konania.
Objektívna lehota pre podanie návrhu na obnovu konania je trojročná, plynie odo dňa právoplatnosti rozhodnutia. Tieto lehoty sú prekluzívne, čo znamená, že ich márnym uplynutím, predmetné právo zaniká. O podanom návrhu na obnovu konania rozhoduje správny orgán, ktorý vo veci rozhodol v poslednom stupni.
V prípade, ak vaše konania skončili právoplatným rozhodnutím v roku 2011, podanie návrhu na obnovu konania by ako mimoriadneho opravného prostriedku bolo možné do konca roku 2014 (v závislosti od dátumu právoplatnosti rozhodnutia), predovšetkým v prípade, ak vyšli najavo nové skutočnosti.
Trestné konanie
Čo sa týka trestného konania, oznamovateľ má právo na podanie trestného oznámenia a orgány činné v trestnom konaní majú následne povinnosť zaoberať sa týmto oznámením a rozhodnúť o ňom, avšak posúdenie, či skutok napĺňa alebo nenapĺňa znaky konkrétnej skutkovej podstaty trestného činu je plne v ich kompetencii.
Nakoľko ste vo svojej otázke ste neuviedli, v akom štádiu a akým rozhodnutím sa skončilo trestné konanie príp. či ste využili možnosť podať riadne alebo mimoriadne opravné prostriedky, predpokladáme, že v prípade vami uvádzaných trestných činov ste podali prokurátorovi alebo policajtovi trestné oznámenie.
Ak nie je dôvod na začatie trestného stíhania prokurátor alebo policajt uznesením vec odovzdá príslušnému orgánu, odloží, ak je trestné stíhanie neprípustné alebo ak zanikla trestnosť činu alebo vec odmietne. Proti uvedenému uzneseniu ste ako oznamovateľ oprávnení podať sťažnosť. V opačnom prípade policajt začne trestné stíhanie.
Dozor nad dodržiavaním zákonnosti pred začatím trestného stíhania a v prípravnom konaní vykonáva prokurátor, ktorému je možné v závislosti od skutkových a právnych okolností prípadu podať podnet v rámci výkonu dozoru podľa §230 Trestného poriadku. Ako poškodená osoba máte zároveň právo kedykoľvek v priebehu vyšetrovania požiadať prokurátora o preskúmanie postupu policajta, najmä aby boli odstránené prieťahy alebo iné nedostatky vo vyšetrovaní.
Trestné stíhanie nemožno začať, a ak už bolo začaté, nemožno v ňom pokračovať a musí byť zastavené, ak ide o osobu, proti ktorej sa skoršie stíhanie pre ten istý skutok skončilo právoplatným rozsudkom súdu alebo bolo právoplatne zastavené, podmienečne zastavené a obvinený sa osvedčil alebo sa skončilo schválením zmieru a zastavením trestného stíhania, ak rozhodnutie nebolo v predpísanom konaní zrušené.
V rámci trestného konania súd nevykonáva osobitné dokazovanie ohľadom výšky spôsobenej škody. Ak je škoda jasne preukázaná a nepochybná, sudca uloží odsúdenému povinnosť nahradiť škodu. V opačnom prípade však obvykle odkáže poškodeného s uplatnením jeho nároku osobitnou žalobou na občianskoprávny súd.
Dokazovanie na súde
V občianskom súdnom konaní sú účastníci povinní označiť dôkazy na preukázanie svojich tvrdení. Súd rozhodne, ktoré z označených dôkazov vykoná, pričom výnimočne môže súd vykonať aj iné dôkazy, než navrhujú účastníci, ak je ich vykonanie nevyhnutné pre rozhodnutie vo veci. Dôkazy a skutočnosti sa musia predložiť súdu alebo označiť najneskôr do vyhlásenia uznesenia, ktorým sa končí dokazovanie, pretože na dôkazy a skutočnosti predložené a označené neskôr súd neprihliada. Pokiaľ máte vedomosť o dôkazoch vrátane svedkov na podporu vašich tvrdení, ktoré neboli v konaní pred súdom doteraz predložené či označené, je vhodné tieto dôkazy súdu predložiť.
Nakoľko nepoznáme celý skutkový stav a okolnosti vášho prípadu, odporúčame vám obrátiť sa na advokáta v mieste vášho bydliska. Ten by po oboznámení sa so všetkými okolnosťami vášho prípadu posúdil možnosti ďalšieho postupu vo veci a náležite vám poradil.
Autorka je advokátka a partnerka v spoločnosti alianciaadvokátov ak, s.r.o.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.