Právny inštitút nadobúdania vlastníctva upravuje § 132 a nasl. zákona č.: 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len „OZ“). Vlastníctvo veci možno nadobudnúť kúpnou, darovacou alebo inou zmluvou, dedením, rozhodnutím štátneho orgánu alebo na základe iných skutočností ustanovených zákonom.
Pri prevode vlastníckeho práva k nehnuteľnosti nadobúda kupujúci vlastnícke právo dňom jeho vkladu do katastra nehnuteľností. Obdobne to platí aj v prípade bytu, hoci byt nie je vecou (v skutočnosti je byt vždy len časťou veci (stavby určenej na bývanie), ktorú je ale možné vlastniť, zaťažiť, prenajať, nakoľko to umožňujú osobitné zákony – tu napr.: Zákon č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v platnom znení).
Pokiaľ nadobúdajú vlastnícke právo viaceré osoby, ktoré nie sú manželmi, čo je aj váš prípad, pôjde vždy o nadobudnutie veci do spoluvlastníctva a to tak, že každý z nadobúdateľov bude vlastniť podiel, ktorí si nadobúdatelia navzájom určia, inak každý rovnaký podiel. Inak ako podieloví spoluvlastníci potom zapísaní ani nemôžete byť.
Keďže kúpu bytu plánujete financovať prostredníctvom úveru, na základe skúseností vám odporúčame túto skutočnosť vopred konzultovať s financujúcou bankou, ktorá ako predpokladáme, bude v postavení záložného veriteľa, a to k celému bytu. Banka bude zrejme od vás štandardne požadovať, aby na zmluve o hypotekárnom úvere bol ako spoludlžník uvedený aj váš snúbenec. Iné riešenie, ktoré je samozrejme možné, musíte s bankou vopred konzultovať a prerokovať.
Autor pôsobí ako advokát v advokátskej kancelárii Proiuris advokáti.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.