Ako začínajúca živnostníčka som dostala príspevok z úradu práce. Bol mi poukázaný na môj osobný účet a z neho som hradila všetky výdavky spojené s príspevkom. Na podnikanie používam podnikateľský účet, na ktorom evidujem tržby za vykonané služby. Vediem jednoduché účtovníctvo. Ako mám zaúčtovať príjem z úradu práce a následné výdavky?
Žiadny právny predpis taxatívne nevymedzuje samostatne zárobkovo činnej osobe (SZČO), aby v rámci vykonávania svojej podnikateľskej činnosti musela využívať len tzv. podnikateľský účet. To znamená, že na realizáciu výdavkov ako aj príjmov môže využívať aj súkromný účet. Ak však využívate jedne bankový účet v rámci podnikania ako aj v súkromnej oblasti, nie je to z hľadiska prehľadnosti o jednotlivých príjmoch a výdavkoch praktické.
V súlade so zákonom č. 563/2009 Z. z. o správe daní (Daňový poriadok) všetky účty, ktoré sa SZČO rozhodne používať v podnikaní, musí oznámiť správcovi dane. Novozaložené bankové účty je nevyhnutné správcovi dane ohlásiť najneskôr do 30 dní od založenia príslušného bankového účtu.
Zároveň je potrebné v daňovom priznaní k dani z príjmov fyzickej osoby typ B na riadku 26 uviesť číslo bankového účtu, ktorý SZČO používa na podnikanie. V prípade ak SZČO používa na podnikanie viac bankových účtov, uvedie ich v daňovom priznaní v XIV. oddiele - miesto na osobitné záznamy daňovníka.
Prijatie príspevku na úhradu nákladov súvisiacich so samostatnou zárobkovou činnosťou, (poskytnutého v súlade s § 49 zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti) na súkromný účet a následne aj použitie tohto príspevku na úhrady výdavkov, je potrebné v jednoduchom účtovníctve SZČO zaevidovať. Uvedený príspevok, resp. dotácia je zdaniteľným príjmom, z ktorého SZČO musí odviesť daň príslušnému správcovi dane.
Príjem vstupujúci do základu dane
V nadväznosti na účel použitia prostriedkov poskytnutého finančného príspevku, pri uzavieraní peňažného denníka SZČO zaúčtuje účtovné operácie s ohľadom na vyčíslenie základu dane z príjmov nasledovným spôsobom.
Do základu dane SZČO zahrnie medzi svoje príjmy tento príspevok, resp. jeho časť v období, keď ho zároveň použije na úhradu daňových výdavkov, na ktoré bol príspevok poskytnutý. V praxi uvedené znamená, že do príjmov daného zdaňovacieho obdobia sa zahrnie len tá časť príspevku, ktorá už bola vyčerpaná.
Výdavky sa zaúčtujú ako daňové výdavky, podľa druhu nákupu (výdavky ovplyvňujúce základ dane) a súčasne v období ich vynaloženia sa zaúčtujú v rovnakej výške príjmy zo živnosti ovplyvňujúce základ dane (ostatné príjmy). Zvyšok príspevku sa zdaní v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach, keď dôjde k jeho použitiu na úhradu daňových výdavkov SZČO.
Vyššie uvedený spôsob zahrňovania výdavkov a príjmov do základu dane SZČO v súvislosti s prijatým príspevkom platí len v prípade, ak z príspevku boli hradené prevádzkové náklady (napr. nákup materiálu).
Majetok sa odpisuje
Obstaranie hmotného alebo nehmotného odpisovaného majetku z takéhoto príspevku sa neuplatňuje v daňových výdavkoch v celej sume a zdaňuje sa len vo výške odpisov. SZČO do daňových výdavkov zahrnie za každé zdaňovacie obdobie len časť odpisov pripadajúcu na dané obdobie. Rovnakú sumu uvedie aj do daňových príjmov (príjmov ovplyvňujúcich základ dane).
Za predpokladu, že SZČO si z príspevku obstarala napr. strojové vybavenie, prijatie príspevku je potrebné zaúčtovať v peňažnom denníku na základe výpisu z banky (aj v prípade súkromného účtu nahláseného správcovi dane) ako príjem peňažných prostriedkov na účte v banke v druhovom členení ako príjem, ktorý nesmie ovplyvniť základ dane účtovnej jednotky.
Keďže stroje sa odpisujú 4 roky, prijatý príspevok zahrnie do základu dane postupne počas štyroch rokov v príslušnej výške odpisov. SZČO pri uzatváraní peňažného denníka k 31. 12. účtovného obdobia zaúčtuje na základe interného dokladu ako nepeňažný príjem sumu odpisov, a to v stĺpci „ostatné príjmy“.
Autorka odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.
Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch