V troch desiatkach podielových fondov je polovica peňazí. A čakajú ich zmeny. Ide totiž o korunové stratégie, ktoré prijatím eura stratia opodstatnenie.

Správcovia už teraz plánujú, ktoré fondy do akých zlúčia. S distribuovanými zahraničnými fondmi to bude jednoduchšie, pretože veľkí správcovia v cudzine majú aj eurové fondy a tie korunové s nimi jednoducho môžu splynúť.

Domáci, predovšetkým tí veľkí, chcú fondy skôr zachovať. Presunu správy do zahraničia sa, pochopiteľne, bránia. Niektorí konkrétny plán ešte nemajú. Aj preto, že prijatie eura k plánovanému termínu 1. január 2009 stále nie je isté.

Do čoho budú investovať?

Celé to, samozrejme, nie je len o tom, že hodnoty a výkonnosť bude treba prepočítať zo slovenských korún na eurá. To postačí v prípade zhruba stovky podielových fondov, ktoré sú síce v korunách denominované (vydané a vedené), lenže ich stratégia nie je vôbec alebo dominantne korunová.

Ďalších 29 bude musieť nielen prepočítavať, ale aj upraviť investičnú stratégiu. A to je náročnejšia úloha. Nejde o nejakú okrajovú časť trhu, v týchto fondoch je 80 miliárd korún.

Ako sa správcovia zbavia koruny

Peňažné a dlhopisové korunové fondy majú v stratégii napísané, že investujú do korunových aktív. Lenže po prijatí eura korunové aktíva už nebudú. V Národnej banke Slovenska (NBS) a komerčných bankách sa budú ukladať eurá, vláda bude emitovať dlhopisy v eurách, zmenia sa aj všetky dovtedy vydané cenné papiere.

Slovinsko už má príchod eura za sebou. Výkonný riaditeľ divízie finančných služieb tamojšej KD Group Dag Kralj podotýka, že v ich prípade jediná zmena v stratégii súvisela so stopnutím vydávania 1- a 12-mesačných štátnych pokladničných poukážok, keďže v eurozóne to nie je praxou. Samozrejme, zmenšilo to možnosti manažérov pri skladbe portfólií.

Na druhej strane, zánikom koruny sa investičný priestor rozšíri. Už to nebudú len dlhopisy (prevažne) slovenskej vlády a úložky v slovenských bankách, do ktorých bude možné vkladať peniaze od podielnikov v peňažných a dlhopisových fondoch. Správcovia budú môcť siahnuť po bondoch emitentov z rôznych krajín.

A rozšíria sa nielen možnosti asset manažérov, ale aj samých investorov. V prípade, že hľadali konzervatívnu investíciu v domácej mene, doteraz mali na výber len podobne zamerané fondy. Po novom budú môcť siahnuť po stovkách ďalších eurových stratégií. V slovenských korunách bolo napríklad ťažké živiť fond zameraný na korporátne dlhopisy. V eurách to problém nebude.

Eurové dlhopisové fondy možno členiť na viacero spôsobov. Podľa citlivosti na zmeny na trhu, emitenta, nadviazania na infláciu. Ale to aj vďaka tomu, že správcovia v zahraničí spravujú väčšie objemy a môžu si tak dovoliť vytvárať užšie zamerané stratégie.

Mimochodom, zánikom koruny prídu o pôvodne zvolenú investíciu aj zahraniční klienti, ktorí majú v korunových fondoch podľa štatistiky Slovenskej asociácie správcovských spoločností (SASS) niekoľko miliárd korún. Najviac, tri miliardy korún, v ING Slovenský dlhopisový fond.

Necelá miliarda od zahraničných investorov figuruje aj vo fonde KBC Renta Slovakrenta. Drobnejšie objemy, okolo jednej-dvoch desiatok miliónov, vykazujú peňažné korunové fondy Axa a Pioneer a dlhopisové v Dexii a Pioneeri.

Zlúčia, zatvoria

Triezve hlasy po zvážení všetkých týchto okolností hovoria, že na správu takýchto fondov manažéri v Bratislave nebudú potrební. Že to matky môžu zvládnuť v zahraničí z centrál. Hlavne, keď už bude možné bez kurzového rizika kupovať nielen dlhopisy slovenskej vlády, ale aj ostatných emitentov z krajín eurozóny. Domáci správcovia vedomí si toho, že inak by im zostala – pri absencii domáceho akciového trhu – len obsluha investorov, vytvorili nové produkty. Rozšíri to ich pôsobnosť po prijatí eura.

V prospech pokračovania správy fondov z Bratislavy hovorí aj veľkosť fondov. Viaceré majú v majetku sumu prevyšujúcu desiatku miliárd korún. Prístup k stratégiám, pre domácich investorov menej atraktívnym, sa u slovenských správcov v ostatnom čase líši.

Kým Tatra Asset Management (AM) založil strešné fondy a kupuje do nich vlastné akciové a dlhopisové podiely, VÚB AM eurový a dolárový dlhopisový či svetové akcie zlúčil s inými novovytvorenými, ktoré majú širšie stratégie.

Podľa predsedu jej predstavenstva Mariána Matušoviča možno očakávať nielen zlučovanie ďalších menších fondov, ale aj spoločností. Nielen domácich, ale vďaka pokračujúcej harmonizácii legislatívy EÚ aj cezhraničných – v rámci jednotlivých finančných skupín.

To sa netýka spomínaných, na domáce pomery obrovských fondov. Tam bude postup z pohľadu podielnika pravdepodobne taký jednoduchý, ako ho opisuje predseda Predstavenstva Tatra AM Michal Kustra. Zo všetkých ich korunových fondov sa prirodzene stanu eurové.

Napríklad z korunového peňažného fondu sa stane euro peňažný fond, respektíve z korunového dlhopisového fondu sa stane euro dlhopisový fond. Tieto zmeny sa, samozrejme, premietnu aj v nových názvoch a v upravených investičných stratégiách, resp. rizikových profiloch týchto fondov, pokračuje M. Kustra.

Tatra AM má európsky akciový fond aj eurový dlhopisový fond. Čo bude s nimi, zatiaľ jasné nie je, podľa M. Kustru budú pravdepodobne zvažovať ich zlúčenie. Ale v žiadnom prípade nie nahradenie fondmi rakúskeho správcu, patriaceho do rovnakej skupiny ako Tatra banka, Raiffeisen Capital Management. Tie Tatra banka distribuuje už teraz, ale len ako doplnok ponuky slovenského správcu.

Ako sa správcovia zbavia koruny

Slovenčina zostane

Čo môže zahraničné matky viesť k udržiavaniu slovenských správcov? Nielen iné produkty, ale aj zvyky investorov na Slovensku, ktorí budú naďalej potrebovať servis v slovenčine.

A napriek podstatnému rozšíreniu investičného priestoru zrejme nebudú vyhľadávať príležitosti v zahraničí, ale naďalej len vo svojej banke alebo u svojho poradcu. Ak má zostať podielový fond masový produkt, tak musí byť v domácom jazyku k nemu servis aj informácie.

Niektoré fondy sú zabezpečené do korún proti kurzovým pohybom. To je prípad napríklad strešných fondov Tatra AM, ale tiež zopár fondov distribuovaného správcu Pioneer Investments. Tieto zaisťovacie triedy sa zrušia a klienti budú naďalej držať eurovú variantu fondu.

No tie s korunovými stratégiami Pioneer zlúči do ich eurových náprotivkov. U tohto správcu viac pracujú s možnosťou, že by sa tieto fondy zlúčili už k júlu budúceho roka. Samozrejme, pri splnení podmienky, že to bude oficiálny termín zverejnenia fixného kurzu NBS. Ale nevylučujú ani variant spojenia fondov k 1. januáru 2009. Rozhodnú sa podľa analýzy vplyvu zmeny na výkonnosť.

Napriek tomu, že na premenu sa už začínajú pýtať aj klienti, u viacerých správcov nedostanú jednoznačnú odpoveď. Tak ako napríklad v Dexia banke Slovensko. Tá distribuuje len jeden fond zameraný na slovenské aktíva. Z najväčšou pravdepodobnosťou sa dlhopisový fond, ktorý investuje len do slovenských štátnych dlhopisov, po prechode na euro zlúči s niektorým z existujúcich fondov spravovaných spoločnosťou Dexia Asset Management.

Ako sa správcovia zbavia koruny

Ilustračné foto - Profimedia.cz