Fyzická osoba, oprávnená konať v mene zapísanej právnickej osoby, je povinná najneskôr do 30 dní odo dňa uvedeného v rozhodnutí spoločníkov alebo orgánu spoločnosti, inak odo dňa, keď bolo toto rozhodnutie prijaté, podať návrh na zápis zmeny zapísaných údajov do obchodného registra.

Zápis zmeny údajov o spoločnosti s ručením obmedzeným, ako je napr. aj zápis zmeny obchodného mena či doplnenie predmetov podnikania, vykoná registrový súd v zmysle platnej právnej úpravy v lehote dvoch pracovných dní odo dňa doručenia návrhu na zápis, ak sú splnené všetky zákonom ustanovené podmienky. O vykonaní zápisu navrhovaných údajov vydá registrový súd potvrdenie a výpis z obchodného registra, ktoré bez zbytočného odkladu odošle alebo vydá navrhovateľovi.

Náležitosti zmluvy 

Zmluvou o tichom spoločenstve sa zaväzuje tichý spoločník poskytnúť podnikateľovi určitý vklad (peňažný alebo nepeňažný) a podieľať sa ním na jeho podnikaní a podnikateľ sa zaväzuje na platenie časti zisku vyplývajúcej z podielu tichého spoločníka na výsledku podnikania. Nakoľko tichý spoločník nie je oprávnený spolurozhodovať o nakladaní s poskytnutým vkladom ani inak ovplyvňovať podnikateľskú činnosť podnikateľa, zákon mu priznáva právo kontroly, ktoré je premietnuté do oprávnení tichého spoločníka nahliadať do všetkých obchodných a účtovných dokladov spoločnosti a požadovať od podnikateľa informácie o. i. aj o podnikateľskom zámere na budúce obdobie. 

Zmluva o tichom spoločenstve musí byť uzatvorená v písomnej forme. Zmluvné strany sa v zmluve musia dohodnúť na podstatných náležitostiach zmluvy, ktorými sú dohoda o druhu a výške vkladu tichého spoločníka ako aj dohoda o výške podielu tichého spoločníka na zisku, pričom podiel tichého spoločníka je možné dojednať rôzne (najčastejšie býva vyjadrený percentom), a záväzok podnikateľa vyplácať tichému spoločníkovi časť zisku vyplývajúcu z jeho podielu na výsledku podnikania. 

Splatnosť vkladu

Okrem uvedených podstatných náležitostí môže zmluva obsahovať taktiež podrobnejšiu úpravu práv a povinností zmluvných strán; podrobnosti o splatnosti vkladu, určenie podielu tichého spoločníka na strate (príp. úplné vylúčenie podielu tichého spoločníka na strate) či dôvody, pri naplnení ktorých môže niektorá zmluvná strana zmluvu vypovedať. Ak v zmluve nie je dohodnuté inak, možno vypovedať len zmluvu uzatvorenú na dobu neurčitú. Zmluvné strany sa môžu taktiež dohodnúť, že zmluva zanikne v prípade smrti tichého spoločníka; v opačnom prípade do jeho práv a povinností vstúpia jeho oprávnení dedičia. 

V prípade, ak si zmluvné strany nedohodli okolnosti vrátenia vkladu tichému spoločníkovi po zániku zmluvy, podnikateľ je povinný vrátiť tichému spoločníkovi vklad zvýšený alebo znížený o jeho podiel na výsledku podnikania do 30 dní po zániku zmluvy. Vzhľadom na stručnú právnu úpravu vrátenia vkladu tichému spoločníkovi po zániku zmluvy je vhodné v zmluve upraviť taktiež spôsob a lehotu na vrátenie vkladu, a to predovšetkým v prípade, ak predmetom vkladu tichého spoločníka nie je peňažná hotovosť. 

Konateľ spoločnosti má pri výkone svojej funkcie nárok na odmenu za výkon funkcie konateľa, ktorej výšku, spôsob a čas vyplácania (napr. mesačne, štvrťročne) určí valné zhromaždenie spoločnosti, prípadne môže vykonávať svoju funkciu aj bez nároku na odmenu. Nárok na podiel zo zisku spoločnosti má spoločník spoločnosti, bez ohľadu na skutočnosť, či zároveň je alebo nie je konateľom spoločnosti. 

Autorka je advokátska koncipientka, alianciaadvokátov ak, s.r.o.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Ako spísať zmluvu o tichom spoločenstve?
Ako spísať zmluvu o tichom spoločenstve?
Ako spísať zmluvu o tichom spoločenstve?
Ako spísať zmluvu o tichom spoločenstve?