Základnú odpoveď na vaše otázky nájdete v ustanoveniach zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v platnom znení. Realitná činnosť je zjednodušujúci termín predmetu podnikania: sprostredkovanie predaja, prenájmu a kúpy nehnuteľností. Realitná činnosť nie je voľná živnosť, ale štátom reglementovaný predmet podnikania. 

Je to viazaná živnosť

Presnejšie je to viazaná živnosť a legislatíva vyžaduje pre činnosť realitnej kancelárie splnenie odborných podmienok prevádzkovania živnosti. Živnostenský zákon vypočítava viazané živnosti v prílohe č. 2, ktorá tvorí neoddeliteľnú súčasť zákona. 

Realitná činnosť je špecifikovaná v bode 61. skupiny 214 (ostatné živnosti). Realitnú kanceláriu môže vlastniť absolvent vysokej školy ekonomického, právnického, stavebného alebo architektonického smeru. Ak podnikateľ nemá vysokoškolský diplom, stačí aby mal úplné stredné vzdelanie s maturitnou skúškou a spĺňa podmienku 5-ročnej praxe v odbore. Právnik s magisterským titulom si môže založiť realitnú kanceláriu bez splnenia ďalších podmienok. 

Ak má podnikateľ maturitu, musí živnostenskému úradu preukázať, že má 5-ročnú realitnú prax. Túto podmienku môže splniť tak,  že predloží živnostenskému úradu potvrdenie realitnej kancelárie, že žiadateľ minimálne 5 rokov vykonával činnosť realitného makléra.

Odborný zástupca je nutný

Pre vykonávanie viazanej živnosti sa vyžaduje ustanovenie zodpovedného zástupcu. Podľa § 11 ods. 1 živnostenského zákona je zodpovedným zástupcom fyzická osoba ustanovená podnikateľom, prostredníctvom ktorej zabezpečuje odborné vykonávanie živnosti. 

Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v zásade v pracovnom pomere k podnikateľovi. Toto pravidlo neplatí absolútne. Zodpovedným zástupcom môže byť, bez toho, aby bol v pracovnom pomere, aj manžel (manželka) podnikateľa. Ak je podnikateľom právnická osoba, zodpovedným zástupcom môže byť jej spoločník alebo člen. Ak spĺňate legislatívne podmienky licencie realitnej kancelárie, a ste spoločníkom eseročky, môžete byť zodpovedným zástupcom bez toho, aby ste aj boli zamestnaný vo firme. 

Ak je odpoveď negatívna, spoločnosť s ručením obmedzeným musí zamestnať človeka, ktorý legislatívne podmienky spĺňa a ustanoviť ho do funkcie zodpovedného zástupcu.

Prevádzkáreň

Pokiaľ ide o otázku, či je spoločnosť povinná ako realitná kancelária etablovať prevádzkareň, odpoveď je áno. Podľa § 17 ods. 1 citovaného zákona sa prevádzkarňou rozumie priestor, v ktorom sa prevádzkuje živnosť. 

Prevádzkarňou nie je priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti ani technické a technologické zariadenie určené na prevádzkovanie živnosti. Zaujímavé je, že podnikateľ je povinný oznámiť etablovanie neskôr zriadenej prevádzkarne najneskôr v deň jej zriadenia príslušnému živnostenskému úradu. 

Za vydanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení na realitnú činnosť zaplatí žiadateľ správny poplatok 15 eur (pri voľnej živnosti je správny poplatok 5 €). Spoločnosť je povinná aktualizovať o rozšírený predmet podnikania spoločenskú zmluvu a zapísať realitnú činnosť do obchodného registra. Za registráciu zaplatí súdny poplatok 66 eur.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Ako rozšíriť predmet podnikania
Ako rozšíriť predmet podnikania
Ako rozšíriť predmet podnikania
Ako rozšíriť predmet podnikania