Slovenská právna úprava rozlišuje medzi viacerými formami vlastníctva nehnuteľností. Sú nimi výlučné vlastníctvo, podielové spoluvlastníctvo a bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (ďalej len „BSM“), pričom každá jedna z uvedených foriem vlastníctva sa vyznačuje určitými špecifikami.
Vo vašom prípade je možné hovoriť o výlučnom vlastníctve nehnuteľnosti – bytu, ktorý jeden z manželov nadobudol pravdepodobne pred uzavretím manželstva, pričom tento byt nebol zahrnutý do BSM a o BSM, v ktorom manželia vlastnia nehnuteľnosť – byt v podiele 1/1, ktorý susedí s bytom vo výlučnom vlastníctve jedného z manželov.
BSM sa v porovnaní s výlučným vlastníctvom alebo podielovým spoluvlastníctvom vyznačuje tými špecifikami, že môže vzniknúť len medzi manželmi a nemá kvalitatívne určený podiel na vlastníckom práve k spoločnej veci - bytu. Z tohto dôvodu nie je preto možné uzatvoriť medzi manželmi kúpnopredajnú zmluvu, predmetom ktorej by bola nehnuteľnosť – byt zahrnutý do BSM, pretože byt vlastnia manželia spolu v podiele 1/1, ktorý nie je možné v zmysle slovenského právneho poriadku rozdeliť.
Nakoľko nemáme dostatok informácií o tom, v akom rozsahu alebo podiele by manželia chceli naďalej vlastniť predmetné nehnuteľnosti alebo v akom podiele by sa malo previesť vlastníctvo na druhého manžela, poukazujeme na dve možnosti, ktoré by v tomto prípade mohli prichádzať do úvahy, za účelom zlúčenia dvoch susediacich nehnuteľností – bytov do jedného.
Prvá možnosť, ktorú zákon umožňuje, je zmena výlučného vlastníctva k nehnuteľnosti - bytu jedného z manželov na formu vlastníctva BSM. To znamená zahrnutie nehnuteľnosti – bytu vo výlučnom vlastníctve jedného z manželov do BSM za predpokladu, že by došlo k uzatvoreniu zmluvy o prevode vlastníctva medzi manželmi, napr. formou darovania.
V tomto prípade by potom obidvaja manželia boli vlastníkmi nehnuteľnosti v podiele 1/1, ktorá sa predtým nachádzala vo výlučnom vlastníctve jedného z manželov. Následne by bolo možné pristúpiť k pričleneniu bytu, ktorý sa pôvodne nachádzal vo výlučnom vlastníctve k bytu, ktorý sa nachádza v BSM.
Druhou možnosťou je zrušenie BSM a následné uzatvorenie podielového spoluvlastníctva formou notárskej zápisnice. Na rozdiel od BSM, v ktorom manželia vlastnia nehnuteľnosť – byt v podiele 1/1, by v podielovom spoluvlastníctve každý manžel - spoluvlastník svojím podielom vyjadroval mieru, akou sa podieľa na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k nehnuteľnosti – bytu, ktorá bola predtým zahrnutá do BSM.
V tomto prípade by sa vlastníctvo k nehnuteľnosti – bytu nachádzajúceho v BSM v podiele 1/1 zmenilo na vlastníctvo v podielovom spoluvlastníctve v podiele ½ pre každého jedného z manželov.
Následne je možné každú ½ nehnuteľnosti previesť kúpnou alebo darovacou zmluvou na druhého manžela a pričleniť ju k nehnuteľnosti – bytu, ktorá zostala vo výlučnom vlastníctve jedného z manželov.
Každú zmenu vo vlastníctve nehnuteľnosti je nutné upraviť aj vo vzťahu k príslušnému okresnému úradu, katastrálnemu odboru, pretože vlastnícke právo k nehnuteľnosti je možné nadobudnúť len vkladom do katastra nehnuteľností. Taktiež je nutné dbať nato, že každý bytový dom sa spravuje v inom režime. To znamená, že buď je ustanovený správca bytového domu alebo je zriadené spoločenstvo.
V prípade stavebných úprav, akými je aj pričlenenie jedného bytu k druhému, je možné, že k takýmto stavebným úpravám sa bude vyžadovať nielen stavebné povolenie od príslušného stavebného úradu, ale aj súhlas ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov so stavebnými úpravami.
Autorka je advokátka a partnerka, alianciaadvokátov ak, s.r.o.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.