ÚRSO sa v piatok ozvalo – vyjadrilo poľutovanie nad súčasnou situáciou, ktorá vznikla ohľadom cien elektriny na Slovensku. Zároveň apelovalo na odberateľov, že otázky súvisiace s výmenou ističa budú musieť v budúcnosti tak či tak riešiť.

Pár slov ľútosti, to je ako nič. Domácnostiam, obciam a mestám či podnikateľom a firmám by sa mal regulačný úrad ospravedlniť za chaos, ktorý spôsobil svojimi zásahmi do energetiky. A to nielen v minulom roku, ale počas celých desiatich rokov, počas ktorých ovládal regulačný úrad Smer.

Ako Kažimír pred rokmi

Premiér chcel na tlačovej besede názorne ilustrovať na grafe, že opozícia vôbec nemá morálne právo kritizovať túto vládu za vysoké ceny energií.

„Ten modrý najvyšší stĺpec a druhý najvyšší modrý stĺpec je vizitka Radičovej vlády. Toto viedlo k drastickému zvyšovaniu cien elektrickej energie.“ Predstavitelia opozície podľa neho klamú, zneužívajú túto tému, ale predovšetkým sami zodpovedali v rokoch 2010 až 2012, keď boli súčasťou vládnej koalície, za najvyššie ceny elektrickej energie počas dlhých rokov.

Možno si ešte pamätáte ako minister Peter Kažimír chcel v roku 2011 na grafe ukázať, že cena plynu za vlády Fica (a šéfovania J. Holjenčíka) klesla o neuveriteľných 90 percent. Obhajoval sa tým, že údaje má zo Štatistického úradu. Problém jeho grafu však bol v tom, že do konca roka 2007 sa jednotková cena plynu udávala v m3 a potom v kilowatthodinách.

Minister P. Kažimír si vtedy jednoducho neprečítal túto informáciu v poznámke po čiarou a tvrdil, že cena plynu zázračne klesla. Napokon si chybu priznal. Odvtedy sa takýmto grafom hovorí kazigrafy. Nepodarené grafy by sme mohli však nazývať aj ficokazigrafy.

Čísla sa totiž premiérovi vymkli z rúk aj teraz. Presnejšie ich interpretácia.

V roku 2009 za Ficovej vlády bola cena plynu 136,893 eura za megawatthodinu. Radičovej vláda sa ujala vedenia štátu 8. júla 2010. V roku 2010 bola cena plynu 133,2405 eura/MWh.

V roku 2011 to bolo 140,8357 eura/Mwh a v roku 2012 to bolo 144,5826 eura/MWh. To sú tie modré stĺpčeky v premiérovom grafe. Pripomíname, že vláda Radičovej sa v roku 2012 končila už 8. apríla.

Ficokazigraf klamal. O akom drastickom zvýšení to premiér hovoril? Žiadne drastické zvýšenie sa totiž nekonalo. Premiér však nie je zvyknutý priznávať si svoje chyby. Váľať však zodpovednosť za vysoké ceny energií na Radičovej vládu, ktorá tu bola necelé dva roky, a pritom v čele regulačného úradu bol 10 rokov Ficov človek Jozef Holjenčík, je už demagógia hrubého zrna.

Stabilné nie sú najnižšie

Premiér sa rád oháňa stabilnými cenami energií. Sú podľa neho vizitkou sociálnodemokratickej politiky jeho vlády. Stabilné však neznamená aj nízke.

„Kde sa nachádzame teraz?“ položil si premiér otázku. No, v energiách sa nachádzame dnes v rovnakom marazme ako pred desiatimi rokmi, keď znalec Jozef Holjenčík obsadil kreslo predsedu úradu a súčasne šéfa regulačnej rady.

Nové vedenie regulačného úradu bude mať čo robiť, aby dalo pokrivenú reguláciu energetiky na pravú mieru. Aj po návrate na úroveň roku 2016 budú patriť ceny elektrickej energie na Slovensku k najvyšším v EÚ. Za vysoké ceny v slovenskej energetike nemôže len regulácia, ale najmä zle nastavená a netransparentná podpora obnoviteľných zdrojov, výroby energie z domáceho uhlia a rôzne ďalšie neprehľadné poplatky a tarify.

Jediným pozitívom chaosu v cenách energií, ktoré sme zažívali od januára, je odchod J. Holjenčíka. Môže totiž spustiť prepotrebné zmeny.