Budeme vychádzať z predpokladu, že v zmysle znenia slovenského Zákona o dani z príjmov sa považujete za daňového rezidenta SR a to z dôvodu existencie trvalého pobytu na území SR. Súčasne budeme vychádzať z predpokladu, že v súlade s českým Zákonom o dani z príjmov sa od 1. 9. 2016 považujete za českého daňového rezidenta rovnako. Otázkou však ostáva, na území ktorého štátu sa považujete za daňového rezidenta od momentu vášho presťahovania do ČR, t. j. od 1. 9. 2016.
V prípade, ak sa považujete za daňového rezidenta podľa oboch daňových predpisov, daňová rezidencia sa určí na základe kritérií uvedených v Zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia uzatvorenej s ČR (ďalej len "Zmluva"). Chceli by sme upozorniť, že v súlade s Čl. 4 Zmluvy sa predpokladá sa, že vy ako osoba máte daňovú rezidenciu v tom štáte, v ktorom máte stály pobyt.
Kritérium: stály byt
Stálym bytom sa môže rozumieť aj byt v nájme, podnájme atď., čiže nejde len o o byt vo súkromnom vlastníctve. Ak máte ako osoba stály byt v oboch štátoch, predpokladá sa, že daňovú rezidenciu máte v tom štáte, ku ktorému máte užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov).
Kritérium: stredisko životných záujmov
Ak by ste mali vaše stredisko životných záujmov od 1. 9. 2016 v ČR, máme zato, že od tohto momentu sa považujete za českého daňového rezidenta.
Ak nie je možné určiť, v ktorom štáte máte od 1. 9. 2016 stredisko svojich životných záujmov, alebo ak by ste nemali k dispozícii stály byt v žiadnom štáte, považuje sa za daňového rezidenta len toho štátu, v ktorom sa obvykle zdržiavate.
Kritérium: štátne príslušenstvo
Ak by ste sa zdržiavali v oboch štátoch rovnako alebo sa nezdržiavali v žiadnom z nich, považujete sa za daňového rezidenta len toho štátu, ktorého ste štátnym príslušníkom. Predpokladáme, že ste štátnym príslušníkom SR.
Berúc do úvahy vyššie uvedené budeme vychádzať z predpokladu, že od 1. 9. 2016 sa skutočne považujete za daňového rezidenta ČR.
Príjmy z nehnuteľností
V súlade s Čl. 6 ods. 1 Zmluvy sa príjmy, ktoré poberá rezident jedného zmluvného štátu z nehnuteľného majetku umiestneného v druhom zmluvnom štáte, môžu byť zdanené v tomto druhom štáte. Slovné spojenie „môžu byť zdanené" znamená, že SR ako štát sa môže rozhodnúť, či predmetný príjem v súlade s lokálnym Zákonom o dani z príjmov zdaní alebo nie.
Chceli by sme upozorniť, že príjmy z prenájmu nehnuteľností sú v SR predmetom dane (a majú aj zdroj príjmu podľa §16 Zákona o dani z príjmov) a z tohto dôvodu ich treba v SR zdaniť i za predpokladu, ak by ste sa od 1. 9. 2016 považovali za českého daňového rezidenta.
Daňové priznanie
To, či máte povinnosť podať daňové priznanie v SR, bude záležať od viacerých skutočností. Budeme vychádzať z predpokladu, že ste v roku 2016 nepoberali žiadne príjmy z príležitostnej činnosti, resp. z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných a rovnako, že váš príjem z prenájmu za celý rok presiahol sumu 500 eur.
Ak ste teda zo zamestnania v SR do 4. 5. 2016 a z prenájmu dosiahli zdaniteľné príjmy presahujúce sumu 1901,67 eura, povinnosť podať daňové priznanie vám v SR za rok 2016 vznikla.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.