Investovanie na akciových trhoch sa v posledných rokoch pre viacero investorov stalo nočnou morou. Až takou, že nemecký finančný magazín Focus Money prišiel pred tromi mesiacmi na titulnej strane s nekrológom naznačujúcim smrť trhu s akciami.
Spomedzi mýtov, ktoré sa na ňom roky živili, už zrejme odzvonilo tomu o dobrých a zlých akciách. Nič také neexistuje. Nie sú dobré a zlé akcie. Sú len akcie, ktorých cena rastie alebo klesá. A vôbec nie je jedno, kedy do nich investujete.
Vhodné načasovania investície je jedným z rozhodujúcich faktorov, ktoré ovplyvňujú jej výsledok. Investori môžu natrafiť na skvelú firmu, ktorej zisky aj tržby utešene rastú, no keď do nej investujú počas všeobecného poklesu trhu, je pravdepodobné, že nadol zamieria aj akcie fundamentálne zdravej firmy. Prevažná väčšina akcií na trhu sa správa práve takto.
Model včasného varovania
Odhadnúť, ako sa budú trhy vyvíjať v budúcnosti, je nemožné. Ak akcie padajú, vždy sa nájde niekto, kto varuje pred finančnou apokalypsou. Je však takmer isté, že v rovnakom čase nájdete iných prognostikov, ktorí takýto vývoj považujú za vhodný čas na investovanie. Platí to aj naopak, pri rastúcom trhu. Akurát varovania majú iný obsah. V čase, keď slová tváriace sa ako informácie nie sú nedostatkovým tovarom, nie je problém nájsť jedných aj druhých. Rozdielnosť ich názorov však nemá žiadnu pridanú hodnotu.
Najdôležitejší a najdôveryhodnejší zdroj informácií pritom investori majú prakticky pod nosom. Ak hľadajú signály potenciálneho nebezpečenstva, stačí, ak dokážu korektne interpretovať dianie na trhu. To isté platí aj v prípade, ak čakajú na signál pre nové investície.
Ak má cena akcií zamieriť nahor, je pravdepodobnejšie, že sa tak stane počas rastového trendu, nie počas jeho poklesu. Investorom, snažiacim sa rozpoznať na trhu fakty od subjektívnych názorov analytikov a iných investorov, chce pomôcť aj TREND.
Prostredníctvom zjednodušenej schémy semafora bude svojim investujúcim čitateľom pomáhať analyzovať aktuálny stav akciových trhov. Hlavnou pomôckou bude kvantitatívno-behaviorálny model.
Model možno funkčnosťou prirovnať k finančnému ekvivalentu systému včasného varovania. Dokáže identifikovať zvraty na akciovom trhu, keď kontrolu nad ním začínajú od optimistických „býkov“ preberať pesimistickí „medvedi“ a je reálna šanca, že rastový trend vystrieda pokles. Na základe diania na trhu je schopný rozpoznať aj obrátenú situáciu – začiatok nového rastového trendu, času najvhodnejšieho na investovanie.
Pozor na veľkých investorov
Schopnosť vydať varovný signál pre investorov dáva modelu sledovanie takzvanej distribúcie na akciových trhoch. Každý rastový trend sa raz skončí tak, že na jeho konci bude na trhu viac predávajúcich ako kupujúcich. Intenzívne výpredaje veľkých inštitucionálnych investorov zanechávajú stopy – v tom najjednoduchšom prípade majú podobu dní, počas ktorých hlavné akciové indexy (alebo niektorý z nich) klesnú pri súčasnom náraste objemu obchodov. Jeden či dva takéto „distribučné dni“ spravidla nepostačujú na zvrátenie rastového trendu, no ich vyšší počet v relatívne krátkom období už áno.
Keď model zaregistruje takúto situáciu, vydá varovný signál. Ak by takýto model použili investori v marci 2000, akciový trh by dokázali opustiť v čase vrcholu bubliny na trhu s technologickými akciami. Pri spätnom testovaní ukázal svoju užitočnosť a opodstatnenosť aj na jeseň roku 1987. Signál na opustenie trhu dal ešte pred tým, ako 19. október dostal označenie Čierny pondelok, keď sa index Dow Jones Industrial Average prepadol o rekordných 508 bodov.
Aktivity inštitucionálnych investorov spravujúcich miliardy dolárov (investičné a penzijné fondy, hedge fondy, investičné banky) sú pre model kľúčové aj pri identifikácii štartu nového, rastového trendu na akciových trhoch. Každý pokles na nich je z času na čas striedaný pokusmi o rely, no nie všetky z nich majú potenciál byť začiatkom trvalejšieho trendu. Model takéto pokusy registruje, vyčkáva však na signál potvrdenia životaschopnosti každej rely. Ten má podobu výrazného nárastu niektorého z hlavných indexov sprevádzaného aj zvýšeným objemom transakcií. Práve ten naznačuje, že nakupujúcimi nie sú len malí investori dúfajúci, že ceny akcií už nemôžu klesnúť hlbšie.
Prednosti a slabiny
Napriek tomu, že predstavený model dokáže spoľahlivo identifikovať začiatky a konce dlhodobejších trendov, nie je imúnny voči obdobiam, keď vývoj na trhu diktujú netrhové faktory.
Typickým príkladom môže byť rok 2011, keď prudké pohyby na trhoch vyvolávali vyhlásenia politikov snažiacich sa uhasiť dlhovú krízu v eurozóne. Bez akéhokoľvek fundamentálneho dôvodu, len na základe dvoch-troch viet utrúsených po skončení niektorého z mimoriadnych samitov, dokázali investori kupovať akcie, ktorých sa len nedávno húfne zbavovali. A naopak.
Pripustenie takejto reality je príčinou toho, že súčasťou modelu je aj zabudovaný korekčný mechanizmus. Jeho úlohou je reagovať na falošné signály trhu. Typickým príkladom môže byť vývoj trhu pri štarte každého rastového trendu.
Je pravdou, že každý býčí trh začal so spomínaným „potvrdením“– výrazným nárastom hodnoty niektorého z hlavných indexov (alebo všetkých súčasne) a objemu obchodov počas prvých pár dní rely. To však neznamená, že každá takáto „konfigurácia“ na trhu pokračuje rastovým trendom. Približne jedna šestina z nich je falošná a pokles trhu po určitom čase pokračuje ďalej.
Úlohou modelu nie je ani určenie presných maxím či miním akciových indexov. Toto upozornenie je len deklaratívne – niečo podobné nedokáže žiadny model. Varovný signál upozorňujúci na reálne riziko poklesu trhu nedokáže ani rozlíšiť, či takýto pokles bude len dočasnou korekciou, ktorá je prirodzenou súčasťou každého býčieho trendu, alebo trvácejším medvedím trhom. Model nie je krištáľovou guľou, jeho primárnym cieľom je pomôcť investorom rozumieť súčasnému stavu trhu.
December 2011: nový štart
(vývoj indexu Nasdaq Composite)
Pozn.: Posledný signál, ktorý model dosiaľ vydal, označuje možný štart nového rastového trendu (zelený bod). Rozhodujúcim dňom bol 20. december, keď všetky hlavné akciové indexy v USA zaznamenali výrazný nárast pri vyššom objeme obchodov ako v predchádzaj
PRAMEŇ: The Benchmark Research & Consultancy
Stávka s trhom
Zelená (trh rastie), oranžová (neutrálna poloha) a červená (vysoké riziko korekcie alebo výraznejšieho prepadu). Takto zjednodušene bude nový investičný semafor znázorňovať posuny na trhu. Návštevníci etrend.sk si budú môcť aktuálnu farbu skontrolovať denne, čitatelia tlačeného TRENDU v prípade zmeny trendu.
No praktickou aplikáciou modelu nebude len farebná mozaika signálov označujúcich aktuálny stupeň rizikovosti trhu pre akciové investície. Jednotlivá zmena bude ilustrovaná na modelovom portfóliu. Zmena signálu na zelenú bude preň znamenať nákup indexového fondu (ETF), kopírujúceho vývoj technologického indexu Nasdaq 100. Pri červenom signáli sa, naopak, zmení zloženie modelového portfólia na inverzné ETF, ktorého hodnota pri poklese indexu porastie. Oranžový signál bude znamenať premenu pozície na hotovosť.
Takto zostavené modelové portfólio môže (hoci nemusí) svojou výkonnosťou prekonať trh, meraný referenčným indexom Nasdaq Composite. To však nie je jeho najdôležitejšou úlohou. Je ňou vytvorenie alternatívneho informačného zdroja, ktorý individuálnym investorom pomôže pri riadení vlastných investícií. To sa môže stať strastiplné napríklad v čase klesajúcich trhov. Vďaka palete finančných nástrojov je možné bez väčších problémov predávať akcie „nakrátko“ a profitovať z poklesu ich ceny. (Takéto obchody sú chronologickým zrkadlom k tomu, čo pre väčšinu investorov znamená klasické investovanie. Pri ňom investor najskôr kúpi a potom predá akcie, dlhopisy, komodity, čokoľvek. Pri predajoch nakrátko investori, naopak, najskôr predajú a neskôr kúpia niektorý z týchto nástrojov.)
Pri akciách môže byť takýto spôsob investovania veľmi riskantný. Predstavený model však umožňuje „šortovať“ s menším rizikom. Výkyvy kľúčových indexov, ktoré možno vďaka špeciálnym indexovým fondom kupovať či predávať nakrátko, sú podstatne menšie. Samozrejme, platí, že modelové portfólio i investičný semafor majú slúžiť ako orientácia pre potenciálneho investora, nie ako investičné odporúčanie.
Autor je výkonný riaditeľ poradenskej spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy.
Aktuálne zloženie (stav k 20.1.2012) | Výnos* | |
---|---|---|
Portfólio A | PowerShares QQQ Trust (QQQ) | 6,84 % |
Portfólio B | ProShares Ultra QQQ (QLD) | 13,99 % |
Nasdaq Composite | - | 7,03 % |
Dátum poslednej zmeny signálu | 20. december 2011 | |
* Výnos modelových portfólií a referenčného indexu je počítaný od 20. decembra 2011 |
Článok vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 2/2012.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.
Foto - Profimedia.cz