1.Platiť kartou alebo v hotovosti

Do cudziny si berte len malú hotovosť na nevyhnutné výdavky. Cestujte s dvoma kartami. Môže sa vám totiž stať, že sa vaša karta pokazí, zmagnetizuje. Dobré je mať dva typy kariet - debetnú aj kreditnú. Ideálne je mať so sebou karty viacerých spoločností (VISA, MasterCard). Správnym používaním kariet dokážete ušetriť na poplatkoch.

Platby kartou sú súčasťou balíkov služieb bánk a teda dovolenkár za ich použitie neplatí. Okrem toho transakcie kartou sú zúčtované štandardne výhodnejším kurzom ako výmena hotovosti.

Takmer všade sa už dá platiť kartami. V obchodoch či  reštauráciách ľahko nájdete logo karty, ktorou tam môžete platiť. Karty VISA aj MasterCard sú akceptované v štandardných dovolenkových destináciách, v niektorých krajinách je vyššia akceptácia embosovaných kariet.

Takto si kúpite v cudzine napríklad aj cestové lístky na MHD či metro. Na veľkých autobusových či železničných staniciach či v nákupných centrách turistov často okrádajú zlodejské gangy. Preto si peniaze oddeľte od kariet. Vyhnete sa tak riziku krádeže.

Vyhnite sa zmenárňam. Môžete v nich vymeniť peniaze za falšované, ktoré nedokážete rozoznať. Po návrate domov banky pri spätnej výmene akceptujú len vybrané meny, mince vám naspäť nezoberú.

Pri každej výmene si treba všímať nielen výmenný kurz, ale aj poplatky. Stáva sa napríklad aj to, že zmenáreň uvádza výmenný kurz, ktorý je platný pre výmenu vyššej sumy.

K hotovosti sa môžete dostať aj pri platení v obchodoch cez cashback. Za nákup zaplatíte kartou a pritom si vypýtate aj peniaze v hotovosti. Nebudete pritom platiť poplatky, ako keby ste si peniaze vybrali z bankomtu.

2. Kreditka alebo debetka

Na výber hotovosti z bankomatu sa oplatí použiť debetnú kartu. Ešte pred cestou si na internete vyhľadajte, kde v mieste vášho pobytu nájdete najbližší bankomat. V bankomatoch rovnakej bankovej skupiny je výber hotovosti za takú istú cenu ako doma.

Výber hotovosti kreditkou v bankomate je drahší. Ak vám ukradnú kreditnú kartu, nejde o vaše peniaze ale peniaze banky.

Kreditnou kartou je výhodnejšie platiť u obchodníka, pretože transakcie sú bez poplatku. V zahraničí je výhodné jej použitie a vyžadujú to od vás pri rezerváciách v hoteloch či autopožičovniach. Navyše, ak banke vrátite peniaze včas, neplatíte žiadne úroky.

Banky neodporúčajú vyberať menšie sumy hotovosti z bankomatov v intervaloch nasledujúcich tesne za sebou. Pri jednorazovom výbere vyššieho objemu sa klienti vyhnú zbytočným poplatkom, ale aj možnej blokácii karty zo strany banky. Banky totiž majú nastavený monitorovací systém, ktorý môže vyhodnotiť časté za sebou sa opakujúce  hotovostné výbery ako podozrivé a kartu preventívne zablokuje proti zneužitiu.

3. Krádež alebo zadržanie karty

Platobné karty si držte oddelene. PIN kód si nechajte pre seba, neznačte si ho na kartu, ani na lístok v peňaženke. Pri výbere z bankomatu si zakryte PIN kód pri jeho zadávaní, aby ho nikto nemohol odpozorovať. Nedávajte kartu do rúk obsluhe v reštaurácii či na pumpe.

Nastavte si SMS notifikáciu ako aj bezplatnú zabezpečenú internetovú platbu (pre platby cez internet). Denný limit platobnej karty je možné využiť aj ako bezpečnostný nástroj. Premyslite si, koľko denne maximálne platobnou kartou môžete minúť.  O zmenu denného limitu je možné požiadať priamo v pobočke. Zmena je platná nasledujúci deň. 

V prípade straty alebo krádeže karty je nevyhnutné kartu okamžite zablokovať a predísť tak jej zneužitiu. Poznačte si preto nonstop telefónnu linku banky, niektoré banky majú aj bezplatnú mobilnú aplikáciu, ktorou si môžete kartu zablokovať.

Niektoré banky vám v prípade krádeže karty v zahraničí vydajú v pobočke banky núdzovú kartu.

Ak vám vašu kartu v cudzine zhltne bankomat, počítajte s tým, že nie všetky banky v zahraničí vám vydajú platobnú kartu ihneď. Väčšinou platobné karty znehodnotia, prípadne posielajú späť vydavateľovi platobnej karty.

V ďalšej časti seriálu si prečítate o poistení pred cestou do zahraničia.