Správne uvádzate, že rozhodnutie dražobnej spoločnosti, ako i následný zápis v katastri nehnuteľností nie je správny.
Podľa § 143 OZ V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.
Na druhej strane podľa § 34 ods. 1 Katastrálneho zákona Práva k nehnuteľnostiam ...., ktoré vznikli, zmenili sa alebo zanikli .... príklepom licitátora na verejnej dražbe, vydržaním, prírastkom a spracovaním, práva k nehnuteľnostiam osvedčené notárom, .... sa do katastra zapisujú záznamom, a to na základe verejných listín a iných listín. Záznamom sa zapisuje i zmena poradia záložných práv z dohody záložných veriteľov o poradí ich záložných práv rozhodujúcom na ich uspokojenie.
Potrebujete radu odborníka?
Položte otázku našim poradcom cez formulár alebo si pozrite všetky otázky v sekcii Poradna.TREND.sk
Z uvedeného je zrejmé, že na opravu alebo zmenu zápisu je potrebné zmeniť alebo opraviť listinu, na základe ktorej bolo právo zapísané. Vo vašom prípade to bola notársku zápisnica o priebehu dobrovoľnej dražby.
Možností je niekoľko:
- Môžete požiadať notára, aby vykonal opravu notárskej zápisnice z ohľadom na vami uvádzané skutočnosti postupom podľa § 43 ods. 2 Notárskeho poriadku; toto riešenie môže byť problematické, nakoľko z pohľadu notára nemusí byť zápis vnímaný ako zrejmá chyba v písaní.
- Požiadajte súd, aby v určovacom spore určil vaše spoluvlastnícke právo k vydraženej nehnuteľnosti; toto považujeme za najvhodnejšie riešenie.
- Napokon máte možnosť žalovať platnosť právneho úkonu vášho manžela, keďže nakladal so spoločnou vecou (finančnou sumou, ktorá je predmetom BSM) bez vášho vedomia alebo súhlasu. Ide o tzv. relatívnu neplatnosť právnych úkonov v zmysle § 40a OZ v spojení s § 145 ods. 1 OZ (Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný.). Neplatnosti je potrebné sa dovolať z vašej strany v prekluzívnej 3-ročnej lehote, inak sa vadný právny úkon vášho manžela stane absolútne platným.
V tejto súvislosti ale treba dať do pozornosti aj osobitné ust. Zákona o dobrovoľných dražbách: Podľa § 21 ods. 2 cit. zákona "V prípade, ak boli porušené ustanovenia tohto zákona, môže osoba, ktorá tvrdí, že tým bola dotknutá na svojich právach, požiadať súd, aby určil neplatnosť dražby. Právo domáhať sa určenia neplatnosti dražby zaniká, ak sa neuplatní do troch mesiacov odo dňa príklepu okrem prípadu, ak dôvody neplatnosti dražby súvisia so spáchaním trestného činu a zároveň ide o dražbu domu alebo bytu, v ktorom má predchádzajúci vlastník predmetu dražby v čase príklepu hlásený trvalý pobyt podľa osobitného predpisu; 12b) v tomto prípade je možné domáhať sa neplatnosti dražby aj po uplynutí tejto lehoty." Lehota na spochybnenie platnosti dražby tak môže byť v prípade dobrovoľnej dražby výrazne kratšia.
V zmysle platnej judikatúry ide o majetok, ktorý je predmetom BSM napriek zápisu v katastri nehnuteľností. Terajší zápis ale umožňuje vášmu manželovi nakladať s nehnuteľnosťou bez vášho súhlasu; teda aj nehnuteľnosť predať, zaťažiť a pod. a výťažok si ponechať len pre seba.
Rozhodne vám odporúčame vyhľadať v danej veci odbornú pomoc advokáta, ktorý po oboznámení sa s celým vašim prípadom navrhne optimálne riešenie.
Autor pôsobí ako advokát v advokátskej kancelárii Proiuris advokáti.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.