Pracovnoprávny vzťah vzniká podpisom pracovnej zmluvy alebo niektorej z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Z uvedeného vyplýva, že vo vašom prípade nemožno hovoriť o pracovnoprávnom vzťahu a na uvedený vzťah nemožno aplikovať ustanovenia zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov.
Vzhľadom na skutočnosť, že medzi vami a mandantom bola uzatvorená Mandátna zmluva, je potrebné na príslušný obchodnoprávny vzťah aplikovať ustanovenia zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov. Právna úprava mandátnej zmluvy v Obchodnom zákonníku je značne dispozitívna (okrem ustanovení upravujúcich podstatné časti zmluvy), tzn. možno sa od nej odchýliť.
Mandatár môže zmluvu vypovedať kedykoľvek v priebehu trvania zmluvy s účinnosťou ku koncu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola výpoveď doručená mandantovi, ak z výpovede nevyplýva neskorší čas. Minimálna mesačná výpovedná lehota slúži na ochranu záujmov mandanta.
Začatie plynutia výpovednej doby je viazané na moment doručenia výpovede. Je potrebné podrobne sa oboznámiť so znením Mandátnej zmluvy, nakoľko je možné výpovednú dobu dohodnúť i v trvaní kratšom ako jeden mesiac.
Právo odstúpiť od zmluvy vzniká v prípadoch ak to ustanovuje zákon alebo zmluva. Odstúpenie od zmluvy sa viaže na splnenie určitých podmienok, pričom je potrebné uviesť, že právna úprava odstúpenia je dispozitívna. To znamená, že zmluvné strany majú možnosť dohodnúť si dôvody, pre ktoré sú oprávnené od zmluvy odstúpiť ako aj podmienky odstúpenia. V rámci zmluvnej slobody je možné zmluvnými stranami odstúpenie zmluvne vylúčiť. Odporúčame vám, aby znenie mandátnej zmluvy posúdil advokát, ktorý môže posúdiť možnosti okamžitého odstúpenia od zmluvy.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.