Odmena konateľa sa všeobecne považuje za výdavok, ktorý spĺňa všeobecnú definíciu daňového výdavku, t. j. že ide o o výdavok podľa §2 písm. i) Zákona o dani z príjmov (ďalej len „ZDP“), ktorý je preukázateľne vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov a je zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka, spoločnosti s r. o.. Rovnako by sme vás chceli upozorniť, že takáto odmena sa považuje na strane konateľa v súlade s §5 ods. 1 písm. b) ZDP za príjem zo závislej činnosti, t.j. ide o zdaniteľný príjem.
Odpísanie straty
Čo sa týka daňovej straty za vaše zdaňovacie obdobie roku 2012, tak za rok 2013 ju možno umoriť v súlade s §30 ods. 1 ZDP v plnej výške. V súlade s prechodným ustanovením §52za ods. 4 ZDP platného od 1. 1. 2014 neuplatnené daňové straty – vykázané za zdaňovacie obdobia ukončené v rokoch 2010 až 2013 alebo súčet týchto neuplatnených daňových strát, aj keď sa mohli odpočítať od základu dane, – sa odpočítajú od základu dane rovnomerne počas štyroch bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období začínajúcich zdaňovacím obdobím najskôr 1. 1.2014.
Vyššie uvedené znamená, že časť daňovej straty za rok 2012 neumorená v riadnom resp. v opravnom daňovom priznaní za rok 2013 je možné od roku 2014 umoriť už len postupne počas 4 nasledujúcich zdaňovacích období, najviac však ročne vo výške 25 % z neumorenej časti k 31.12. 2013.
Potrebujete radu odborníka?
Položte otázku našim poradcom cez formulár alebo si pozrite všetky otázky v sekcii Poradna.TREND.sk
Neuhradené pohľadávky
Rozumieme, že predmetom vašej otázky je, či je možné nejako premietnuť do daňových výdavkov vaše pohľadávky, pokiaľ je váš odberateľ v omeškaní s ich úhradou. Vychádzame pritom z predpokladu, že ide o pohľadávky, ktoré ste nenadobudli postúpením, ale ide o pohľadávky „vlastné“, ktoré boli zahrnuté do zdaniteľných príjmov vašej spoločnosti.
Všeobecne je možné tvorbu opravnej položky k pohľadávke, pri ktorej je riziko, že ju dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, ktorá bola zahrnutá do zdaniteľných príjmov, považovať za daňový výdavok, ak od splatnosti pohľadávky uplynula doba dlhšia ako:
a) 360 dní, a to do výšky 20 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva,
b) 720 dní, a to do výšky 50 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva,
c) 1 080 dní, a to do výšky 100 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva.
Okrem vyššie uvedeného je tvorba aj opravných položiek k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom konaní a reštrukturalizačnom konaní daňovým výdavkom u daňovníkov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, a to najviac do výšky menovitej hodnoty pohľadávok bez ich príslušenstva alebo obstarávacej ceny pohľadávok, ak sú tieto pohľadávky prihlásené v lehote určenej v uznesení o vyhlásení konkurzu alebo v uznesení o povolení reštrukturalizácie. Opravné položky k takýmto pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom konaní a reštrukturalizačnom konaní sú daňovými výdavkami počínajúc zdaňovacím obdobím, v ktorom boli pohľadávky v určenej lehote prihlásené.
Individuálne posúdenie všetkých vašich pohľadávok po splatnosti odporúčame určite prekonzultovať s daňovým poradcom.
Autor je Managing Director v spoločnosti Accace.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.