Investičné životné poistenie nie je pre každého
Zbytočné poplatky a zmluvy sa nám môžu začať nabaľovať aj pri uzatváraní životného poistenia, ak ho nemáme nastavené podľa našich potrieb.
„Mnoho klientov zvykne mať poplatkovo drahý produkt, do ktorého roky „leje” peniaze, pričom najčastejšie ide o investičné alebo kapitálové životné poistenie. Súčasne má mnoho z nich pripoistenia, ktoré vôbec nepotrebujú a platia ich len preto, že im niekto v minulosti takto poistenie navrhol a odvtedy zmluvu neprehodnocovali,“ reaguje partner Umbrella Group Michal Ďuriš.
Na produkt investičného životného poistenia je potrebné dať si obzvlášť pozor, keďže je značne drahšie ako napríklad priame investovanie do podielových fondov alebo ETF.
„Pre klienta to znamená, že pri bežnom investičnom životnom poistení bude mať pri rovnakom mesačnom vklade na konci o tisíce až desaťtisíce menej, ako keby využil efektívnejší produkt na priame investovanie,“ približuje analytik Brokerie Ivan Kahanec.
Za najvhodnejší druh poistenia sa v súčasnosti považuje rizikové životné poistenie bez sporiacej zložky. Aby sme si zvolili vhodné pripoistenia v zmluve, je dobré si zodpovedať otázku, aké riziko môže ohroziť náš príjem z dlhodobého hľadiska? Je to drobná zlomenina alebo vážna choroba, pri ktorej zostaneme bez príjmu možno rok alebo dlhšie? Pri životnom poistení môžeme ušetriť napríklad aj tak, že v prípade, ak máme rodinu, poistíme ju na jednu poistnú zmluvu.