Obchodný zákonník poskytuje viaceré možnosti ako zrušiť a vymazať nefunkčnú obchodnú spoločnosť resp. obchodnú spoločnosť, ktorá nevykonáva žiadnu činnosť z obchodného registra, v závislosti od stavu obchodnej spoločnosti.
Obchodná spoločnosť musí byť v prvom rade zrušená a po jej zrušení nasleduje likvidácia spoločnosti s výnimkou prípadov, kedy zákon likvidáciu nevyžaduje. Likvidácia sa nevyžaduje v prípade, ak imanie spoločnosti prechádza na právneho nástupcu, t.j. ide o takú zmenu akou je napr. splynutie, zlúčenie či rozdelenie spoločnosti. Počas likvidácie dochádza k speňaženiu majetku zrušenej spoločnosti a uspokojeniu pohľadávok jednotlivých veriteľov. V prípade, že spoločnosť neeviduje žiadny hmotný ani nehmotný majetok, likvidácia nie je v zmysle zákona potrebná.
Zrušenie obchodnej spoločnosti
Obchodný zákonník upravuje jednak dobrovoľné zrušenie spoločnosti, ku ktorému dochádza na základe rozhodnutia spoločníkov, a jednak nútené zrušenie spoločnosti z dôvodov ustanovených zákonom, ako napríklad v dôsledku rozhodnutia konkurzného súdu či registrového súdu. Spoločníci spoločnosti sa môžu kedykoľvek rozhodnúť, že spoločnosť sa zrušuje.
Zákon ustanovuje konkrétne prípady, kedy súd rozhodne o zrušení spoločnosti z dôvodov uvedených v zákone, a to buď na návrh štátneho orgánu; osoby, ktorá osvedčí právny záujem (napr. spoločník spoločnosti, veriteľ), alebo aj bez návrhu, z vlastného podnetu.
Medzi spomínané dôvody patrí:
- skutočnosť, že sa v príslušnom kalendárnom roku nekonalo valné zhromaždenie alebo ak v čase dlhšom ako tri mesiace neboli ustanovené orgány spoločnosti;
- spoločnosť stratila oprávnenie na podnikanie;
- zaniknú predpoklady ustanovené zákonom na vznik spoločnosti (napr. zmení sa počet spoločníkov alebo výška základného imania pod zákonom požadovanú hranicu);
- spoločnosť poruší povinnosť vytvoriť alebo doplniť rezervný fond;
- spoločnosť porušuje povinnosť vykonávať predmet činnosti osobami, ktoré sú na to oprávnené;
- spoločnosť si nesplnila povinnosť uložiť do zbierky listín individuálnu účtovnú závierku za najmenej dve účtovné obdobia nasledujúce po sebe;
- spoločnosť prestala spĺňať podmienku preukazovania existencie práva k nehnuteľnosti, ktorá je vedená ako jej sídlo (napr. dôjde k ukončeniu nájomného vzťahu).
Pred rozhodnutím o zrušení spoločnosti súd určí spoločnosti lehotu na odstránenie dôvodu, pre ktorý sa navrhlo jej zrušenie, ak je odstránenie tohto dôvodu možné, a zároveň pred vydaním rozhodnutia o zrušení spoločnosti súd skúma, či spoločnosť má nejaký majetok a v závislosti od týchto zistení rozhodne o zrušení spoločnosti s likvidáciou alebo bez likvidácie. V prípade, že súd má za preukázané, že spoločnosť nemá žiadny majetok, rozhodne o zrušení spoločnosti bez likvidácie.
Likvidácia obchodnej spoločnosti
V prípade, ak má obchodná spoločnosť nejaký majetok, je pred jej zánikom potrebné vykonať likvidáciu. Proces likvidácie obchodnej spoločnosti je pomerne časovo i právne náročný a trvá v priemere niekoľko mesiacov. Likvidácia sa zapisuje do obchodného registra a spoločnosť je povinná po celú dobu likvidácie používať svoje obchodné meno s dodatkom „v likvidácii“. Počas tohto procesu je nutné vysporiadať aktíva a pasíva likvidovanej spoločnosti, ako aj usporiadať jej majetkové a iné pomery, vyplatiť pohľadávky veriteľov z majetku likvidovanej spoločnosti.
Likvidáciu spoločnosti vykonáva ustanovený alebo súdom poverený likvidátor, na ktorého prechádza jeho ustanovením do funkcie pôsobnosť štatutárneho orgánu konať v mene spoločnosti. V zmysle zákonných oprávnení likvidátor robí v mene spoločnosti len úkony smerujúce k likvidácii spoločnosti; pri výkone svojej pôsobnosti plní záväzky spoločnosti; uplatňuje pohľadávky a prijíma plnenia; zastupuje spoločnosť pred súdmi a inými orgánmi; uzaviera zmiery a dohody o zmene a zániku práv a záväzkov. Nové zmluvy môže uzavierať len v súvislosti s ukončením nevybavených obchodov.
Ak by sa v priebehu likvidácie zistil úpadok (predlženie) spoločnosti, jeho zákonnou povinnosťou je podať návrh na vyhlásenie konkurzu bez zbytočného odkladu. Vyhlásením konkurzu na majetok likvidovanej spoločnosti sa zároveň preruší likvidácia spoločnosti.
Zánik obchodnej spoločnosti
Obchodná spoločnosť zaniká až jej následným výmazom z obchodného registra. Do momentu výmazu z obchodného registra, hoci je obchodná spoločnosť zrušená a prebieha resp. už prebehla likvidácia, má takáto obchodná spoločnosť spôsobilosť byť účastníkom konania, a teda môže byť účastníkom súdneho alebo iného konania.
K návrhu na výmaz spoločnosti z obchodného registra je spoločnosť povinná doložiť taktiež súhlas príslušného správcu dane s výmazom, ktorým správca dane osvedčuje, že spoločnosť nemá žiadne daňové nedoplatky či nedoplatky na cle. Ak sa zrušuje spoločnosť bez likvidácie, súhlas správcu dane s výmazom spoločnosti z obchodného registra nie je potrebný.
Autor je advokát a partner, alianciaadvokátov ak, s.r.o.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.