Prevádzkovanie činnosti stolárstvo je remeselnou živnosťou, a preto je potrebné splniť okrem všeobecných podmienok prevádzkovania živnosti (dosiahnutie veku 18 rokov, spôsobilosť na právne úkony, bezúhonnosť) aj osobitné podmienky prevádzkovania živnosti.

Osobitnou podmienkou prevádzkovania remeselnej živnosti je preukázanie odbornej spôsobilosti získanej vyučením v odbore. V zmysle ust. § 21 zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní, Živnostenský zákon v znení neskorších predpisov (ďalej len „Živnostenský zákon“) sa odborná spôsobilosť preukazuje výučným listom alebo iným dokladom o riadnom ukončení príslušného učebného odboru alebo príslušného študijného odboru. 

Živnostenský zákon však umožňuje preukaz odbornej spôsobilosti nahradiť:

  • výučným listom alebo iným dokladom o riadnom ukončení príbuzného odboru a dokladom o vykonaní následnej najmenej jednoročnej praxe v odbore alebo dvojročnej praxe v príbuznom odbore alebo  
  • vysvedčením o maturitnej skúške na strednej odbornej škole alebo na strednom odbornom učilišti alebo na gymnáziu s predmetmi odbornej výchovy alebo na nadstavbovom alebo pomaturitnom štúdiu v rovnakom odbore a dokladom o vykonaní následnej najmenej jednoročnej praxe v odbore alebo dvojročnej praxe v príbuznom odbore alebo
  • dokladom o ukončení najmenej strednej školy, ak nejde o prípady uvedené v písmenách a) a b) osvedčením o získanom vzdelaní pre príslušnú živnosť v akreditovanej vzdelávacej ustanovizni a dokladom o vykonaní následnej najmenej dvojročnej praxe v odbore alebo trojročnej praxe v príbuznom odbore alebo 
  • diplomom o absolvovaní vysokej školy v príslušnom odbore a dokladom o vykonaní následnej najmenej jednoročnej praxe v odbore alebo dvojročnej praxe v príbuznom odbore alebo
  • osvedčením o čiastočnej kvalifikácii alebo osvedčením o úplnej kvalifikácii podľa zákona č. 568/2009 Z. z. o celoživotnom vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov alebo
  • dokladom o vykonaní najmenej desaťročnej praxe v odbore, od ktorej ukončenia neuplynuli viac ako tri roky. 

V nadväznosti na horeuvedené máte viaceré zákonné možnosti ako získať remeselnú živnosť za účelom podnikania v oblasti stolárstva, a to:

V prípade ak v uvedenom odbore máte dlhoročnú prax, je možné preukaz odbornej spôsobilosti nahradiť preukázaním vykonania najmenej desaťročnej praxe v odbore, od ktorej ukončenia neuplynuli viac ako tri roky a následne podať ohlásenie remeselnej živnosti.

V prípade, ak v uvedenom odbore nemáte žiadnu prax, je potrebné absolvovať akreditovaný vzdelávací program v oblasti stolár a následne je potrebné vykonať najmenej dvojročnú prax v odbore alebo trojročnú prax v príbuznom odbore. Ďalšou možnosťou je absolvovať akreditovaný vzdelávací program v oblasti stolár a následne požiadať na Slovenskej živnostenskej komore o vykonanie skúšky na overenie odbornej spôsobilosti pre získanie osvedčenia o úplnej kvalifikácii podľa ust. § 19 zákona č. 568/2009 Z. z. o celoživotnom vzdelávaní v znení neskorších predpisov, ktorá oprávňuje držiteľa vykonávať odborné činnosti zodpovedajúce úplnej kvalifikácii.

V nadväznosti na vyššieuvedené informácie by získanie remeselnej živnosti vo vašom prípade trvalo istý čas, a preto si dávame do vašej pozornosti ešte jednu možnosť. Legislatíva umožňuje ustanoviť v remeselnej živnosti zodpovedného zástupcu, čím sa splní požiadavka odborného vykonávania činnosti počas prevádzkovania živnosti. 

Pri ohlásení živnosti teda musíte ustanoviť zodpovedného zástupcu, ktorý preukáže splnenie odbornej spôsobilosti a zároveň musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k fyzickej osobe.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Ako si môže nadšenec stolárstva  otvoriť remeselnú živnosť
Ako si môže nadšenec stolárstva  otvoriť remeselnú živnosť
Ako si môže nadšenec stolárstva  otvoriť remeselnú živnosť
Ako si môže nadšenec stolárstva  otvoriť remeselnú živnosť