Kúpiť byt, prenajímať ho a čakať, kým sa zvýši jeho cena. Takto si väčšina ľudí predstavuje investovanie do nehnuteľností. Kto chce však profitovať z rastúcich cien realít, môže využiť aj oveľa lacnejšie a jednoduchšie riešenie.

Realitné fondy fungujú na Slovensku už rok a pol. Do štyroch slovenských realitných fondov zatiaľ ľudia celkove vložili vyše 3,4 miliardy korún.

Za ostatný rok investorom priniesli výnos od -0,33 percenta do 7,6 percenta. Ešte pred vznikom fondov nehnuteľností analytici očakávali, že by mohli ročne zarábať okolo desať percent.

Málo peňazí

Ako fungujú realitné fondy

Na to, aby realitné fondy mohli začať vynášať viac, potrebujú viac peňazí. Za peniaze od podielnikov nebudú kupovať samostatné byty či rodinné domy, ale veľké komplexy.

A na to potrebujú miliardy korún. V súčasnosti tak väčšinu peňazí, ktoré dosiaľ natiekli do realitných fondov, správcovské spoločnosti držia na bankových účtoch. Realitné fondy nakupujú nehnuteľnosti alebo akcie spoločností, ktoré sa venujú nehnuteľnostiam.

Zarábajú teda buď na prenajímaní nehnuteľností, alebo na raste realitných akcií. Keďže predať veľký kancelársky komplex je oveľa ťažšie, než predať akcie či dlhopisy, sú investície do realitných fondov menej likvidné ako investície do iných podielových fondov.

Na investovanie do realitných fondov treba aj oveľa viac peňazí ako na investovanie do iných podielových fondov. Zákon najprv obmedzoval minimálnu výšku investície na tritisíc eur, čo bolo pred dvoma rokmi vyše stotisíc korún.

Zákonodarcovia tak chceli zabrániť tomu, aby do realitných fondov investoval každý. Odborníci totiž považujú investíciu do týchto fondov skôr za doplnkovú, čo znamená, že je určená najmä skúsenejším investorom, ktorí už svoje peniaze umiestnili aj inde. Neskôr parlament toto ustanovenie zo zákona vypustil.

Veľa peňazí

Správcovské spoločnosti napriek tomu ponechali minimálnu výšku investície na vyššej úrovni ako pri iných fondoch. Prvý realitný fond od IaD má stanovenú minimálnu investíciu na 50-tisíc korún rovnako ako realitný fond v Prvej penzijnej.

V Asset Managemente Slovenskej sporiteľne je minimálna investícia 150-tisíc korún a v Tatra Asset Managemente treba až 250-tisíc korún.

Keďže správcovské spoločnosti by mohli mať problém, ak by veľa ľudí chcelo svoje peniaze vybrať z fondu, majú k dispozícii až jeden rok na to, aby podielnika vyplatili.

Ak však nepôjde o masívny výstup investorov z fondu, nemali by mať s redemáciou problém. Podľa zákona musia mať v hotovosti alebo na účte minimálne desať percent z hodnoty majetku fondu.

Aby fondy neboli vystavené priveľkému riziku, môžu do jednej nehnuteľnosti investovať maximálne dvadsať percent peňazí. Ale zatiaľ platí trojročné prechodné obdobie, počas ktorého túto podmienku nemusia dodržať. V tomto období nie sú fondy ani povinné vyplácať investorov.

Čo robia fondy

Realitný fond Tatra Asset Managementu sa zameriava na investície do administratívnych a kancelárskych objektov, ale aj do obchodných a logistických centier na Slovensku. Realitný fond Asset Managementu Slovenskej sporiteľne sa naproti tomu zameriava na investície po celej Európe. Okrem priamych investícií do realít investuje aj do cenných papierov.

Realitný fond IaD sa zameriava predovšetkým na investície do administratívnych budov, do zariadení cestovného ruchu, do regionálnych obchodných centier a do logistických a skladovacích parkov. Zatiaľ fond investuje najmä na Slovensku, ale v budúcnosti plánuje ísť aj na trhy Maďarska, Bulharska, Rumunska a Chorvátska.

Fond od Prvej penzijnej investuje najmä v Česku i na Slovensku do pozemkov. Každá nehnuteľnosť, ktorú fond vlastní, musí byť minimálne raz do roka ocenená dvoma znalcami. Jedného určí depozitár a druhého správcovská spoločnosť.

Foto – Vlado Benko