Po polroku príprav realita prekonala ich očakávania. Stali sa vôbec prvým slovenským projektom, ktorý bol v tomto fenoméne financovania úspešný. Pôvodný cieľ kampane start-upu CulCharge 15-tisíc dolárov prekonali viac ako šesťnásobne (TREND 1/2014).
Budúcnosť predaja
Nápad pozbierať štartovací kapitál „po omrvinkách“ od neznámych ľudí sa môže zdať strelený. Ale takáto forma financovania naozaj funguje a pre viaceré projekty sa stala najdôležitejším distribučným kanálom. Zakladatelia piešťanského CulChargeu V. Reviliak a J. Žemla hovoria, že viac ako peniaze im tento projekt poskytol pozornosť trhu a kvantum zákazníkov.
„Skupinové financovanie“ – ako sa v preklade crowdfundingu hovorí – nemusí slúžiť iba na nezištnú podporu projektov. Čoraz viac sa razí cesta, že výrobky alebo balíčky produktov či služieb sa touto formou predávajú. Celá prvá várka nabíjačiek v uplynulých mesiacoch putovala práve ľuďom, ktorí si CulCharge kúpili vo vlaňajšej júlovej kampani.
Crowdsourcing teda nie je žiadna charita, ale dáva výhodu tomu, kto kupuje za zvýhodnenú cenu niečo, čo ešte neexistuje. Spotrebitelia nemajú záruku. Naopak, podnikateľ sa bez toho, aby sa zaviazal dodať, čo ponúka, môže dostať k zaujímavým objednávkam a sumám. Z celkovej vyzbieranej sumy potom platí percento. Na najväčšej crowdfundingovej platforme – americkom Kickstarteri – sa platí päť percent z celkovej sumy. Ak projekt nevyzbiera cieľovú čiastku, nedostane nič – peniaze sa vrátia prispievateľom.
Pri trhovej dvojke Indiegogo sú to štyri percentá, navyše nemusí projekt dosiahnuť cieľovú čiastku, a aj tak dostane peniaze – ale zaplatí v tomto prípade deväť percent. K obom percentuálnym sumám si treba, samozrejme, pripočítať tri až päť percent, ktoré si zoberú kartové spoločnosti.
CulChargisti síce v prvých dňoch tŕpli, či vyzbierajú dosť peňazí, nakoniec však svoj cieľ šesťnásobne prekonali. V kampani ich podporilo vyše tritisíc ľudí, ktorí si predobjednali okolo šesťtisíc mikronabíjačiek. Na celý tento rok sa vďaka rozruchu okolo tejto jednoduchej vecičky nakopili objednávky na vyše pol milióna kusov.
Zdroj: Maňo Štrauch
Dá sa aj vlastnou cestou
Ďalším slovenským projektom (aj s poľskou krvou), ktorý prestrelil na kampani cez portál Indiegogo, je výrobca ultraľahkých bicyklových sedačiek Morgaw. Pôvodný cieľ 30-tisíc dolárov preskočili v decembri 2013 o vyše päťdesiat percent. Táto firma má za sebou aj investora a v zásade vyvinuté sedačky plánuje vyrábať na Taiwane (TREND 7/2012).
Roland Gáspár, jeden z konateľov slovenskej eseročky, hovorí, že celú kampaň si od piky pripravovali sami – od videa až po odpovede na kvantá zvedavých e-mailov.„Pod 10 hodín denne odpovedaním na e-maily sme sa denne nedostali, a to sme popritom museli riešiť ešte technické drobnosti pri dolaďovaní prípravy výroby,“ krúti hlavou. Ide o príklad firmy, ktorá má takmer tri roky, má všetko hotové vrátane výrobkov, a predsa našla cez crowdfunding množstvo fanúšikov a budúcich zákazníkov. To znamená, že crowdfunding nie je iba pre nové uletené start-upy.
Košický start-up Goldee zas koncom minulého roka spustil crowdfundingovú kampaň na inteligentný vypínač svetla. Nie však prostredníctvom tradičnej platformy, ale nezávisle.
Zdroj: Maňo Štrauch
Ako hovorí marketingový manažér a člen tímu Ján Višňovský, rok uvažovali o tom, či si vybrať objemovo najväčšiu svetovú platformu Kickstarter alebo Indiegogo. Nakoniec sa rozhodli pre slobodu a išli vlastnou cestou. Na ich internetovej stránke si ľudia môžu kúpiť v predstihu inteligentné vypínače v rôznych balíčkoch približne o pätinu lacnejšie, ako je plánovaná cenníková cena. Dostanú ich v lete tohto roka. Tím Goldee dokázal vyzbierať dvojnásobok plánovaného rozpočtu – takmer 200-tisíc dolárov. Kampaň pritom trvala v predvianočnom období iba 25 dní.
Finty a fintičky
Vyzerá to skvele – stačí dobrý nápad, zaujímavý produkt a peniaze a klienti sa dostavia. Žiaľ, crowdfunding je na prípravu a realizáciu azda aj ťažšia cesta ako obyčajný predajný kanál či nalákanie investora. „Príprava, príprava, príprava,“ povzdychne si J. Višňovský. „Iba nakrútiť kvalitné video trvalo ako tehotenstvo,“ smeje sa. Päť mesiacov pred kampaňou celý tím Goldee robil na projekte 16 až 18 hodín denne vrátane víkendov. Veľa času strávili nad zameraním kampane. Typickým kupujúcim inteligentného vypínača sú mladí solventní muži, ktorí majú radi technické „hračky“ a potrpia si na dizajn. Cielili na Ameriku, čo sa im aj potvrdilo v predpredajoch. Vyše polovica objednávok poputuje do USA.
Aj chalani z CulChargeu strávili prvé mesiace štúdiom úspešných kampaní na crowdfundingových platformách. Zistili, ako cieliť či rozširovať „buzz“ o produkte. Vybrať si platformu a zadať cieľovú sumu sú dva kľúčové momenty. „Nebuďte chamtiví, netreba si stavať cieľ príliš vysoko, ale ani príliš nízko, aby nevyzeral nereálne,“ radí V. Reviliak. Netreba sa hanbiť vypýtať si prvú podporu od najbližších. Nie je nezvyčajné, že na rozbeh dajú zakladatelia vlastné peniaze, aby bolo vidieť, že sa kampaň plní. Najdôležitejšie je skoncentrovať počas niekoľko hodín či dní pozornosť známych, rodiny a priateľov na kampaň na crowdfundingovej platforme. Vtedy sa môže projekt dostať na hlavnú stránku ako najaktívnejší a získať tak násobne vyššiu pozornosť nielen potenciálnych zákazníkov, ale aj médií.
Internetové spravodajské portály ako Techcrunch či Mashable dokážu pritiahnuť státisícovú pozornosť na kampaň – prostredníctvom klasického alebo plateného PR článku. Šírením na sociálnych sieťach a neustálym vytváraním nových „ťahákov“ – cez akcie, balíčky, spolupráce s ďalšími výrobcami alebo kampaňami – kampaň graduje. Výmena databáz a fanúšikov, takzvané crossovanie, sa dá dohodnúť s inými bežiacimi kampaňami, ktoré sú príbuzné. Kampaň trvá obyčajne 40 až 60 dní. Počas kampane treba každý deň pridávať obsah, novinky a komunikovať s komunitou, aby sa o nej šírila správa. Napriek niekoľkomesačnej príprave a vloženej energii neexistuje záruka, že svoj cieľ na vyzbieranie peňazí či objednávok firma dosiahne. Príde však cenná spätná väzba a možno impulz k poznaniu, že projekt nie je sľubný a podnikateľ by sa mal pustiť do niečoho iného.
Crowdfunding nie je iba bublina či málo významný predajný kanál. Napríklad známy slovenský venture kapitalista Paul Jozefak tvrdí, že sa týmto spôsobom bude financovať čoraz viac projektov a produktov.
Inteligentná pistácia
Pre inteligentné slúchadlá našiel trh a zarobil milióny za pár dní
Na nápad bezdrôtových inteligentných slúchadiel prišiel Nemec Nikolaj Hviid pri behaní. Niežeby mu káble zavadzali. Uvedomil si však, že moderné hračky odťahujú pozornosť ľudí od toho, čo sa okolo nich deje. „Sluch máme vyvinutý ešte ako pravekí ľudia najmä na ochranu, lov, ale dnes už tieto jeho funkcie nevyužívame,“ rozpráva o nápade tento 39-ročný podnikateľ, ktorý podniká v dizajne. Vytvoril preto bezdrôtové slúchadlá The Dash, ktoré dokážu nielen prenášať hudbu, ale napojením na smartfón aj monitorovať tep, prekladať reč či odfiltrovať okolitý hluk. Môžu byť vysielačkou alebo dokonca pomôcť vozičkárom, ktorým bude stačiť na ovládanie vozíka iba pohyb hlavy.
Možností, ako inteligentné slúchadlá využiť, je toľko, že túto prácu N. Hviid nechal na nezávislých vývojárov. A ako ich nájsť? Pomocou crowdfundingu. Takto dal N. Hviid príležitosť iným podnikateľom používať The Dash pre ich aplikácie v smartfóne. Jeden z developerských balíčkov si predkúpilo takmer štyristo ľudí a čo je podstatnejšie, ďalšie tisíce záujemcov si kúpili inteligentné slúchadlá pre seba. Dostanú ich najskôr približne o rok, keď sa dokončí ich vývoj a začne výroba. Hviidova firma Bragi s takým úspechom ani nerátala – pôvodný cieľ 260-tisíc dolárov prekonali viac ako desaťnásobne.
Kampaň chystali tri mesiace, ale firmu a koncept výrobku tvorí 18-členný nemecký tím už od decembra 2012. „Nemali sme žiadnych PR ani marketingových špecialistov. Video a celú kampaň sme si robili sami, aby bolo cítiť, že s tým žijeme,“ vysvetľoval N. Hviid pre TREND po jeho vystúpení na berlínskom start-upovom summite Hy! Jednu z najúspešnejších crowdfundingových kampaní tohto roka síce zameral na mladšiu cieľovú skupinu, ale samotný produkt dáva všetkým dostatočnú fantáziu na používanie. „Keď sa spýtate desiatich ľudí, prečo produkt podporili, dostanete desať rôznych odpovedí,“ smeje sa podnikateľ, ktorý doterajší vývoj financoval z vlastného vrecka.
Za najpodstatnejšiu časť kampane považuje N. Hviid to, že sám odpovedá na každý komentár v kampani, ktorých boli denne desiatky až stovky. „Takto viem o všetkých problémoch či príležitostiach a podľa nich celý koncept produktu dopracúvame,“ tvrdí. Popritom prichádzajú denne ešte tisíce e-mailov. N. Hviid hotový výrobok nemá, všetky funkcie spolu fungujú len v škatuli veľkej ako od detských topánok. Verí však, že do slúchadla malého ako pistácia všetko zmestí. „Žiaden vývojár mi nepovedal nie, pretože keď na tom robia a baví ich to, povedali by nie svojim schopnostiam.“